Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska przegrywa z Francją 1:3 w 90+9. minucie meczu 1/8 finału mistrzostw świata. Bramkę zdobył Robert Lewandowski z rzutu karnego • • •

Zabytki z Pompejów w Polsce!

Ponad 100 zabytków, m.in. freski, marmurowe posągi, przedmioty ze srebra, brązu i szkła pochodzące ze starożytnych Pompejów, które ucierpiały z powodu erupcji Wezuwiusza niemal 2 tys. lat temu, można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Fragment posadzki w Domu Fauna

W 79 r. n.e. potężna erupcja Wezuwiusza zniszczyła dwa miasta rzymskie, Pompeje i Herkulanum, zasypując je gorącym popiołem. Od czasów nowożytnych trwają tam intensywne prace archeologiczne, dzięki którym odsłania się ślady codziennego życia mieszkańców cesarstwa rzymskiego. Co roku Pompeje zwiedza nawet kilka milionów turystów.

Od soboty w Muzeum Archeologicznym w Krakowie można obejrzeć wystawę eksponatów pochodzących z Pompejów zatytułowaną Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza. Aneta Rams-Gawlik z Muzeum Archeologicznego w Krakowie powiedziała, że przedmioty te prezentowane są w Polsce po raz pierwszy.

Drugiego razu może nie być. Jest to wydarzenie wyjątkowe, bo rzadko zdarza się, żeby taka liczba eksponatów tej rangi podróżowała po świecie. Na wystawie jest cały wachlarz przedmiotów, od malutkich metalowych narzędzi - po monstrualne rzeźby

– podkreśliła. To niepowtarzalna okazja, by również w naszym kraju zobaczyć relikty ze słynnego rzymskiego miasta.  

Na wystawie znajdują się też odlewy ciał ludzi i psa. Po raz pierwszy technikę wlewania płynnego gipsu w pokryte skamieniałym popiołem odciski po ludzkich sylwetkach, by odtworzyć kształt ciał ofiar, zastosował w Pompejach w XIX w. Giuseppe Fiorelli.

Jak zapowiadają muzealnicy, na wystawie odtworzono rzeczywistość starożytnego miasta na chwilę przed katastrofą. Na przykładzie ponad 100 oryginalnych eksponatów: fresków, marmurowych posągów, przedmiotów ze srebra, brązu, żelaza i szkła, w oryginalnej scenografii, ukazane zostanie życie codzienne mieszkańców, zwyczaje religijne, życie polityczne, kultura łaźni, kuchnia i medycyna ówczesnych mieszkańców Pompejów oraz świat gladiatorów. Będzie można też poznać mieszkańców Pompejów od całkiem prywatnej strony, goszcząc w przydomowych ogrodach czy... wnętrzach domów publicznych.

Wystawiane eksponaty pochodzą z Muzeum Archeologicznego w Neapolu. Ekspozycja w krakowskim Muzeum Archeologicznym będzie czynna do 8 marca 2020 r.

Pierwszy raz na pozostałości murów miejskich starożytnych Pompejów natrafiono podczas prac regulacyjnych rzeki Sarno w XVI w. Oficjalne wykopaliska rozpoczęto o wiele później, w 1748 r. Żmudne i pracochłonne wykopaliska w miejscu, w którym rozegrała się starożytna tragedia, trwają od ponad 270 lat.

Pompeje zostały w 1997 roku wpisane jako obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

 

 Źródło: pap.pl

#Pompeje #wykopaliska #zabytki #wystawa #Kraków #Muzeum Archeologiczne

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo