Jakie były powody rezygnacji z funkcji przez Neumanna? „Dobrowolności w tym nie ma”

Sławomir Neumann, / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Tego nie dało się obronić. Taśmy miały wielki wpływ demobilizujący na struktury Platformy. Należało jakoś zadziałać. Dobrowolności w tym nie ma - ocenił minister z Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, odnosząc się do usunięcia Sławomira Neumanna z funkcji szefa klubu PO-KO. Rozmowę przeprowadziła Lidia Lemaniak podczas Kongresu 590 w Jasionce.

- To, co Platforma myśli i mówi, słyszeliśmy na taśmach z Sowy i Przyjaciół. To był porażający obraz. Jak oni się wtedy tłumaczyli? Falenta, współpracownik PiS-u, prowokacja… Próbowali się bronić na wszelkie sposoby. Teraz mamy sytuację, która dla nich jest katastrofalna

- rozpoczął minister z Kancelarii Prezydenta. 

Jak tłumaczy, „działacze Platformy nagrali działaczy Platformy”. - Naga prawda wyszła. Język cały czas taki sam. Uważam, że poziom inteligencji polega na tym, że jeśli człowiek nie ma wystarczającego zasobu słów, posiłkuje się przekleństwami. Wywyższanie się, na zasadzie: „wykształceni, z wielkich miast” pokazuje, że nijak się ma to do rzeczywistości. Każdy wykształcony człowiek powinien się wstydzić tak knajackiego języka – ocenił Dera.

Prezydencki minister podkreślił, że "z opublikowanych taśm wynika coś jeszcze, o wiele bardziej porażającego".

- Pogarda dla innych – to wybija się z taśm obecnych, ale też z tych poprzednich, oraz myślenie quasi-mafijne, na zasadzie: „my jesteśmy wybrani, my siebie obronimy, kto z nami, będzie chroniony”. Tak to wygląda w tych strukturach. "Wstępujesz, my dajemy ci ochronę, możesz wszystko, a my mówimy co masz robić". To obraz zupełnie porażający

- powtórzył polityk.

Na pytanie, czy rezygnacja z funkcji szefa klubu PO-KO Sławomira Neumanna jest wystarczająca wskazał, że „od Platformy niczego nie oczekuje”. Dodał ponadto, że motywów jego usunięcia doszukiwałby się w dwóch scenariuszach. 

- Pierwszy, to zasłonięcie fatalnego wystąpienia Lecha Wałęsy podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej. W takiej sytuacji, lepiej by mówiono o Neumannie niż Wałęsie, bo słowa byłego prezydenta były absolutnie skandaliczne

- powiedział Dera.

Jako drugi powód wskazał olbrzymie szkody wizerunkowe. - Tego nie dało się obronić. Taśmy miały wielki wpływ demobilizujący na struktury Platformy. Należało jakoś zadziałać. Dobrowolności w tym nie ma – z przekonaniem wskazał, że decyzja o odejściu ze stanowiska szefa klubu nie została podjęta przez samego zainteresowanego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prawnicy Trumpa: "Impeachment sprzeczny z konstytucją"

Donald Trump / The White House from Washington, DC [Public domain]

  

Prawnicy prezydenta Trumpa w wydanym w sobotę oświadczeniu stwierdzili, że demokraci formułując wniosek o odsunięcie od władzy prezydenta Trumpa naruszyli konstytucję i ingerują w prawa wyborcze Amerykanów.

Zespół prawny prezydenta USA Donalda Trumpa przed rozpoczynającym się we wtorek senackim procesem w sprawie usunięcia obecnego prezydenta z urzędu stwierdził, iż dwa punkty oskarżenia sformułowane we wniosku demokratów naruszają konstytucję Stanów Zjednoczonych. Prawnicy prezydenta domagają się odrzucenia wniosku o impeaczment.

Inicjatywa demokratów jest, ich zdaniem, niebezpiecznym atakiem na prawo narodu amerykańskiego do swobodnego wyboru prezydenta- "Jest to bezczelna i niezgodna z prawem próba obalenia wyników wyborów w 2016 r. i ingerowania w wybory w 2020 r."

W grudniu 2019 roku Izba przegłosowała dwa artykuły impeachmentu Trumpa, zarzucając mu nadużycie władzy i utrudnianie pracy Kongresu. Tym samym prezydent został postawiony w stan oskarżenia.

Zgodnie z amerykańskim prawem po przesłaniu artykułów impeachmentu do Senatu izba wyższa działa jako sąd przysięgłych w procesie parlamentarnym prezydenta i decyduje, czy usunąć go z urzędu, czy uniewinnić.

Przywódca większości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell podkreślił, że jest przygotowany na szybkie zakończenie procedury impeachmentu, której efektem będzie kolejne zwycięstwo Donalda Trumpa.

Republikanie zapowiadają , że proces zakończy się w dwa tygodnie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts