Prezydent zwrócił uwagę, że konferencja miała miejsce w historycznej rezydencji głowy państwa, tutaj mieszkał i pracował naczelnik państwa Józef Piłsudski.

Andrzej Duda podkreślił, że dla tamtej odrodzonej Rzeczpospolitej to było ważne miejsce, a dzisiaj dla nas jest także miejsce symboliczne. Mówił, że tak jak tamta Rzeczpospolita dynamicznie się rozwijała, "dokonywała skokowego rozwoju", tak "my powinniśmy dać dzisiejszej Polsce - znów wolnej, suwerennej i niepodległej - taki impuls rozwojowy”.

Zaznaczył, że od 1989 r. minęło już 30 lat, ale obecna sytuacja jest wyjątkowa – gospodarka jest w bardzo dobrej kondycji, jesteśmy członkiem NATO i UE. Prezydent przywołał słowa jednego z historyków, który powiedział mu, że dziś Polska jest w najlepszej sytuacji od czasów Sobieskiego.

„Byłoby grzechem tego nie wykorzystać. Zaczął się czas, śmiało można powiedzieć, tej kolejnej rewolucji przemysłowej, którą nazywa się rewolucję przemysłową 4.0. My jesteśmy na dorobku, ale z drugiej strony może to jest ten moment, żeby tego skokowego przemieszczenia się, jeżeli chodzi o rozwój technologiczny dokonać”

– podkreślił Andrzej Duda.