Kontrola w ratuszu ws. 500 plus

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W najbliższy poniedziałek w stołecznym ratuszu rozpocznie się zapowiedziana przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę kontrola dotycząca realizacji programu „Rodzina 500 plus”. Informacje na ten temat potwierdziła rzecznik prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

W piątek rzecznik wojewody mazowieckiego poinformowała, że kontrola w mieście stołecznym Warszawa oraz jednostkach organizacyjnych zostanie przeprowadzona w terminie od 7 października do 29 listopada.

Czynności kontrolne, na podstawie upoważnień Wojewody Mazowieckiego, będzie prowadzić sześciu urzędników – pracowników Wydziałów Kontroli i Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.
- wskazała.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki wyjaśnia, że kontrola dotyczyć będzie prawidłowości planowania wydatków po zmianie „Ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci” (w tym sposobu szacowania wysokości dotacji niezbędnej do wypłat świadczeń wychowawczych), wykorzystania środków pieniężnych (otrzymanych w rozdziale 85501 „Świadczenie wychowawcze”) oraz rzetelności sporządzanych sprawozdań rzeczowo-finansowych, jednorazowych i budżetowych.

Jak zaznacza urząd, kontrola prowadzona będzie na podstawie artykułów, zgodnie z którymi: wojewoda kontroluje wykonywanie przez organy samorządu terytorialnego zadań z zakresu administracji rządowej, realizowanych przez nie na podstawie ustawy (zadania zlecone), art. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (zgodnie z którym jednostki samorządu terytorialnego realizują zadania z zakresu świadczenia wychowawczego jako zadanie z zakresu administracji rządowej) oraz art. o finansach publicznych, zgodnie z którym dysponenci części budżetowych (wojewoda w stosunku do jednostek samorządu terytorialnego) sprawują nadzór i kontrolę m.in. nad wykorzystaniem dotacji udzielonych z budżetu państwa.

W czwartek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że zlecił kontrolę w ratuszu dotyczącą realizacji programu „Rodzina 500 plus”. Kontrola ma potrwać kilka tygodni i dotyczyć trzech aspektów: szacowania kwot dotacji, faktycznego wykorzystania pieniędzy na program „Rodzina 500 plus” i rzetelności sprawozdań finansowych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prawnicy Trumpa: "Impeachment sprzeczny z konstytucją"

Donald Trump / The White House from Washington, DC [Public domain]

  

Prawnicy prezydenta Trumpa w wydanym w sobotę oświadczeniu stwierdzili, że demokraci formułując wniosek o odsunięcie od władzy prezydenta Trumpa naruszyli konstytucję i ingerują w prawa wyborcze Amerykanów.

Zespół prawny prezydenta USA Donalda Trumpa przed rozpoczynającym się we wtorek senackim procesem w sprawie usunięcia obecnego prezydenta z urzędu stwierdził, iż dwa punkty oskarżenia sformułowane we wniosku demokratów naruszają konstytucję Stanów Zjednoczonych. Prawnicy prezydenta domagają się odrzucenia wniosku o impeaczment.

Inicjatywa demokratów jest, ich zdaniem, niebezpiecznym atakiem na prawo narodu amerykańskiego do swobodnego wyboru prezydenta- "Jest to bezczelna i niezgodna z prawem próba obalenia wyników wyborów w 2016 r. i ingerowania w wybory w 2020 r."

W grudniu 2019 roku Izba przegłosowała dwa artykuły impeachmentu Trumpa, zarzucając mu nadużycie władzy i utrudnianie pracy Kongresu. Tym samym prezydent został postawiony w stan oskarżenia.

Zgodnie z amerykańskim prawem po przesłaniu artykułów impeachmentu do Senatu izba wyższa działa jako sąd przysięgłych w procesie parlamentarnym prezydenta i decyduje, czy usunąć go z urzędu, czy uniewinnić.

Przywódca większości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell podkreślił, że jest przygotowany na szybkie zakończenie procedury impeachmentu, której efektem będzie kolejne zwycięstwo Donalda Trumpa.

Republikanie zapowiadają , że proces zakończy się w dwa tygodnie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts