Minister energetyki USA ostrzega przed Nord Stream 2. „Cios dla bezpieczeństwa energetycznego Europy”

zdjęcie ilustracyjne / acebook.com/GazpromNews

  

- Nord Stream 2 zada rażący cios różnorodności i bezpieczeństwu energetycznemu Europy - oświadczył dziś Obecny minister energetyki USA Rick Perry, który jest gościem odbywającej się w Wilnie konferencji w ramach inicjatywy Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TEC). Amerykański urzędnik skrytykował inicjatywę Rosji i jej europejskich partnerów wskazując, że Nord Stream 2 „zwiększy wpływ Rosji na politykę zagraniczną Europy”.

- Uruchomienie Nord Stream 2 zwiększy wpływ Rosji na europejską politykę zagraniczną, a Europa stanie się bardziej narażona na zakłócenia w dostawach gazu

- oznajmił Perry podczas wileńskiego forum energetycznego z udziałem przedstawicieli ministerstw krajów Europy Środkowej i Wschodniej, USA oraz Komisji Europejskiej.

Zaznaczył, że budowane gazociągi z Rosji do Niemiec i Turcji, Nord Stream 2 i Turecki Potok (Turkish Stream), „pozwolą Moskwie na przerwanie (…) tranzytu przez Ukrainę”.

- Nord Stream 2 zada rażący cios różnorodności i bezpieczeństwu energetycznemu Europy 

- podkreślił Perry.

Odnosząc się do bezpieczeństwa energetycznego Europy wskazał, że może się ono zwiększyć dzięki „dostawom gazu ciekłego z USA”.

- W tym celu zostaną stworzone cztery grupy odpowiedzialne za efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii, energetykę jądrową, bezpieczeństwo dostaw i ochronę infrastruktury krytycznej

- tłumaczył Perry, podkreślając, że ostatniej grupie będzie przewodniczyć Litwa.

Rick Perry zapowiedział też powołanie zespołu ekspertów, którzy pomogą poszczególnym państwom w ustalaniu usterek w systemach energetycznych, jak również w kwestiach zagrożeń w postaci ataków cybernetycznych.

Pierwsze spotkanie w ramach Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TEC) odbyło się w marcu br. w Houston w Teksasie; strony inicjatywy uzgodniły wówczas strategiczne kierunki działań P-TEC. Inicjatywa Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej została ogłoszona przez Perry’ego podczas trzeciego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie we wrześniu 2018 r. Celem inicjatywy ma być rozwój współpracy energetycznej między USA i ich europejskimi sojusznikami.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zatrzymano 9 osób podejrzanych o związek z zabójstwem mężczyzny

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Policja zatrzymała 9 osób w sprawie uprowadzenia i zabójstwa mężczyzny w okolicach Słupska. Sąd wydał we wtorek nakaz tymczasowego aresztowania czterech podejrzanych. Może im grozić nawet dożywocie.

W Słupsku i Zabrzu policja zatrzymała dziewięciu mężczyzn, którzy mogą mieć związek z zabójstwem mieszkańca Lęborka Wojciecha N. Zwłoki mężczyzny zostały znalezione w niedzielę w lesie między Siemianicami a Jerzycami koło Słupska.

"Dokonane zatrzymania zostały przeprowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Słupsku oraz funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku i były one poprzedzone szeregiem ustaleń realizowanych na terenie kilku miejscowości województwa pomorskiego"

- poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku Paweł Wnuk.

Zatrzymane osoby to mieszkańcy Słupska i Trójmiasta, znani policji. Trzem mężczyznom prokuratura postawiła zarzuty udziału w zabójstwie Wojciecha N. Część zatrzymanych usłyszała także zarzuty posiadania narkotyków, broni palnej i gazowej oraz utrudniania śledztwa i zacierania śladów przestępstwa.

Po przesłuchaniu zatrzymanych prokuratorzy prowadzący śledztwo skierowali do Sądu Rejonowego w Słupsku wniosek o areszt tymczasowy dla czterech mężczyzn. "Wobec innych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju, dozoru policji lub poręczenia majątkowego" - poinformował Wnuk.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i wydał we wtorek nakaz tymczasowego aresztowania trzech mężczyzn na trzy miesiące i jednego na dwa miesiące.

Żaden z zatrzymanych nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

Z nieoficjalnych ustaleń Radia Gdańsk wynika, że zamordowany Wojciech N. był żołnierzem wojsk specjalnych. Miał zostać uprowadzony i zamordowany w wyniku nieporozumień związanych z rozliczeniami finansowymi. Ministerstwo Obrony Narodowej zaprzecza tym informacjom, podając, że mężczyzna odbył tylko zasadniczą służbę wojskową.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl