Dostali Nobla z medycyny, ale takiej reakcji nikt się po nich nie spodziewał!

zdjęcie ilustracyjne / Mabel Amber; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Prezentacją laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny rozpoczął się „tydzień noblowski. W najbliższych dniach poznamy laureatów w sumie w sześciu dziedzinach (w tym roku wyjątkowo przyznane zostaną dwa literackie Noble, w tym zaległa nagroda za 2018 rok). Całe wydarzenie ma stanowić „nowe otwarcie” dla zreformowanej Akademii Szwedzkiej. Tymczasem sporym echem w mediach na całym świecie odbija się reakcja pierwszych tegorocznych laureatów. Co zrobili naukowcy poinformowani o nagrodzie?

Zacznijmy jednak od tego, za co dokładnie nagrodzono tegorocznych laureatów… William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe oraz Gregg L. Semenza zostali laureatami Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny 2019 za zidentyfikowanie molekularnych mechanizmów, które regulują w komórkach aktywność genów w odpowiedzi na zmienające się stężenie tlenu w otoczeniu. Okazuje się bowiem, że ich odkrycie utorowało drogę do stworzenia nowych strategii leczenia anemii, nowotworów i innych chorób.
Wyczuwanie zmian dostępności tlenu i adaptowanie się do nich przez komórki jest kluczowe dla utrzymania organizmów przy życiu. Dlatego tegoroczni nobliści otrzymali za nie już wcześniej, bo w 2016 r., prestiżową Nagrodę Laskera, tzw. amerykańskiego Nobla.

Wyczuwanie stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian jest jednym z najważniejszych procesów adaptacyjnych kluczowych dla przeżycia organizmów żywych na Ziemi. Mechanizmy, które za to odpowiadają, biorą udział w rozwoju zarodka, adaptacji do wysiłku fizycznego, do zmian stężenia tlenu na dużych wysokościach, reakcjach układu odporności, w procesach metabolicznych. 

Niewątpliwie najwięcej emocji budzi jednak sama reakcja głównych zainteresowanych na wieść o przyznaniu właśnie im Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
William G. Kaelin był sam w domu, gdy zadzwonił telefon z informacją o Nagrodzie Nobla. Laureat z radości wysłał organizatorom swoje… selfie.

Z kolei Sir Peter Ratcliffe dowiedział się o tej najważniejszej dla naukowca nagrodzie przy biurku, pisząc wniosek o grant unijny - Synergy Grant.

„Temin zgłaszania wniosków o granty obowiązuje wszystkich, bez wyjątku”.
- zażartował z rozbrajającą szczerością naukowiec.

Zgodnie z harmonogramem „tygodnia noblowskiego” dziś poznaliśmy laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, we wtorek poznamy laureata z fizyki, a w środę z chemii. W czwartek uwaga świata skierowana będzie na salę Domu Giełdy na Starym Mieście w Sztokholmie, gdzie nazwiska dwóch noblistów w dziedzinie literatury ogłosi nowy sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm. Wydarzenie to ma być „nowym otwarciem” dla zreformowanej Akademii Szwedzkiej, która po skandalu, jaki wybuchł wśród jej członków, postanowiła nie przyznawać Nagrody Nobla w 2018 roku.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polityk z zarzutami oskarża innych. „PiS chce zmienić kształt Senatu” - straszy Gawłowski

Senator Stanisław Gawłowski / Łukasz Szełemiej/Gazeta Polska

  

- PiS chce zakwestionować wybory Polaków, zmienić kształt Senatu, doprowadzić do tego, że nie poprzez wolne wybory, ale przez zagrywki przy stoliku doprowadzić do zmiany kształtu Senatu - oburza się niezrzeszony senator Stanisław Gawłowski... będący oskarżonym w aferze melioracyjnej.

Stanisław Gawłowski na antenie TVN24 odniósł się do informacji, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy dotyczący dwóch okręgów w wyborach do Senatu - w tym koszalińskiego okręgu nr 100, w którym startował on sam. Gawłowski wygrał tam różnicą 0,24% głosów, przy dużej liczbie głosów zaliczonych jako nieważne. 

[polecam:https://niezalezna.pl/293889-do-sn-wplynely-protesty-pis]

Jeżeli dojdzie do manipulacji, to w wyniku tego, co przed nami, a nie tego co już się zdarzyło

- powiedział związany do niedawna z Platformą Obywatelską polityk.

PiS chce zakwestionować wybory Polaków, zmienić kształt Senatu, doprowadzić do tego, że nie poprzez wolne wybory, ale przez zagrywki przy stoliku doprowadzić do zmiany kształtu Senatu. Skandaliczna historia

- kontynuował.

Przez ostatnie miesiące skandalem nazywano za to działalność samego Stanisława Gawłowskiego. Jest on jednym z oskarżonych w tzw. aferze melioracyjnej, m.in. o przestępstwa o charakterze korupcyjnym i pranie brudnych pieniędzy. Akt oskarżenia do szczecińskiego sądu wpłynął 4 lipca. Chodzi o nieprawidłowości przy 26 inwestycjach realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Obrońca Gawłowskiego mówił, że jego klient udowodni swoją niewinność, bo nie popełnił zarzucanych mu czynów.

[polecam:https://niezalezna.pl/292910-stanislaw-gawlowski-na-lawie-oskarzonych-pomoze-mu-immunitet-senatora-nic-a-nic] 

Kilka dni temu okazało się, że na nic nie zda się Gawłowskiemu immunitet senatora.

- Jeśli już raz został uchylony immunitet, a pan Stanisław Gawłowski został przesłuchany w charakterze podejrzanego i ma postawione zarzuty, to tej czynności się nie powiela

– mówiła w rozmowie z niezalezna.pl Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl