Król zabrał wnukom królewskie renty

zdjęcie ilustracyjne / Holger Motzkau 2010 / cc-by-sa-3.0

  

Król Szwecji Karol XVI Gustaw, mający siedmioro wnuków, zdecydował o pozbawieniu pięciorga z nich przynależności do dworu królewskiego - poinformował dziś marszałek króla Fredrik Wersaell. Dzieci stracą apanaże, ale zachowają kolejność sukcesji tro

Decyzja, komentowana w Szwecji jako nieoczekiwana, dotyczy trojga dzieci księżniczki Magdaleny (pięcioletniej Leonore, czteroletniego Nicolasa, oraz jednorocznej Adrienne), a także dwóch synów księcia Karola Filipa (trzyletniego Aleksandra i dwuletniego Gabriela).

Jak tłumaczył marszałek króla Wersaell, oznacza to, że dzieci zostaną zwolnione z oficjalnych obowiązków, jak również nie będą otrzymywać apanaży. - Będą one jednak wciąż częścią rodziny królewskiej, zachowają swoje tytuły książęce oraz kolejność do sukcesji tronu - podkreślił marszałek.

Według Wersaella decyzja króla ma związek z toczącą się od dawna w rodzinie królewskiej dyskusją nad pełnieniem obowiązków reprezentacyjnych.

- Rodzina królewska w ostatnim czasie bardzo się rozrosła. Mamy 10 sukcesorów do tronu. Potrzeba było pewnego rozgraniczenia i uściślenia, kto z rodziny królewskiej oficjalnie reprezentuje Szwecję w kraju i na świecie

- wyjaśniał przedstawiciel króla.

Dzieci, które zostały pozbawione przynależności do dworu królewskiego, formalnie będą osobami prywatnymi, co umożliwi im wolność, np. w wyborze szkoły lub pracy. Za to nie będą mogły używać swoich tytułów królewskich do celów komercyjnych lub przekazywać ich w przyszłości swoim małżonkom.

Według ekspertów nadmierna swoboda może w przyszłości zaszkodzić dzieciom w ewentualnej sukcesji tronu. Aby zostać królem Szwecji, trzeba mieć związek z krajem, ukończyć szwedzką szkołę. Księżniczka Magdalena, która poślubiła brytyjsko-amerykańskiego biznesmena Chrisa O'Neilla, mieszka wraz z rodziną w Londynie i USA. Jej mąż nie przyjął tytułu książęcego.

Do dworu królewskiego oprócz pary królewskiej, czyli króla Karola XVI Gustawa oraz królowej Sylwii, nadal będą należeć następczyni tronu księżniczka Wiktoria, jej mąż książę Daniel oraz ich dwoje dzieci: siedmioletnia Stella, trzyletni Oskar, a także księżniczka Magdalena oraz książę Karol Filip.

W 1980 roku szwedzki parlament zdecydował o zmianie konstytucji, dzięki czemu spadkobiercą tronu zostało najstarsze dziecko, czyli księżniczka Wiktoria, a nie - jak było to w przeszłości - najstarszy męski potomek. W ten sposób pierwszeństwo do tronu na rzecz siostry stracił książę Karol Filip.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remont ulicy Garbary. Wkrótce koniec!

/ poznan.pl

  

Szybkie tempo prac i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót na ul. Garbary w Poznaniu – poinformował poznański magistrat. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się po całej szerokości ulicy.

Celem prac prowadzonych na jednej z głównych poznańskich ulic jest przygotowanie ulicy Garbary do wprowadzenia buspasa. Remont nawierzchni prowadzony jest na lewym pasie jezdni, na odcinku od ulicy Wielkiej do posesji nr 48.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że szybkie tempo prac remontowych i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się już po całej szerokości ulicy.

"Następny etap został zaplanowany już od 2 do 7 marca, kiedy drogowcy z Zakładu Robót Drogowych wyremontują prawy pas na odcinku od ulicy Estkowskiego do ulicy Wielkiej. Tydzień przerwy między kolejnymi etapami jest spowodowany koniecznością odtworzenia jezdni pobliskich ulic Mostowej i Wszystkich Świętych wraz ze skrzyżowaniem ulic Wszystkich Świętych i Garbary"

– podał Urząd Miasta Poznania.

Następnie na ulicy wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni środkowego pasa na odcinku od okolic przystanku autobusowego Małe Garbary do ulicy Wielkiej. Przy sprzyjającej pogodzie prace te rozpoczną się 7 marca i potrwają tydzień.

Magistrat podał, że koleje działania na ul. Garbary uzależnione będą od rozpoczęcia robót na ul. Jana Pawła II, gdzie dobudowany zostanie trzeci pas jezdni; od ronda Śródka w kierunku ul. Berdychowo.

Ulica Garbary to jedna z głównych dróg w ścisłym centrum Poznania. Według danych zaprezentowanych przez Urzędu Miasta Poznania, poruszające się nią autobusy czterech linii przewożą dziennie ok. 15 tys. osób. Według rozkładu jazdy autobusy powinny przejechać ul. Garbary w ciągu pięciu minut, ale ze względu m.in. na natężenie ruchu w centrum często zdarzają się opóźnia. Magistrat wskazał, że wprowadzenie buspasa w tym miejscu pozwoli zminimalizować rozbieżności pomiędzy rozkładowym a rzeczywistym czasem przejazdu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts