Dzisiaj podczas konferencji prasowej prezes PiS, Jarosław Kaczyński, oraz premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali pięć projektów, które zostaną skierowane do realizacji w ciągu pierwszych 100 dni nowej kadencji, jeśli PiS wygra nadchodzące wybory. W "piątce" PiS znalazł się niższy ZUS dla małych przedsiębiorstw, przegląd stanu zdrowia, 13. i 14. emerytura, program budowy 100 obwodnic oraz wyrównanie dopłat dla rolników.

- Konkretne obietnice, konkretne działania składają się na konkretne państwo; państwo, które przedstawia pewien plan działań w bardzo ważnych dla obywateli obszarach, a jednocześnie pokazuje, w jaki sposób w najbliższych dniach - w tym przypadku w stu dniach zaraz po wyborach - chce doprowadzić do uchwalenia odpowiednich ustaw lub odpowiednich programów - mówił Morawiecki.

- Pierwszy obszar dotyczy małych i mikrofirm, gdzie dochody nie przekraczają 6 tysięcy złotych miesięcznie a przychody - 10 tys. Korzyść z małego ZUS=u dla małego przedsiębiorcy wyniesie miesięcznie ok. 500 złotych. To znacząca ulga dla tych przedsiębiorców, którzy rozwijają skrzydła lub z innych powodów nie mogą wygenerować wyższych dochodów. Nasze założenie jest takie, że ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia 2020 r.

- powiedział szef rządu.

Drugi punkt z proponowanej piątki dotyczy przeglądu stanu zdrowia.

- Każdemu po 40. roku życia zapewnimy poprzez odpowiednie regulacje przegląd stanu zdrowia z wykorzystaniem sprzętu, który zakupiliśmy, najnowszej aparatury medycznej

- zapowiedział premier Morawiecki.

Kolejny punkt dotyczy 13. (w 2020 r.) oraz 14. emerytury (od 2021 r.).

- To wyrównanie poziomu życia, wyrwanie z biedy osób najbardziej poszkodowanych w okresie transformacji

- powiedział Mateusz Morawiecki, który zapowiedział, że stosowna ustawa zostanie przyjęta podczas pierwszych prac nowego Sejmu.

Szef rządu zapowiedział również wprowadzenie programu budowy 100 obwodnic wraz z planem finansowania. Stwierdził, że program szacowany jest na 20 mld złotych. W piątce na pierwsze 100 dni rządu znalazł się również temat dopłat dla rolników.

- Nie chcemy Europy podwójnych standardów, chcemy Europy wysokich standardów - zapowiedział premier. 

Co 4 lata chcemy odnawiać nasz kontrakt ze społeczeństwem, chcemy pokazać, co zrobiliśmy, ale też jakie są plany, by Polska była państwem dobrobytu, by ten model służył wszystkich obywatelom - dodał.