Dzieła Rembrandta już w Warszawie

Fragment "Dziewczyny w ramie obrazu", olej, deska topolowa, 1641 / fot. www.zamek-krolewski.pl

4 października przypadła 350. rocznica śmierci jednego z największych geniuszy sztuki – Rembrandta van Rijn. Z tej okazji na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać ekspozycję, na której prezentowanych jest 36 oryginalnych dzieł holenderskiego mistrza. Z kolei stołeczne Muzeum Narodowe pokazuje ponad 40 jego grafik.

Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Rembrandta, by w sposób szczególny upamiętnić 350. rocznicę śmierci Rembrandta (1609–1669). Genialny malarz, rysownik oraz rytownik stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki XVII w. zwanego złotym wiekiem. Z tej okazji wiele muzeów na całym świecie organizuje liczne wystawy i przedsięwzięcia kulturalne.

4 października, czyli dokładnie w 350. rocznicę śmierci artysty, na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się wernisaż „36 x Rembrandt”. Na wystawie można zobaczyć dwa obrazy Rembrandta z trzech obecnych w polskich kolekcjach Zamku – „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”. Dziełom towarzyszą oryginalne rysunki oraz grafiki Rembrandta z polskich zbiorów, tworząc 36 autorskich dzieł wielkiego Holendra.

Z kolei Muzeum Narodowe w Warszawie zorganizowało pokaz specjalny pt. „Rembrandt osobiście”. To ponad 40 grafik, które ukazują szeroki zakres tematów – od scen biblijnych, przez rodzajowe, po studia aktów. Pokaz obejmuje również wątki, których artysta nie podejmował w pracach malarskich, dotyczące poszukiwania rozwiązań kompozycyjnych i technicznych nurtujących jego wyobraźnię. Ekspozycji towarzyszy drugi pokaz pt. „Bruegel w towarzystwie” ukazujący ponad 30 rycin Pietera Bruegla Starszego, w 450. rocznicę śmierci tego artysty.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts