Wynik ten to o prawie 3 pkt. proc. więcej niż w poprzednim notowaniu.

Jak wynika z wyliczeń Marcina Palade, PiS mogłoby liczyć na samodzielną większość – otrzymałoby bowiem 253 mandaty 

– podaje Onet.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, z poparciem 23,4 proc. Główna partia opozycyjna zanotowała spadek poparcia o 2,2 pkt. proc. Uzyskałaby 137 mandatów.

Ostatnie miejsce na podium przypadło Lewicy, na którą głos – według sondażu - chce oddać 12 proc. badanych (50 mandatów). To o 0,2 pkt. proc. mniej niż w poprzednim badaniu.

Do Sejmu dostałaby się też PSL-Koalicja Polska, na którą zagłosowałoby 5,9 proc. badanych (spadek poparcia o 1,3 pkt. proc.) Dałoby to 19 mandatów. Poza parlamentem znalazłaby się Konfederacja (3,6 proc. poparcia). Niemal 10 proc. badanych nie wie, na kogo odda swój głos. Jeden mandat przypadnie Mniejszości Niemieckiej.

Spośród badanych 56,8 proc. zadeklarowało chęć wzięcia udziału w wyborach. Nie zamierza w nich uczestniczyć 44,2 proc. badanych. Jeden proc. nie umiało udzielić odpowiedzi.

Badanie zrealizowano 2-3 października metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo na reprezentatywnej próbie 1100 Polaków.