Pomnik Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet

/ Sławek Kasper/IPN

  

Nie zabrakło polskiego chłopa, nie zabrakło polskiej wsi kiedy Ojczyzna wołała o pomoc. Dziś odsłaniamy w stolicy pomnik, który będzie przemawiał do następnych pokoleń – powiedział prezes IPN Jarosław Szarek podczas uroczystości w 79. rocznicę utworzenia Batalionów Chłopskich.

Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej z prezesem – dr. Jarosławem Szarkiem wzięli udział w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet. Instytut Pamięci Narodowej współfinansował realizację upamiętnienia. W odsłonięciu pomnika uczestniczyli także zastępca prezesa dr Mateusz Szpytma oraz zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Joanna Piskorz. Uroczystość rozpoczęła się w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odprawiona została Msza św. w intencji poległych, pomordowanych, zmarłych i żyjących żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet. Następnie odsłonięty i poświęcony został pomnik Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet, usytuowany u zbiegu ulic Czerniakowskiej i Polski Walczącej. Odsłonięcia dokonali wspólnie prezes Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz burmistrz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Podczas uroczystości na skwerze odczytano list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Jest to już kolejny ważny gest, nadający właściwą państwową rangę pamięci o zasługach wsi polskiej w zmaganiach o niepodległą Ojczyznę. W zeszłym roku 12 lipca świętowaliśmy po raz pierwszy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ustanowiony dla uczczenia męstwa i poświęcenia wielu tysięcy naszych rodaków, którzy padli ofiarą pacyfikacji oraz innych form represji ze strony okupantów niemieckich. (…) Masowy udział społeczności rolniczej w konspiracji niepodległościowej i walce zbrojnej czasów II wojny światowej był możliwy właśnie dzięki Batalionom Chłopskim. W ich szeregi wstąpiło ok. 170 tysięcy młodych ludzi, pragnących walczyć o odzyskanie własnego państwa. Jednocześnie w Ludowym Związku Kobiet kilkanaście tysięcy członkiń prowadziło tajną działalność społeczną, oświatową, sanitarną i pomocową. Ta wielka armia ludzi o gorących patriotycznych sercach, mocno kochających Ojczyznę, była wielką siłą Polski Podziemnej. 

– napisał Prezydent RP Andrzej Duda.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił, że upamiętnianie Ruchu Ludowego przez IPN ma miejsce i dokonuje się na naszych oczach. Przypomniał heroizm żołnierzy, który byli gotowi zginąć za Polskę. 

Nie zabrakło polskiego chłopa, nie zabrakło polskiej wsi kiedy Ojczyzna wołała o pomoc. Trzeba było stanąć z bronią i walczyć o niepodległość. Nadchodzi wojna, przychodzi wezwanie do najliczniejszej warstwy polskiego społeczeństwa, do polskiej wsi, żeby złożyć daninę z krwi. I społeczność rolnicza tej daniny nie odmawia. (…) Dziś w stolicy odsłaniamy pomnik w hołdzie bohaterom, który będzie przemawiał do następnych pokoleń.

– mówił prezes Instytutu podczas uroczystości.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił m.in., że

siła i moc tych blisko 170 tysięcy żołnierzy brała się z wiary w Boga. Najdobitniejszym na to przykładem jest fragment roty przysięgi, w której wybrzmiewa: Idziemy walczyć o chrześcijańską Polskę! 

Szef UdSKiOR skierował do prezesa Jarosława Szarka słowa podziękowania za bardzo mocne przyczynienie się Instytutu Pamięci Narodowej do powstania pomnika.

Uroczystość zakończyła się Apelem Pamięci oraz złożeniem kwiatów przed nowym upamiętnieniem. 

W uroczystości udział wzięli: płk Zbigniew Zaborowski ps. „Sokół”, prezes Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich; Zofia Kamińska, córka generała dywizji Franciszka Kamińskiego, komendanta głównego Batalionów Chłopskich; sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Wojciech Kolarski; szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk; prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz; gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa; przedstawiciele weteranów walk o wolność i niepodległość Ojczyzny oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Bataliony Chłopskie – w czasie II wojny światowej ruch ludowy stał się jednym z filarów Polskiego Państwa Podziemnego. Siły zbrojne ludowców powstały w sierpniu 1940 r. Nazwę Bataliony Chłopskie, przyjęto formalnie dopiero w 1944 r., ale używano jej już wcześniej. BCh były drugą, po Armii Krajowej, siłą militarną w okupowanej Polsce. W walkę zaangażowało się ok. 170 tys. żołnierzy, którzy przeprowadzili ok. 3 tys. różnego rodzaju akcji bojowych. Do najważniejszych należą m.in. walki w obronie pacyfikowanej Zamojszczyzny w latach 1942–1943, zwłaszcza bitwy pod Wojdą i Zaborecznem oraz walki w obronie tzw. Republiki Pińczowskiej. Bataliony swoją działalność prowadziły również na Kresach Wschodnich, pod okupacją sowiecką i niemiecką. Gdy władzę w kraju przejęli komuniści, wielu żołnierzy tej formacji było prześladowanych, a Bataliony Chłopskie w okresie stalinowskim skazano na zapomnienie.

Święto Żołnierzy Batalionów Chłopskich obchodzone jest 8 października, w rocznicę dnia, kiedy w 1940 r. na komendanta nowo powstałej militarnej organizacji ruchu ludowego zaprzysiężony został Franciszek Kamiński ps. Zenon Trawiński, po wojnie więziony przez komunistów, w III RP awansowany na generała dywizji Wojska Polskiego i odznaczony Orderem Orła Białego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceszef MSWiA: Wybory przebiegły spokojnie

/ Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Wybory przebiegły w sposób spokojny – ocenił w piątek podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży. Odnotowano 48 przestępstw i 299 wykroczeń. To nieduża liczba, jeżeli chodzi o skalę wydarzenia – powiedział wiceminister.

Niedzielne wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

W Senacie natomiast dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć 51 mandatów. "Pakt senacki" to porozumienie, które zawarły: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), KW SLD (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15). W ramach "paktu senackiego" w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora.

Poboży w rozmowie z radiem PR 24 podziękował także "wszystkim funkcjonariuszom policji i służb za sprawny i bezpieczny czas jaki mieliśmy podczas wyborów".

Jak mówił, "od 12 października ponad 53 tys. funkcjonariuszy Polskiej Policji było zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa podczas wyborów".

Wiceminister przypomniał także, że "kampania wyborcza to dziesiątki zgromadzeń, które przebiegały w sposób spokojny". "Policja dawała ochronę wszelkim formom manifestacji, demonstracji i wieców" – podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl