Jakie były powody rezygnacji z funkcji przez Neumanna? „Dobrowolności w tym nie ma”

Sławomir Neumann, / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Tego nie dało się obronić. Taśmy miały wielki wpływ demobilizujący na struktury Platformy. Należało jakoś zadziałać. Dobrowolności w tym nie ma - ocenił minister z Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, odnosząc się do usunięcia Sławomira Neumanna z funkcji szefa klubu PO-KO. Rozmowę przeprowadziła Lidia Lemaniak podczas Kongresu 590 w Jasionce.

- To, co Platforma myśli i mówi, słyszeliśmy na taśmach z Sowy i Przyjaciół. To był porażający obraz. Jak oni się wtedy tłumaczyli? Falenta, współpracownik PiS-u, prowokacja… Próbowali się bronić na wszelkie sposoby. Teraz mamy sytuację, która dla nich jest katastrofalna

- rozpoczął minister z Kancelarii Prezydenta. 

Jak tłumaczy, „działacze Platformy nagrali działaczy Platformy”. - Naga prawda wyszła. Język cały czas taki sam. Uważam, że poziom inteligencji polega na tym, że jeśli człowiek nie ma wystarczającego zasobu słów, posiłkuje się przekleństwami. Wywyższanie się, na zasadzie: „wykształceni, z wielkich miast” pokazuje, że nijak się ma to do rzeczywistości. Każdy wykształcony człowiek powinien się wstydzić tak knajackiego języka – ocenił Dera.

Prezydencki minister podkreślił, że "z opublikowanych taśm wynika coś jeszcze, o wiele bardziej porażającego".

- Pogarda dla innych – to wybija się z taśm obecnych, ale też z tych poprzednich, oraz myślenie quasi-mafijne, na zasadzie: „my jesteśmy wybrani, my siebie obronimy, kto z nami, będzie chroniony”. Tak to wygląda w tych strukturach. "Wstępujesz, my dajemy ci ochronę, możesz wszystko, a my mówimy co masz robić". To obraz zupełnie porażający

- powtórzył polityk.

Na pytanie, czy rezygnacja z funkcji szefa klubu PO-KO Sławomira Neumanna jest wystarczająca wskazał, że „od Platformy niczego nie oczekuje”. Dodał ponadto, że motywów jego usunięcia doszukiwałby się w dwóch scenariuszach. 

- Pierwszy, to zasłonięcie fatalnego wystąpienia Lecha Wałęsy podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej. W takiej sytuacji, lepiej by mówiono o Neumannie niż Wałęsie, bo słowa byłego prezydenta były absolutnie skandaliczne

- powiedział Dera.

Jako drugi powód wskazał olbrzymie szkody wizerunkowe. - Tego nie dało się obronić. Taśmy miały wielki wpływ demobilizujący na struktury Platformy. Należało jakoś zadziałać. Dobrowolności w tym nie ma – z przekonaniem wskazał, że decyzja o odejściu ze stanowiska szefa klubu nie została podjęta przez samego zainteresowanego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europejski Bank Centralny ma szefową

/ pixabay.com/martaposemuckel

  

Przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej mianowali Christine Lagarde szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC). To ostatni krok w powołaniu Francuzki na to stanowisko. Jej kadencja potrwa do 2027 roku.

Christine Lagarde zastąpi 1 listopada obecnego prezesa EBC Włocha Mario Draghiego.

Była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w ramach kompromisowego pakietu uzgodnionego przez szefów państw i rządów różnych europejskich rodzin politycznych, została nominowana do objęcia prezesury EBC jeszcze w lipcu na szczycie UE.

Lagarde stała wcześniej od 2011 roku na czele MFW. Przed tym pełniła różne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Nowa szefowa EBC jest prawniczką z wykształcenia, specjalizującą się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Ma jednak rozległe doświadczenie wyniesione również z sektora publicznego i francuskiego rządu.

W czasie procesu nominacji podnosiły się krytyczne głosy, że Lagarde nie była zawodowo zaangażowana w politykę makroekonomiczną, a przede wszystkim nie sprawowała wcześniej funkcji prezesa banku centralnego. Mimo tego komisja ds. gospodarczych i monetarnych europarlamentu pozytywnie ją zaopiniowała, a PE dał poparcie we wrześniu.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Eksperci wskazują, że głównym zadaniem Francuzki w EBC będzie przeciwdziałanie długotrwałemu spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro.

Lagarde będzie pierwszą kobietą na czele Europejskiego Banku Centralnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl