Rozpoczęło się formowanie brygady WOT na Dolnym Śląsku

/ Twitter.com/@MON_GOV_PL

  

Około 2 tys. żołnierzy może liczyć 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej. Rozpoczął się proces formowania tej brygady; pierwsi żołnierze trafią do koszar we Wrocławiu w lutym przyszłego roku.

O rozpoczęciu formowania 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

"Powstająca brygada WOT zwiększy bezpieczeństwo na terenie Dolnego Śląska, te wojska blisko współpracują z wojewodą w sytuacjach kryzysowych, na przykład w trakcie usuwanie skutków klęsk żywiołowych"

- powiedział Hreniak.

Dowódcą 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk. Artur Barański, a siedziba formowanej brygady znajduje się w koszarach wojskowych przy ul. Hallera we Wrocławiu.

"Tam znajduje się sztab, który będzie zajmował się przygotowywaniem, planowaniem i prowadzeniem szkoleń dla żołnierzy wojsk obrony terytorialnej w całym województwie dolnośląskim"

- powiedział płk. Barański.

Dodał, że do końca roku zostanie skompletowane dowództwo i sztab brygady składający się z zawodowych żołnierzy.

"Do tego czasu znajdziemy też grupę terytorialsów z kwalifikacją wojskową, którzy zostaną przygotowani do bycia instruktorami. Pierwsze szkolenia będziemy chcieli rozpocząć na początku lutego przyszłego roku. Wtedy też w koszarach pojawią się pierwsi żołnierze, którzy wejdą w skład brygady"

- powiedział Barański.

Od wtorku można składać wnioski o przyjęcie do Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Według wojskowych, około 300 wniosków o przyjęcie już wpłynęło do komendantów Wojskowych Komend Uzupełnień.

Płk. Barański powiedział, że Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej będzie liczyła trzy bataliony lekkiej piechoty. "To około 2 tys. żołnierzy, ale być może będzie to liczniejsza formacja" - zaznaczył pułkownik.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Koronawirus w Belgii. Nowe zakażenia

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W ciągu minionej doby w Belgii wykryto 1580 nowych przypadków koronawirusa; 283 osoby zmarły - poinformowało dziś centrum kryzysowe. W sumie do tej pory w tym 11,5-milionowym kraju potwierdzono infekcję u prawie 25 tys. osób. Liczba hospitalizowanych spada.

Od początku kryzysu z powodu Covid-19 odnotowano 2523 zgony. Przez ostatnia dobę do szpitali przyjęto 459 osób, a od rozpoczęcia pandemii 9894. Obecnie w Belgii 1285 osób przebywa na intensywnej terapii (9 osób więcej niż w środę); stan 992 osób wymagał podłączenia ich do respiratora.

- W niektórych miejscach w kraju obłożenie łózek szpitalnych jest znacznie powyżej średniej, która w skali całego kraju wynosi 56 proc. Błędem jest zatem twierdzenie, że wciąż jest dość miejsc na intensywnej terapii. Sytuacja jest dziś bardzo trudna na wielu oddziałach

 - mówił na codziennej konferencji prasowej wirusolog Emmanuel Andre.

W ciągu minionej doby 483 osoby mogły opuścić szpitale, a w sumie od 15 marca leczenie w placówkach szpitalnych zakończyło 5164. Z 283 zgonów minionej doby, 116 odnotowano w szpitalach. Dramatyczna sytuacja jest w niektórych domach opieki. Publiczny nadawca RTBF opisuje historię zgłoszoną przez jednego z odbiorców, który zaalarmował, że w jednej z placówek zaczyna brakować sprzętu do natleniania.

Ze względu na wiek starszych i schorowanych osób będących w placówkach nie przewozi się do szpitali. "W naszych domach opieki zabrakło butli z tlenem" - potwierdził cytowany przez RTBF sekretarz generalny federacji domów opieki Vincent Fredericq.

Najwięcej nowych przypadków koronawirusa i tych potwierdzonych wcześniej jest w we Flandrii (66 proc. z ostatnich 24 godz.), znacznie mniej chorych odnotowuje się w Walonii (23 proc.) oraz Brukseli (9 proc.). Wzrost liczby wykrytych przypadków może się wiązać z rosnącą liczbą przeprowadzanych testów. Oczekuje się, że przepustowość laboratoriów wyniesie w najbliższych dniach 20 tys. próbek dziennie.

W środę król Belgów Filip odwiedził Szpital Uniwersytecki w Brukseli (VUB), aby wyrazić wsparcie dla personelu medycznego, który jest na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts