Konferencja przewodniczących ostatecznie przystała na propozycję koordynatorów i szefa komisji rolnej, którzy stwierdzili, że "nie są przekonani" dzisiejszymi odpowiedziami Polaka na ich dodatkowe pytania. Kolejne, trzecie już przesłuchanie Wojciechowskiego odbędzie się jutro przed południem.

Będzie to ostatnia szansa, żeby eurodeputowani zatwierdzili lub odrzucili kandydaturę Wojciechowskiego. Jeżeli opinia będzie negatywna, będzie to oznaczało, że polski polityk nie dostanie pozytywnej rekomendacji do zasiadania w Komisji Europejskiej.

- Janusz Wojciechowski jest dobrze przygotowanym kandydatem na unijnego komisarza ds. rolnictwa. Zna nie tylko Europę, ale i polskie rolnictwo - podkreślił dzisiaj przed wysłuchaniem kandydata Polski minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. - Będę go wspierał

- dodał.

W oparciu o rekomendacje komisji parlamentarnych Konferencja Przewodniczących podejmie 17 października decyzję, czy Parlament Europejski ma wystarczające informacje, pozwalające na zamknięcie procesu wysłuchań. W przypadku podjęcia takiej decyzji 23 października na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu odbędzie się głosowanie w sprawie wyboru Komisji jako całości.