Debata "Czas decyzji". Internauci: "Horała dał radę". Eksperci TVN chwalą... Konfederację

Marcin Horała / Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Za nami debata "Czas decyzji" organizowana przez telewizję TVN. Do walki z szerokim frontem opozycyjnym, jako przedstawiciel partii rządzącej, stanął poseł Marcin Horała. Według wielu obserwatorów, był najbardziej wyrazistą postacią debaty, choć eksperci TVN "na gorąco" mieli inne zdanie. Chwalili... Krzysztofa Bosaka z Konfederacji.

Debatę "Czas decyzji" w TVN 24 można w zasadzie podsumować słowami - "wszyscy na jednego". Marcin Horała, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość, przez większość dyskusji był w defensywie, gdyż każdy z przeciwników politycznych skupiał się głównie na atakowaniu Prawa i Sprawiedliwości.

Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Adrian Zandberg (SLD) i Krzysztof Bosak (Konfederacja) stanęli w jednym froncie "anty-PiS". Tymczasem Marcin Horała, kiedy tylko był przy głosie, starał się "punktować" wypowiedzi przeciwników.

"Konstytucji trzeba przestrzegać, a nie nosić ją na koszulkach"

- mówił, cytując zapis ustawy zasadniczej o małżeństwie, jako związku kobiety i mężczyzny. Choć niektóre z opozycyjnych ugrupowań nazywają się obrońcami Konstytucji, to właśnie kandydat PiS jako jedyny przyniósł ją do studia.

Te i inne wypowiedzi Marcina Horały sprawiły, że internauci bardzo dobrze ocenili jego występ. Niektórzy podkreślali, że Horała powinien być częściej wystawiany przez PiS do rozmów wyborczych w takiej formule.

Dobre nastroje są również w sztabie Prawa i Sprawiedliwości. To zdjęcie zrobione zostało tuż po debacie:

Tymczasem, w studiu TVN 24 pojawili się eksperci, którzy tuż po debacie postanowili ocenić kandydatów. Nie brakowało pochwał w stronę... kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka. Według jednego z ekspertów, to właśnie Bosak wygrał tę debatę. W ostatnim czasie TVN dość mocno chwali Konfederację, o czym podczas debaty wspomniał również sam Marcin Horała.

Marcin Horała podziękował za wsparcie, jakie okazano mu po debacie. "Niech ta debata będzie dobrą zapowiedzią wyników 13 października" - napisał. 

Gratulacje Marcinowi Horale złożył nawet premier Mateusz Morawiecki. "Wybory sprowadzają się do jednego: PiS albo antyPiS" - zaznaczył. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europejski Bank Centralny ma szefową

/ pixabay.com/martaposemuckel

  

Przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej mianowali Christine Lagarde szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC). To ostatni krok w powołaniu Francuzki na to stanowisko. Jej kadencja potrwa do 2027 roku.

Christine Lagarde zastąpi 1 listopada obecnego prezesa EBC Włocha Mario Draghiego.

Była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w ramach kompromisowego pakietu uzgodnionego przez szefów państw i rządów różnych europejskich rodzin politycznych, została nominowana do objęcia prezesury EBC jeszcze w lipcu na szczycie UE.

Lagarde stała wcześniej od 2011 roku na czele MFW. Przed tym pełniła różne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Nowa szefowa EBC jest prawniczką z wykształcenia, specjalizującą się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Ma jednak rozległe doświadczenie wyniesione również z sektora publicznego i francuskiego rządu.

W czasie procesu nominacji podnosiły się krytyczne głosy, że Lagarde nie była zawodowo zaangażowana w politykę makroekonomiczną, a przede wszystkim nie sprawowała wcześniej funkcji prezesa banku centralnego. Mimo tego komisja ds. gospodarczych i monetarnych europarlamentu pozytywnie ją zaopiniowała, a PE dał poparcie we wrześniu.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Eksperci wskazują, że głównym zadaniem Francuzki w EBC będzie przeciwdziałanie długotrwałemu spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro.

Lagarde będzie pierwszą kobietą na czele Europejskiego Banku Centralnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl