Kierunek: Arktyka

  

Kiedy prezydent Trump zasugerował, że USA mogą kupić Grenlandię, oburzeniu i szyderstwom nie było końca. Zgoda, amerykański prezydent zachował się jak słoń w składzie porcelany, jednak wskazał na realny problem – w interesie Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników z NATO (zwłaszcza tych północnych) jest większe zaangażowanie na Arktyce.

Niedawno w norweskich mediach pojawiła się nieoficjalna informacja, że rosyjskie oddziały specjalne weszły na terytorium Norwegii na dalekiej północy. To kolejny przykład rosnącej i coraz bardziej niebezpiecznej aktywności rosyjskich wojsk na Arktyce. Rosja demonstruje też swoje wpływy, otwierając (na razie dla turystów) szlak żeglugowy po Oceanie Arktycznym czy wysyłając i nagłaśniając ekspedycję rosyjskiej floty oraz marynarki wojennej po najdalsze krańce Eurazji. W związku ze zmianami klimatycznymi coraz bardziej dostępne będą nowe szlaki morskie łączące Europę, Azję i Amerykę Północną oraz arktyczne nieprzebrane surowce. Kto ustanowi kontrolę nad topniejącą Arktyką, ten ma szansę kontrolować całą północną półkulę.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts