Skomplikowana sytuacja frankowiczów. Szefernaker: „Jedna ustawa nie rozwiąże problemów”

Paweł Szefernaker / Fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

"To są skomplikowane sprawy prawne i nie jest dziś możliwe, żeby jedną ustawą rozwiązać wszystkie problemy frankowiczów" - powiedział dziś wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, odnosząc się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie.

Wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie dotyczącej kredytu indeksowanego we frankach szwajcarskich. Orzeczenie to może mieć istotny wpływ na sytuację Polaków, którzy mają kredyty mieszkaniowe powiązane z tą walutą. Trybunał stwierdził, że prawo unijne nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu tego typu umów.

Do wyroku Trybunału odniósł się dziś w Polsat News wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Jak zaznaczył, wyrok unijnego trybunału sprawiedliwości nie jest wyrokiem generalnym, a "każdy z obecnych frankowiczów będzie musiał także swoją ścieżkę prawną przejść".

"Tok myślenia Trybunału od pewnego czasu zmierzał do takiego wyroku. Oczywiście my również podjęliśmy jako parlament decyzję związaną z funduszem kredytobiorców. On oczywiście nie był taki, jaki był oczekiwany przez większość osób, które wzięły kredyt we frankach"

- powiedział Szefernaker. Dodał, że fundusz "rozszerzał pomoc państwa wobec osób, które wzięły kredyty i mają ciężką sytuację materialną".

Wiceszef MSWiA podkreślił również, że niespełnienie obietnicy na taką skalę, na jaką życzyli sobie frankowicze - w jego przekonaniu - "jest jedynie małą ryską na wiarygodności Prawa i Sprawiedliwości".

"Prawo i Sprawiedliwość jest dziś partią wiarygodną. Nobody's perfect. Nie jesteśmy stowarzyszeniem aniołów i nie udało się wprowadzić wszystkiego o czym mówiliśmy, ale przeważającą rzecz zrobiliśmy i to my jesteśmy dziś wiarygodni, a nie opozycja"

- ocenił.

Zapytany o ewentualne przyszłe działania w sprawie frankowiczów odpowiedział:

"To są skomplikowane sprawy prawne i nie jest możliwe, żeby jedną ustawą rozwiązać problemy wszystkich frankowiczów"

Jak dodał, kwestia frankowiczów będzie w kwestii zainteresowania rządu.

"Na pewno dziś walczymy, żeby zdobyć każdy głos Polaków, żeby móc kontynuować tę naszą pracę po 13 października, to po pierwsze, i skupiamy się dzisiaj na tym, żeby wygrać wybory, a na pewno kwestia związana ze sprawami frankowiczów będzie uzależniona także od tych wszystkich wyroków i także od tego wyroku, który był"

- powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus w Iranie. Wzrost liczby ofiar

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Do 26 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie, a łączna liczba osób zainfekowanych wynosi teraz 245 - poinformowało w czwartek irańskie ministerstwo zdrowia. Wcześniejszy bilans irańskich mediów mówił o 141 zakażonych, w tym 22 ofiarach śmiertelnych.

Najnowszy bilans również mówi o tym, że wśród 245 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono 26 zgonów. Jest to największa liczba ofiar śmiertelnych poza Chinami kontynentalnymi, gdzie wirus się pojawił w grudniu ub.r.

- W ciągu ostatniej doby odnotowaliśmy 106 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem (...) , a liczba zgonów wzrosła do 26

 - powiedział telewizji państwowej rzecznik resortu zdrowia Kianusz Dżahanpur. Wezwał Irańczyków, aby "unikali niepotrzebnych podróży po kraju".

Rzecznik poinformował, że w związku z koronawirusem rząd zwiększył liczbę zamkniętych kin, a także o tydzień przedłużył wstrzymanie wydarzeń kulturalnych i konferencji w kraju. Z udostępnionej infografiki wynika, że koronawirus rozprzestrzenił się na 20 z 31 irańskich ostanów (prowincji).

Najbardziej dotknięta pozostaje prowincja Kom, ze świętym dla szyitów miastem Kom. Łącznie odnotowano tam do tej pory 63 przypadki zakażenia koronawirusem.

Eksperci obawiają się, że Iran zaniża liczbę zainfekowanych COVID-19, ponieważ w ostatnich dniach pojawiły się przypadki w całej Zatoce Perskiej związane z Islamską Republiką Iranu: zakażone osoby, albo odwiedzały wcześniej Iran, jak w Omanie, albo są Irańczykami i przyjechali do jakiegoś kraju, jak miało to miejsce w Iraku.

Epidemia koronawirusa, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu ub.r. na targu w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach, gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta. Do tej pory w Chinach kontynentalnych koronawirusem zakażonych zostało 78 497 osób, spośród których 2 744 zmarły. Koronawirus rozprzestrzenił się na blisko 50 krajów, w których dotąd odnotowano 65 przypadków śmiertelnych, w tym 26 w Iranie, 13 w Korei Południowej, 12 we Włoszech i 8 w Japonii. W sumie na świecie zakażonych jest ponad 82 tys. ludzi. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts