Kontrola w ratuszu ws. 500 plus

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W najbliższy poniedziałek w stołecznym ratuszu rozpocznie się zapowiedziana przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę kontrola dotycząca realizacji programu „Rodzina 500 plus”. Informacje na ten temat potwierdziła rzecznik prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

W piątek rzecznik wojewody mazowieckiego poinformowała, że kontrola w mieście stołecznym Warszawa oraz jednostkach organizacyjnych zostanie przeprowadzona w terminie od 7 października do 29 listopada.

Czynności kontrolne, na podstawie upoważnień Wojewody Mazowieckiego, będzie prowadzić sześciu urzędników – pracowników Wydziałów Kontroli i Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.
- wskazała.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki wyjaśnia, że kontrola dotyczyć będzie prawidłowości planowania wydatków po zmianie „Ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci” (w tym sposobu szacowania wysokości dotacji niezbędnej do wypłat świadczeń wychowawczych), wykorzystania środków pieniężnych (otrzymanych w rozdziale 85501 „Świadczenie wychowawcze”) oraz rzetelności sporządzanych sprawozdań rzeczowo-finansowych, jednorazowych i budżetowych.

Jak zaznacza urząd, kontrola prowadzona będzie na podstawie artykułów, zgodnie z którymi: wojewoda kontroluje wykonywanie przez organy samorządu terytorialnego zadań z zakresu administracji rządowej, realizowanych przez nie na podstawie ustawy (zadania zlecone), art. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (zgodnie z którym jednostki samorządu terytorialnego realizują zadania z zakresu świadczenia wychowawczego jako zadanie z zakresu administracji rządowej) oraz art. o finansach publicznych, zgodnie z którym dysponenci części budżetowych (wojewoda w stosunku do jednostek samorządu terytorialnego) sprawują nadzór i kontrolę m.in. nad wykorzystaniem dotacji udzielonych z budżetu państwa.

W czwartek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że zlecił kontrolę w ratuszu dotyczącą realizacji programu „Rodzina 500 plus”. Kontrola ma potrwać kilka tygodni i dotyczyć trzech aspektów: szacowania kwot dotacji, faktycznego wykorzystania pieniędzy na program „Rodzina 500 plus” i rzetelności sprawozdań finansowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Amerykański sprzęt dotarł na Litwę

zdjęcie ilustracyjne / Beny Shlevich CC BY-SA 2.0

  

Na Litwę dziś przybył ponad 500-osobowy batalion amerykańskiej piechoty z ciężkim sprzętem wojskowym - czołgami i wozami bojowymi. Żołnierze dywizji Wojsk Lądowych USA z bazy Fort Hood w Teksasie będą tu ćwiczyli przez pół roku.

Na poligon w Podbrodziu (lit. Pabrade) przy granicy z Białorusią przerzucono już osiem czołgów Abrams i 21 bojowych wozów piechoty Bradley. Kolejne kilkadziesiąt czołgów zostanie dostarczonych w najbliższych tygodniach.

Minister obrony Litwy Raimundas Karoblis podkreślił, że przybycie żołnierzy USA do jego kraju „demonstruje fakt, że jest to możliwe”. 

- Przede wszystkim jest to sygnał dla Litwy i dla innych sąsiednich państw NATO, że w razie kryzysu sojusznicy będą z nami

– powiedział w rozmowie z agencją BNS. Dodał, że „jest to też sygnał dla Rosji i jeszcze jeden element odstraszający”.

Podczas pobytu na Litwie amerykańscy żołnierze będą współpracowali z żołnierzami litewskimi w ramach realizacji projektu mechanizacji Sił Lądowych Wojska Litewskiego. Litwa zapewni Amerykanom zakwaterowanie i wsparcie logistyczne, amerykańscy wojskowi będą też korzystali z infrastruktury poligonów litewskiej armii.

Karoblis wskazał, że podczas ćwiczeń żołnierze USA zapoznają się m.in. z nowymi dla nich warunkami geograficznymi i pogodowymi.

Od wiosny 2014 roku na Litwie odbyło się kilkanaście rotacji armii USA. Ostatnio żołnierze amerykańscy stacjonowali tu w 2017 roku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl