„Joker” - dzieło sztuki filmowej czy gloryfikacja przemocy?

Joker / youtube.com/printscreen

  

Na ekrany amerykańskich i światowych kin wchodzi „Joker”. Obraz ten wywołuje silne kontrowersje z uwagi na sceny przemocy, które zdaniem wielu są artystycznie nieuzasadnione i mogą wywoływać obawy związane z bezpieczeństwem.

Film ten został skrytykowany przez amerykańską policję jako potencjalne podżeganie do przemocy i przywołanie traumatycznych wspomnień ze strzelaniny w kinie w Kolorado w 2012 roku. Policja w Nowym Jorku, Los Angeles i Chicago zapowiedziała już, że w związku z filmem podejmie odpowiednie środki ostrożności. Ma ona w dużych amerykańskich miastach ściśle monitorować kina i teatry gdzie wyświetla się „Jokera”. 

Fabuła filmu oparta jest na komiksie Batmana i opowiada o młodości tytułowego złoczyńcy. Joaquin Phoenix, który występuje w filmie, został pochwalony za to, co krytycy nazwali genialnym, ale przerażającym występem psychicznego wyrzutka, który zyskał sławę dzięki aktom przemocy.
Działania prewencyjne organów ścigania związane są ze strzelaniną w teatrze Aurora w Kolorado w lipcu 2012 r, kiedy to podczas filmu Batman "Mroczny Rycerz" szaleniec otworzył ogień zabijając 12 osób, a 70 raniąc. 

Amerykańska policja oznajmiła, że chociaż obecnie nie mają żadnych konkretnych informacji o ewentualnych zagrożeniach, to jednak rozmieszczą dodatkowych oficerów w miejscach, w których film jest wyświetlany. Jak poinformowały media funkcjonariusze w hełmach i uzbrojeni w karabiny byli obecni na projekcji „Jokera” podczas nowojorskiego festiwalu filmowego w Nowym Jorku. Przeszukano również torby i torebki widzów.

Witryna internetowa Hollywood Deadline powołując się na anonimowego funkcjonariusza organów ścigania poinformowała, że nowojorscy policjanci w strojach cywilnych również będą obecni podczas seansów w tym mieście. Zakazano również publiczności zakładania w kinach masek. 

Pomimo kontrowersji i dyskusji wokół filmu „Joker” uzyskał kasowy rekord otwarcia w październiku. W dniu premiery film zarobił 13,3 miliona dolarów.   

Studio filmowe Warner Bros., wydało specjalne oświadczenie w którym napisano, że
„nie jest intencją filmu, twórców ani studia, aby promować główną negatywną postać jako bohatera”. Zdaniem niektórych krytyków, film jednak może spełnić swoją misję wywołując dyskusje na temat przemocy w realnym świecie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dw.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Groźby Schetyny zszokowały polityków PiS. Rzecznik rządu ostro: „To niepojęte”

Piotr Müller / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Jestem zszokowany słowami Grzegorza Schetyny o potępieniu i rozliczeniu sędziów - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do słów lidera Platformy Obywatelskiej, że "każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczony". - "Podnoszenie tego typu wypowiedzi w kontekście zwykłej procedury ustawowej, nie godzi się osobom, które pamiętają PRL" - podkreślił polityk PiS.

Posłowie PiS złożyli w czwartek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw, który wprowadza m.in. możliwość złożenia sędziego z urzędu oraz dokonuje zmian w procedurze wyboru I Prezesa SN. Projekt nakłada też na sędziów obowiązek poinformowania, do jakich partii należeli, w jakich stowarzyszeniach działają oraz jakim nickiem się posługują w portalach społecznościowych.

"Wprowadzana pod osłoną nocy w rocznicę stanu wojennego ustawa specjalna łamiąca kręgosłupy sędziom to hańba. Każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczony"

- napisał w piątek na Twitterze Schetyna.

[polecam:https://niezalezna.pl/301798-schetyna-grozi-sedziom-kazdy-ktory-zalozy-mundur-pis-bedzie-potepiony-i-rozliczony]

Wpis szefa PO to odniesieniem do wpisu prawnika Marcina Matczaka na Twitterze:

"Proszę polityków opozycji, aby zapewnili polskich sędziów, że jeżeli aparat represji dyscyplinarnych dotknie ich pod rządami PiS, po zmianie władzy ci sędziowie będą traktowani przez praworządną Polskę jak bohaterowie, a osoby nadużywające uprawnień dyscyplinarnych będą osądzone".

Poproszony w Sejmie o komentarz do słów Schetyny rzecznik rządu odpowiedział:

"Jestem zszokowany, ze Grzegorz Schetyna posługuje się takimi porównaniami. Sam był działaczem podziemia w latach 80. i porównywanie demokratycznego procesu powstawania ustawy popieranego przez większość wybraną w demokratycznych wyborach do sytuacji lat 80., czyli do ofiar, które były zamykane w więzieniach, które były katowane czy nawet mordowane przez służbę bezpieczeństwa jest czymś niepojętym"

- stwierdził Piotr Müller.

"Podnoszenie tego typu wypowiedzi w kontekście zwykłej procedury ustawowej, nie godzi się osobom, które pamiętają PRL"

- dodał.

Rzecznik podkreślił, że sędziowie maja działać na podstawie konstytucji oraz uchwalanych przez Sejm ustaw. Mówiąc o słowach Schetyny, o "potępieniu i rozliczeniu" sędziów, Müller stwierdził: "My już to słyszeliśmy przed wyborami, słyszeliśmy straszenie, że Platforma Obywatelska dojdzie do władzy i rozliczy sędziów czy dziennikarzy, którzy nie mówią tak, jak chciałaby tego PO. Takie słowa w sferze publicznej nie powinny padać".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl