Abp Gądecki dziękuje papieżowi ws. kard. Stefana Wyszyńskiego. "Wielka radość dla Kościoła w Polsce"

Jesteśmy wdzięczni papieżowi za zatwierdzenie cudu za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego – napisał na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Dziś biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało o zatwierdzeniu przez papieża Franciszki dekretu otwierającego drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

/ / https://episkopat.pl

"Wielka radość dla Kościoła w Polsce! Jesteśmy wdzięczni papieżowi za zatwierdzenie cudu za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego. Cieszymy się, że wkrótce będzie beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia" – napisał w czwartek na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

[https://niezalezna.pl/290913-to-juz-pewne-kard-stefan-wyszynski-zostanie-blogoslawionym]

Papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do rychłej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Watykan poinformował w czwartek, że zaaprobowany dekret dotyczy cudu uzdrowienia przypisywanego wstawiennictwu Prymasa Tysiąclecia.

O decyzji tej poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej po środowej audiencji, na której Franciszek przyjął prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Becciu. Przedłożył on papieżowi do aprobaty dokumentację procesów zakończonych w kongregacji.

Postępowanie ws. zatwierdzenia cudu uzdrowienia było drugim i ostatnim etapem procesu beatyfikacyjnego kardynała Wyszyńskiego w Watykanie. Wkrótce ogłoszona zostanie data i miejsce mszy beatyfikacyjnej.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat. Rozpoczął się w 1989 r., tj. osiem lat po jego śmierci.

W styczniu br. komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji zatwierdziła dokumentację dotyczącą cudu. Następnie dekret zaakceptowała komisja teologów. Ostatnim etapem była niedawna aprobata komisji kardynałów i biskupów.

Media informowały wcześniej, że niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie dotyczy 19-latki ze Szczecina, która w 1988 r. zachorowała na nowotwór tarczycy i nie dawano jej szans na przeżycie. Wtedy grupa sióstr zakonnych i innych osób rozpoczęła modlitwy o uzdrowienie za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uzdrowienie nastąpiło nagle i zostało uznane za trwałe.

W Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych toczyło się też osobne postępowanie kanoniczne zakończone w grudniu 2017 r. wydaniem podpisanego przez papieża dekretu o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#prymas Polski #kard. Stefan Wyszyński #abp Stanisław Gądecki #Wyszyński beatyfikacja #KEP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo