Duże pieniądze dla małych miast. Minister zapowiada stworzenie konkretnego programu

Panorama Iłży, zdjęcie ilustracyjne / By Jakub Hałun - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40969565

  

Ok. 10 proc. z budżetu Unii Europejskiej dla Polski w perspektywie finansowej 2021-2027 przeznaczymy na nowy program wspomagający rozwój małych miast - powiedział dzisiaj minister finansów, rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński.

Minister wskazał, że tzw. Pakiet dla małych miast jest obecnie przygotowywany w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, a zostanie on uruchomiony w 2021 roku, gdy będzie już wiadomo, jaka pula z z nowego budżetu UE przypadnie dla Polski.

Przypomniał, że zgodnie z ostatnią propozycją, przedstawioną w maju ubiegłego roku przez KE, było to ok. 64 mld euro. Wyraził jednak nadzieję, że kwota ta może być większa.

Kwieciński wskazał, że do tej pory praktycznie nie było żadnego prorozwojowego programu dedykowanego specjalnie do małych miast. Przypomniał, że z takiego instrumentu od trzech lat korzystają miasta średnie, a w dedykowanym dla nich programie jest 3,3 mld zł.

Minister przyznał, że małe miasta nie "załapywały" się na pakiet dla średnich aglomeracji.

- Dlatego, żeby załatać tę dziurę, zdecydowaliśmy się w nowej perspektywie budżetowej stworzyć nowy pakiet dla miast małych

- powiedział. Zaznaczył, że zgodnie z założeniami, zostanie przeznaczonych na ten cel do 10 procent środków unijnych przeznaczonych dla Polski.

- Małe miasta to metropolie Polski lokalnej, w których znajdują się firmy i instytucje najważniejsze dla lokalnych społeczności

 – stwierdził Kwieciński. Zaznaczył, że nowy pakiet to "EKG, czyli diagnoza oraz leki, które zapobiegają arytmii".

Z danych resortu inwestycji i rozwoju wynika, że w Polsce jest ok. 685 małych miast, co stanowi 73 procent ogólnej liczby wszystkich aglomeracji. Są to miasta liczące do 20 tysięcy mieszkańców, w których mieszka 13 procent ogółu ludności kraju. Większość z nich pełni istotne funkcje dla lokalnych społeczności, są m.in. ważnymi centrami rozwoju lokalnych usług.

Jak wynika z badań realizowanych na zlecenie MIiR przez naukowców PAN wynika, że to właśnie małe miasta najbardziej odczuwają odpływ młodych ludzi i starzenie się społeczeństwa. To - jak wskazał Kwieciński - znacząco ogranicza możliwości finansowe samorządów lokalnych realizowane z ich dochodów własnych.

Minister powiedział, że wparcie dla małych miast zaplanowano w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 oraz w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030.

- Naszym celem jest zmiana wizerunku małych miast i uczynienie z nich miejsc przyjaznych do życia, oferujących dobrej jakości miejsca pracy i odpowiednie warunki do nauki i rozwoju

 - mówił Kwieciński.

Przedstawiając strategię programu dla miast małych, minister powiedział, że wśród działań prorozwojowych przewidziano m.in. konkursy dedykowane wyłącznie dla małych aglomeracji po to, by nie musiały one konkurować z większymi ośrodkami oraz wprowadzanie w nich innowacyjnych rozwiązań, służących rozwiązywaniu specyficznych problemów danego miasta, na przykład rozwiązania mobilne, praca na odległość, e-learning oraz usługi społeczne i opiekuńcze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Uchodźcy z Syrii zmierzają do Europy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/ErikaWittlieb/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Bułgaria wzmacnia ochronę granicy z Turcją - poinformował dziś po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu premier Bojko Borisow. Władze są zaniepokojone zapowiedzią Turcji, że nie zamierza ona już powstrzymywać uchodźców z Syrii próbujących dostać się do Europy.

Na granicę skierowano dodatkowe oddziały żandarmerii.

„Wzmocniliśmy dodatkowo zarówno granicę lądową, jak i morską, ponieważ zagrożenie falą migracyjną jest realne”

– powiedział premier. Dodał, że w piątek będzie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Jednocześnie Borisow poinformował, że ochrona punktów granicznych z Turcją została nasilona z jednej strony z powodu koronawirusa, a z drugiej po doniesieniach o zgromadzeniu się dużych grup migrantów w okolicach miasta Edirne, znajdującego się w pobliżu granicy tureckiej z Bułgarią i Grecją. „Jest bardzo niepokojące, że turecka straż graniczna się wycofała” – podkreślił.

Cztery lata temu Bułgaria zbudowała ogrodzenie z drutu kolczastego wzdłuż 260-kilometrowej granicy z Turcją. Na niektórych odcinkach tego zabezpieczenia powinien działać system sygnalizujący zbliżanie się kogoś do ogrodzenia. W ostatnich dwóch latach pojawiły się jednak liczne sygnały, że system nie działa, a ogrodzenie jest w złym stanie i niezdolne do powstrzymania dużych grup migrantów.

Wysoki rangą przedstawiciel władz Turcji potwierdził w piątek agencji Reutera, że Ankara nie będzie powstrzymywała syryjskich uchodźców próbujących przedostać się do Europy drogą lądową lub morską. Decyzja w tej sprawie już zapadła, a tureckie służby bezpieczeństwa otrzymały instrukcje, by nie przeszkadzać migrantom w przemieszczaniu się na zachód kraju.

Ludność cywilna ucieka z ogarniętego konfliktem syryjskiej prowincji Idlib, gdzie w ostatnich dniach dochodzi do coraz ostrzejszych walk między siłami rządowymi wspomaganymi przez Rosję, a rebeliantami wspieranymi przez wojska tureckie. Ocenia się, że około miliona osób opuściło swe domy i prawdopodobnie podejmie starania o azyl w innych krajach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts