Na warszawskiej konwencji Koalicji Obywatelskiej w niedzielę Schetyna ocenił, że efekty działań obecnej ekipy rządzącej to m.in. wirtualne miliony aut elektrycznych, „bez sensu” planowany przekop Mierzei Wiślanej, rzucane miliardy na Centralny Port Komunikacyjny, „zero” zakupów wojskowych, a także zapaść ochrony zdrowia, zwiększająca się emigracja czy klęska walki ze smogiem.

Do tej oceny – fragmentu dotyczącego działań resortu obrony – odniósł się szef MON Mariusz Błaszczak.

"Jedyną propozycją PO jest likwidacja Wojsk Obrony Terytorialnej, a Grzegorz Schetyna – żałośnie kłamie, mówiąc „zero zakupów wojskowych”. To rząd PiS kupił np. system Patriot, rakiety HIMARS, Piorun i Feniks, śmigłowce z Mielca i Świdnika, groty i visy, Jelcze i zwiększył nakłady na zbrojenia z 3,7 na 6,8 mld zł"

 – napisał Błaszczak na Twitterze.

W marcu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski. W wydarzeniu wzięli również udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

W listopadzie ub.r. administracja prezydenta Donalda Trumpa zgodziła się sprzedać Polsce 20 wyrzutni rakietowych M124 systemu HIMARS. Wartość transakcji szacowana jest na 655 mln USD. DSCA odpowiedzialna jest za sprzedaż najnowocześniej broni amerykańskiej za granicę.