Minister Kwieciński: "To były dobre cztery lata". Wskazał jedno z najważniejszych osiągnięć rządu

"Uszczelnienie systemu podatkowego jest jednym z najważniejszych osiągnięć ostatnich czterech lat pracy Ministerstwa Finansów" - powiedział dziś na Kongresie 590 minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak dodał, zrealizowano także większość Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jerzy Kwieciński
Fot Arkadiusz Lawrywianiec/Gazeta Polska

Strategia zgodnie z planem

"Zrealizowano w 2/3 Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ponad 1 bilion złotych pracuje na rzecz rozwoju naszego kraju"

– podkreślił w poniedziałek podczas Kongresu 590 w Jasionce Jerzy Kwieciński, minister finansów oraz inwestycji i rozwoju.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju została przyjęta przez rząd w lutym 2017 r. Znajduje się w niej blisko kilkaset projektów prorozwojowych na najbliższe lata. To m.in. budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, programy: Mieszkanie plus, Dostępność plus; zwiększenie udziału partnerstwa publiczno-prywatnego w inwestycjach realizowanych przez państwo, rozwiązania legislacyjne np. Konstytucja Biznesu.

Minister przekonywał podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce, że Strategia jest realizowana szybciej niż to pierwotnie zakładano.

„Ponad 2/3, 60 proc. Strategii zostało już zrealizowane. Ponad 1 bln zł z zaplanowanych 1,5 bln pracuje na rzecz rozwoju naszego kraju. Tempo jest szybsze niż zakładaliśmy”

– zaznaczył.

Dokument przewiduje w sumie uruchomienie 2,1 bln zł środków publicznych i prywatnych na rzecz polskiej gospodarki do 2023 roku. Kwieciński zwrócił uwagę, że przez ostatnią kadencję rządowi udało się znacząco zwiększyć tempo rozwoju polskiej gospodarki – średnio 4,4 proc. PKB rocznie. Wskazał, że za poprzedników, czyli koalicji PO-PSL było to średnio 2,2 proc. PKB rocznie.

Zdaniem ministra jednym z głównych przykładów tego jak Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wpływa na codzienne życie Polaków jest zwiększenie dochodu rozporządzalnego, czyli pieniędzy pozostających w kieszeni podatnika.

„Dochód rozporządzalny wzrósł w ciągu ostatnich trzech lat o 307 zł”

– powiedział.

Szef resortu finansów oraz inwestycji i rozwoju dodał, że w ciągu ostatnich 4 lat udało się też zmniejszyć bezrobocie o połowę z 10 proc. w 2015 roku.

„Uszczelniliśmy system poboru podatków, o 90 mld zł więcej wpływa do budżetu. Zmniejszyło się zadłużenie w stosunku do PKB. Poprawiliśmy funkcjonowanie funduszy unijnych. Uratowaliśmy zagrożone 30 mld zł – ani jedno euro nie przepadło”

– wskazał Kwieciński.

"To były dobre cztery lata"

Jerzy Kwieciński podsumował 4 lata pracy resortu finansów.

„To były dobre cztery lata, tak naprawdę to dokonania moich poprzedników”

– powiedział Kwieciński i podziękował za pracę Pawłowi Szałamasze, Teresie Czerwińskiej, Mateuszowi Morawieckiemu i Marianowi Banasiowi.

„Faktycznie, zmian trochę było, ale ministerstwo pracowało pełną parą, co widać po efektach”

- ocenił.

Podkreślił, że główne zadanie Ministerstwa Finansów to stabilne finanse publiczne, które mają pracować dla państwa i obywateli. Przypomniał przy tym, że deficyt sektora finansów publicznych spadnie w przyszłym roku do 0,3 proc. PKB, a projekt budżetu przygotowano po raz pierwszy z zerowym deficytem – będzie to budżet zrównoważony.

„Jedno z najważniejszych osiągnięć tych czterech lat to uszczelnienie systemu podatkowego”

– podkreślił szef resortu.

Zgodnie z danymi resortu finansów dochody z VAT wzrosły z 123,1 mld zł w 2015 r. do 175 mld zł w 2018. Rosły też wpływy z CIT-u, a w związku z tym przychody samorządów.

Kwieciński zwrócił uwagę na konsolidację służb skarbowych i utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej, co – jego zdaniem - dało pozytywne rezultaty. "Staramy się, aby ta administracja była jak najbardziej przyjazna. Znacząco zmniejszyła się ilość kontroli" - mówił. Dodał, że resort finansów zakłada, iż na koniec tego roku kontroli będzie 2/3 mniej kontroli w stosunku do 2015 roku.

Według danych Ministerstwa Finansów w 2015 r. zakończono 55,7 tys. kontroli skarbowych, a ich skuteczność wyniosła ok. 84 proc. Natomiast w pierwszej połowie br. przeprowadzono 10,1 tys. kontroli, a skuteczność sięgnęła 91,34 proc.

„Chcemy żeby obniżanie podatków było wizytówką naszego rządu”

– podkreślił Kwieciński.

Minister zauważył, że współautorem sukcesu jest też wiceminister Leszek Skiba. Powiedział on m.in., że Polska jest przygotowana na wszystkie scenariusze w najbliższych latach – możliwe turbulencje i spowolnienie, które mogą dotknąć także nasz kraj.

„Polski stan finansów publicznych jest na tyle dobry, że jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze”

- zapewnił.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Jerzy Kwieciński #ministerstwo finansów

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo