Neutralność klimatyczna – jest o co toczyć spór

  

Komisja Europejska chce, aby gospodarki krajów Unii stały się neutralne klimatycznie do połowy wieku. Oznacza to, że do 2050 r. mają nie emitować gazów cieplarnianych.

Ten ambitny cel na razie nie został poparty przez Polskę, Czechy, Estonię i Węgry, które oczekują, że zanim Europa przyjmie nowe cele polityki klimatycznej, najpierw powinno się zagwarantować środki wspierające te przemiany. A będą one kosztowne i będą wymagały transformacji nie tylko w sektorze energetycznym. Na przykład regiony pogórnicze i sektory takie jak rolnictwo też będą musiały redukować emisję. Polska nie podpisała się in blanco pod postulatem neutralności klimatycznej i zamierza walczyć o ustępstwa. Dysponuje też poważnym orężem, bo do proponowanego przez KE celu wymagany jest konsensus w Radzie Europejskiej. Według wyliczeń Ministerstwa Energii realizacja celu neutralności klimatycznej będzie w Polsce kosztowała, bagatela, 900 mld euro i tę ogromną sumę będą musieli wydać Polacy, żeby zmienić swoją gospodarkę. Dlatego słusznie oczekują jakichś form wsparcia tych przemian, by były one jak najmniej negatywne dla polskiej gospodarki.


Autor jest redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert.pl.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts