Kandydat KO dostał pytanie o ważny protest w jego okręgu. "I cisza w radiu"

Paweł Kowal / fot. Patryk Lubon/Gazeta Polska

  

Dzisiaj w RMF FM kandydat Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal otrzymał pytanie dotyczące ważnego protestu w jego okręgu. Niestety, na jego temat nie wiedział. Sprawa jest jednak bardzo poważna. Mieszkańcy Skawiny w Małopolsce protestują przeciwko fetorowi i zanieczyszczeniom, jakie wytwarzają miejscowe zakłady. Według nowego raportu Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ostatnich latach w mieście wzrosła zachorowalność na raka i choroby układu krążenia.

Paweł Kowal, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu z okręgu 13, obejmującego m.in. Kraków oraz powiat krakowski, był dzisiaj gościem Roberta Mazurka w radiu RMF FM.

- Dwa pytania z okręgu, od słuchaczy, po pierwsze, czy pomógł pan protestującym w Skawinie? - zapytał Mazurek, po czym, po chwili milczenia dodał: "I cisza w radiu, to nie jest dobrze".

- To nie jest dobrze, bo nie pomogę wszystkim w czasie... - zaczął mówić Kowal.

- A w ogóle słyszał pan o proteście w Skawinie? - dopytywał dziennikarz.

- Nie - odpowiedział kandydat.

Sęk w tym, że sprawa protestu w Skawinie jest bardzo poważna. Mieszkańcy tego niewielkiego miasta w powiecie krakowskim od długiego czasu protestują przeciwko fetorowi i zanieczyszczeniom powietrza, jakie wytwarzają miejscowe zakłady przemysłowe. Skawinianie domagają się czystego powietrza. Według ich relacji, od długiego czasu słyszą od szefów zakładów zapowiedzi wdrożenia technologii ograniczających emisję zanieczyszczeń.

W sprawę aktywnie zaangażował się Skawiński Alarm Smogowy, który miał być inicjatorem zleconego przez Gminę Skawina raportu dotyczącego stanu zdrowia mieszkańców.

Jak wynika z przygotowanego przez ekspertów z Uniwersytetu Jagiellońskiego raportu "Chorobowość oraz umieralności mieszkańców Gminy Skawina w odniesieniu do lokalizacji zakładów przemysłowych w latach 2008-2018", w ostatnich latach znacząco wśród mieszkańców Skawiny i okolicznych miejscowości wzrosła liczba zachorowań na choroby nowotworowe oraz choroby układu krążenia. 

W komentarzu do raportu gmina podkreśla jednak, że "raport nie odpowiada na pytanie w jakim stopniu np. zanieczyszczone powietrze wpływa na zachorowalność, dlatego aktywnie minimalizujemy emisję zarówno z przemysłu jak i domów jednorodzinnych źródeł komunikacyjnych" i zastrzega, że "nie wyciąga daleko idących wniosków".

Skawiński Alarm Smogowy reaguje w tej sprawie zdecydowanie. 

"Cierpliwie pytamy, rzeczniku Urzędu Miasta i Gmina Skawina Marcinie Kozielski, jak wytłumaczyć alarmującą liczbę wad wrodzonych i hospitalizacji na osiedlach wokół zakładów i wsi Kopanka, gdzie znajduje się trzecia strefa przemysłowa gminy Skawina? Czy można to tłumaczyć lepszą wykrywalnością czy starzeniem się? Czy lepsza wykrywalność lub starzenie się sprawiły, że w roku 2016 umieralność na nowotwory w Skawinie wyniosła 33%, w porównaniu do 27,3 % w Małopolsce Liczymy na dalsze rzetelne badania, zgodnie z zapowiedzią, bo wcale nie czujemy się uspokojeni, a wręcz przeciwnie, czujemy się BARDZO ZAGROŻENI I WŚCIEKLI na bezczynność instytucji odpowiedzialnych za nasze zdrowie i życie wobec uciążliwych zakładów, mimo wieloletnich próśb mieszkańców o pomoc"

- czytamy we wpisie zamieszczonym na fan page'u organizacji.

Pełna treść raportu dostępna jest tutaj.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: rmf24.pl, gminaskawina.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Chaos komunikacyjny w Katalonii

/ twitter.com/rebsyco screen

  

W wyniku rozpoczętego w piątek po północy strajku generalnego w Katalonii w całym regionie panuje chaos komunikacyjny. Poważne utrudnienia występują w ruchu kolejowym oraz drogowym z powodu licznych blokad. W Barcelonie zamknięto bazylikę Sagrada Familia.

W pierwszych godzinach dobowego strajku na ponad 40 drogach w Katalonii niemożliwe jest przemieszczanie się z powodu blokad separatystów lub zalegających na jezdniach rzeczy pozostawionych przez manifestantów. Niektóre barykady zostały podpalone przez protestujących.

Przed południem zablokowane były m.in. trasy szybkiego ruchu i autostrady łączące Katalonię z Francją i Andorą.

Najwięcej blokad separatystyczni manifestanci ustawili w rejonie Barcelony, Leridy, Reus, Gerony oraz Tarragony. W tym ostatnim mieście blokowany jest dojazd do portu. Około 200 blokujących tę drogę zwolenników separatystów rozpoczęło przed południem marsz protestacyjny, kierując się w stronę śródmieścia.

Zakłócenia występują również w ruchu pociągów w Katalonii. Rano w trasy nie wyjechało kilkadziesiąt pociągów podmiejskich i dalekobieżnych.

Poważne utrudnienia panują też na głównym katalońskim lotnisku El Prat w Barcelonie. W piątek rano z powodu strajku generalnego odwołano tam 55 połączeń, z czego większość stanowią loty hiszpańskich linii Vueling.

Do protestu przystąpiło większość placówek oświatowych w regionie, a także uczelnie wyższe. Stosunkowo sprawnie działa tymczasem służba zdrowia, której przedstawiciele zapowiadali masowe protesty w dniu strajku generalnego.

Organizatorem piątkowego strajku generalnego są dwie katalońskie centrale związkowe o profilu separatystycznym CSC i IAC. Poprzez protest chcą one wyrazić swoją dezaprobatę dla poniedziałkowego wyroku Sądu Najwyższego Hiszpanii, który skazał dziewięcioro katalońskich przywódców separatystycznych na kary od 9 do 13 lat więzienia za organizację nielegalnego referendum niepodległościowego w regionie w 2017 roku.

Krótko po ogłoszeniu wyroku SN w głównych miastach regionu rozpoczęły się protesty zwolenników oddzielenia się Katalonii od Hiszpanii. Z czasem przerodziły się one w zamieszki, w których rannych zostało już ponad 300 osób. W środę zmarł w szpitalu 65-letni turysta z Francji, który dostał zawału serca w trakcie starć manifestantów z policją na lotnisku El Prat. Z informacji hiszpańskiego MSW wynika, że od poniedziałku w Katalonii aresztowanych zostało ponad 100 separatystów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl