Pomniki Historii na Lotnisku Chopina

/ Danuta Matloch/MKiDN

  

Pomniki Historii to są najpiękniejsze, najcenniejsze polskie zabytki – mówił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy "Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii". Wystawa została zorganizowana przez Biuro Programu Niepodległa we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” oraz dzięki mecenatowi PKN Orlen SA. Wernisaż wystawy uświetnił występ Kapeli Fedaków.

To świetny pomysł, że możemy pokazać w przestrzeni Lotniska Chopina najpiękniejsze polskie zabytki, skarby lokalnej kultury. Po to jest kultura, po to jest sztuka, żeby istniała wszędzie, gdzie to jest możliwe. Lotniska, dworce, place, przestrzenie miejskie, publiczne, powinny mieć kontakt z kulturą i sztuką na najwyższym poziomie.

- mówił minister kultury.

Pomniki Historii to 105 zabytków nieruchomych o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury. Minister kultury zaznaczył, że „w ostatnich czterech latach lista została zwiększona o 45 obiektów. Chcieliśmy na 100-lecie odzyskania niepodległości mieć 100 Pomników Historii. Było tylu chętnych i tak dobrze pracowali nasi eksperci, że udało nam się znacznie przekroczyć tę liczbę”. 

Wicepremier Piotr Gliński zdradził, że istnieje już kolejka kolejnych kilkunastu wniosków o wpis na tę listę.

To się stała bardzo popularna dźwignia promocji lokalnej kultury. Wszyscy wiedzą, że to jest lista prestiżowa, prezydent RP przecież podejmuje ostateczne decyzje, nadaje ten tytuł. Faktycznie to, co prezentujemy na tej wystawie to są najcenniejsze polskie zabytki. 

– podkreślił.

W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości prezentujemy bogaty zbiór zabytków z całej Polski. Ta wystawa to pięknie zilustrowana opowieść o polskiej historii, kulturze i tożsamości. Zależało nam również na tym, by przybliżyć te zabytki i w nowoczesny sposób zachęcić do odkrywania polskiego dziedzictwa. 

– opowiada Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.  

Otwierana wystawa jest drugą odsłoną wizualnej opowieści o skarbach kultury polskiej prezentowanej w największym polskim porcie lotniczym obsługującym rocznie około 18 milionów pasażerów. Dzięki gościnności Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” wielkoformatowe wydruki fotografii opatrzone eksperckim komentarzem towarzyszą pasażerom na każdym etapie podróży: od stacji kolejowej, przez terminal odlotów po halę odbioru bagaży i przylotów. Główna część wystawy znajduje się za strefą kontroli bezpieczeństwa, gdzie pasażerowie oczekują na swój lot. 

Wystawa będzie eksponowana do końca sierpnia 2020 roku. Ekspozycja będzie składała się z dwóch części – pierwsza pokaże 53 Pomniki Historii, a od marca będzie prezentowane kolejne 52 pomniki.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceszef MSWiA: Wybory przebiegły spokojnie

/ Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Wybory przebiegły w sposób spokojny – ocenił w piątek podsekretarz stanu w MSWiA Błażej Poboży. Odnotowano 48 przestępstw i 299 wykroczeń. To nieduża liczba, jeżeli chodzi o skalę wydarzenia – powiedział wiceminister.

Niedzielne wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

W Senacie natomiast dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć 51 mandatów. "Pakt senacki" to porozumienie, które zawarły: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), KW SLD (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15). W ramach "paktu senackiego" w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora.

Poboży w rozmowie z radiem PR 24 podziękował także "wszystkim funkcjonariuszom policji i służb za sprawny i bezpieczny czas jaki mieliśmy podczas wyborów".

Jak mówił, "od 12 października ponad 53 tys. funkcjonariuszy Polskiej Policji było zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa podczas wyborów".

Wiceminister przypomniał także, że "kampania wyborcza to dziesiątki zgromadzeń, które przebiegały w sposób spokojny". "Policja dawała ochronę wszelkim formom manifestacji, demonstracji i wieców" – podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl