"Spiegel": zwycięstwo PiS niemal pewne

Zdjęcie ilustracyjne / By Achim Rosenhagen /Flickr - http://wissen.dradio.de/mein-studium-wege-in-den-online-journalismus.39.de.html?dram:article_id=10276Please add the original source here if you found it, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2196164

  

Niemiecki lewicowo-liberalny tygodnik "Der Spiegel" opisuje w najnowszym sobotnim wydaniu sytuację przed wyborami parlamentarnymi 13 października w Polsce. Według krytycznego wobec obecnego rządu RP magazynu zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości jest niemal pewne.

"Ponowne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych 13 października wydaje się niemal pewne. Według sondaży ugrupowanie ma co najmniej 10 pkt. proc. przewagi nad najsilniejszą partią opozycyjną. Możliwa jest nawet absolutna większość" - relacjonuje "Spiegel" - czasopismo o największym nakładzie wśród tygodników opinii w Niemczech.

"Partia, która jest przez przeciwników wyszydzana jako banda prowincjuszy, jest tak naprawdę elastyczną, skuteczną maszyną do zdobywania większości"

- dodaje.

Jedną z przyczyn popularności PiS jest - według magazynu - wprowadzenie programu 500+ oraz obietnice kolejnych wydatków na cele socjalne m.in.: 13. emerytura, zwolnienia podatkowe dla młodych ludzi czy podniesienie płacy minimalnej.

Drugi powód to konsolidacja i mobilizacja konserwatywnego elektoratu.

"Sukces PiS nie wynika jednak tylko z prostego połączenia nacjonalizmu i państwa socjalnego" - konstatuje "Spiegel" i zwraca uwagę, że bez skrupulatnego i dalekosiężnego planowania Jarosława Kaczyńskiego zwycięstwa nie byłyby możliwe.

"Założył PiS 18 lat temu wspólnie z bratem bliźniakiem - Lechem i jest po dziś dzień niekwestionowanym przywódcą. Podejmuje właściwie każdą ważną decyzję personalną. Nie sprawuje żadnego państwowego urzędu, ale jest najpotężniejszym człowiekiem w Polsce" - opisuje magazyn.

Jego zdaniem, Kaczyński ma talent do wymyślania chwytliwych haseł, takich jak "Czwarta RP", czy "dobra zmiana".

"Również programy socjalne są zręcznie retorycznie opakowane. Przekaz nie brzmi po prostu: więcej kasy. PiS nawiązuje do rozpowszechnionego wśród Polaków poczucia, że czasy niedostatku powinny się skończyć. I PiS o to dba poprzez natychmiastowe wpłaty na konto" - pisze tygodnik, którego zdaniem szanse na zwycięstwo ugrupowania są tak duże, że stają się dla niego wręcz problemem. "Dobre prognozy mogą doprowadzić do tego, że wielu wyborców PiS po prostu zostanie w domu" - konkluduje "Spiegel"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Poznań dronem walczy ze smogiem

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W Poznaniu rozpoczęły się badania jakości powietrza przy użyciu specjalistycznego drona. Pomiary będą realizowane do połowy grudnia. Prezydent Poznania uważa, że skutecznym sposobem na walkę ze spalaniem toksycznych odpadów w piecach mogłyby być wyższe mandaty.

Projekt "Skończmy ze smogiem w Poznaniu", zakładający monitorowanie jakości powietrza z użyciem drona, zwyciężył w ostatniej edycji PBO. Jego realizacją zajmuje się wyłoniona w przetargu firma LTA Design z Gliwic. Zadaniem specjalistów jest wykonanie analizy spalin z palenisk domowych za pomocą bezzałogowego systemu latającego. Czas i lokalizacja badań są uzgadniane z poznańską strażą miejską, zaś obszary pomiarów typuje się pod kątem największej liczby zgłaszanych interwencji.

W poniedziałek władze miasta zaprezentowały sprzęt, który do połowy grudnia będzie wykonywał badania jakości powietrza. Dron będzie nadlatywać nad kominy i dokonywać pomiaru. Następnie przeprowadzana będzie analiza, która pomaga wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na spalanie odpadów (formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone - PM 2,5 oraz PM 10). Pomiary te mają pomóc w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko.

Zastępczyni Komendanta Straży Miejskiej w Poznaniu Marta Hyżak-Spychała przypomniała, że strażnicy dokonujący kontroli posiadają stosowne upoważnienia wydane na podstawie przepisów Prawa ochrony środowiska przez prezydenta miasta Poznania.

Mogą wejść na teren nieruchomości i pomieszczeń, gdzie znajdują się urządzenia grzewcze. Mają prawo do żądania wyjaśnień, informacji i dokumentów, a także pobierania próbek. Nieudostępnienie nieruchomości do kontroli jest zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech lat

– tłumaczyła.

Dodała, że osoba, która spala niedozwolone odpady w domowym palenisku, może zostać ukarana m.in. mandatem do 500 zł. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił w poniedziałek, że „dron to bardzo efektywne narzędzie, pomagające eliminować sytuacje, w których spalane są różnego rodzaju niedozwolone substancje. Dzięki niemu udało nam się skontrolować skutecznie wiele nieruchomości”.

Jego zdaniem skutecznym sposobem na walkę ze spalaniem toksycznych odpadów w piecach mógłby być wzrost kwoty mandatów.

Będę dążył do tego, aby ustawodawca dał możliwość zwiększenia wysokości tych mandatów. Gdyby stawki były znacznie wyższe, jak ma to miejsce w innych krajach Europy, moglibyśmy skuteczniej zwalczać zjawisko spalania odpadów. Przy najbliższej okazji będę rozmawiał na ten temat z panią minister Jadwigą Emilewicz

– zaznaczył Jaśkowiak.

Dotychczas przy użyciu drona sprawdzono już ok. 8600 budynków. Do szczegółowej kontroli wytypowano 23 nieruchomości, w sześciu przypadkach aparatura potwierdziła spalanie materiałów zabronionych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl