Putin naciska na Zełenskiego ws. Donbasu

zdjęcie ilustracyjne / kremlin.ru

  

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powinien spełniać swoje obietnice przedwyborcze dotyczące uregulowania konfliktu w Donbasie - oświadczył dziś rosyjski prezydent Władimir Putin. Wyraził ocenę, że na Ukrainie istnieją przeciwnicy tego procesu.

- Nie wiem, na ile dzisiaj [na Ukrainie] silni są ci, którzy są przeciwni uregulowaniu (konfliktu), zwłaszcza na podstawie porozumień mińskich - powiedział Putin. Rosyjski prezydent, który wypowiadał się na obradach Klubu Wałdajskiego w Soczi, nie wymienił przy tym konkretnych sił na Ukrainie.

Wyraził opinię, że w społeczeństwie ukraińskim „oczywiste jest zapotrzebowanie na uregulowanie” konfliktu w Donbasie i „ludzie oczekują rozwiązania tej kwestii”. Jeśli Zełenski „będzie miał wystarczająco męstwa politycznego i sił, by doprowadzić to do końca, to potwierdzi, że jest uczciwym politykiem” - oznajmił Putin. Podkreślił, że ukraiński prezydent „powinien spełniać swoje obietnice przedwyborcze”.

Jednocześnie ocenił, że „trudno jest powiedzieć”, czy Zełenski „mógł się przeciwstawić tym, którzy są przeciwko temu procesowi”. Putin wyraził przy tym przekonanie, że Zełenski szczerze dąży do uregulowania konfliktu.

Władca Kremla powiedział też, że jeśli rosyjskie kanały telewizyjne „przedstawiają Ukrainę w niekorzystnym świetle”, to nie powinny tego czynić.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rzecznik dyscyplinarny zajął się sędzią Żukiem. Zarzuca mu „działanie na szkodę interesu publicznego”

zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski / Gazeta Polska

  

Są zarzuty dyscyplinarne dla sędziego Andrzeja Żuka z sądu w Jeleniej Górze, który zwrócił się z pytaniem do Sądu Najwyższego ws. sędziego rekomendowanego przez KRS w obecnym składzie - poinformował zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Radzik.

[polecam:https://niezalezna.pl/310933-sedziowie-musza-zaprzestac-tych-praktyk-posel-pis-o-tym-kto-moze-bac-sie-noweli-ustaw-sadowych]

W sprawie chodzi o rozprawę w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze z 17 grudnia zeszłego roku. Sędzia Żuk, jako przewodniczący składu orzekającego rozpoznającego odwołanie od orzeczenia sądu rejonowego - według rzecznika dyscyplinarnego - "przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że przyznając sobie kompetencje do ustalania i oceny sposobu działania konstytucyjnych organów państwa w zakresie sposobu wyboru części członków KRS oraz sposobu powołania sędziego sprawozdawcy w rozpoznawanej sprawie sądu rejonowego (...) wydał postanowienie o przedstawieniu SN pytania prawnego, którego treść stanowiła bezprawną ingerencję w ustawowy sposób powołania sędziów do składów orzekających".

Jak przekazywały media sędzia Żuk zapytał SN, czy uprawniony do orzekania jest sędzia wyłoniony w ramach procedury, która toczyła się przed KRS w obecnym składzie. Jednocześnie sędzia odroczył wówczas rozprawę odwoławczą do czasu uzyskania odpowiedzi z SN.

Zdaniem zastępcy rzecznika dyscyplinarnego decyzja sędziego Żuka mogła prowadzić do naruszenia "obowiązku rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie i bez nieuzasadnionej zwłoki", a także obowiązku "postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, w tym w szczególności stania na straży prawa", a tym samym stanowiła "działanie na szkodę interesu publicznego w postaci prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości".

- Prowadzący postępowanie dyscyplinarne zwróci się do Izby Dyscyplinarnej SN, jako sądu właściwego do rozpoznania sprawy w I instancji, o zawieszenie obwinionego sędziego w czynnościach służbowych

 - dodano w komunikacie sędziego Radzika.

[polecam:https://niezalezna.pl/311018-pelna-jawnosc-list-poparcia-do-krs-sedzia-leszek-mazur-przewiduje-atmosfera-ulegnie-uspokojeniu]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts