Ślub kościelny tylko dla wytrwałych

  

W związku z rosnącą liczbą wniosków o unieważnienie małżeństw, Kościół zmienia zasady dotyczące zawierania związków małżeńskich.

Konieczność zmiany procedur przedmałżeńskich sygnalizował papież Benedykt XVI, którego zaniepokoiła rosnąca liczba wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństw. Tylko w archidiecezji warszawskiej liczba takich wniosków wzrosła w ciągu pięciu lat z 300 do 400 rocznie.

Kluczowe decyzje w sprawie ślubów kościelnych mają zapaść na rozpoczętym w Mediolanie Światowym Spotkaniu Rodzin. Zgodnie z przewidywaniami diametralnie zmieni się cała dotychczasowa procedura przedmałżeńska.

Wydłużone i rozłożone w czasie mają zostać nauki przedmałżeńskie, a narzeczeni będą zobowiązani do wypełnienia specjalnych ankiet. Ślub kościelny, a zwłaszcza przygotowanie do niego ma być wyrazem głębokiego doświadczenia wiary, a nie tylko koniecznością uzyskania „papierka”.

Zgodnie z obowiązującymi jeszcze zasadami narzeczeni przed zawarciem małżeństwa zobowiązani są do odbycia serii spotkań w ramach kursu przedmałżeńskiego. Spotkania z reguły dobywają się raz w miesiącu, choć ogromną popularnością cieszą się tzw. weekendowe kursy, na których materiał zazwyczaj rozłożony na kilka miesięcy, prezentowany jest w ciągu dwóch dni. Poza kursem, narzeczeni mają obowiązek stawienia się na kilku spotkaniach w Poradni Życia Rodzinnego. Na kursie przedmałżeńskim omawiane są głównie aspekty teologiczne małżeństwa i wyjaśniany jest sens ceremonii ślubnej. Z kolei w Poradni Życia Rodzinnego przyszli małżonkowie zdobywają wiedzę w zakresie aspektów biologicznych.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Te sondaże nie pozostawiają złudzeń. Prawo i Sprawiedliwość na prowadzeniu w walce o PE

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Partia Jarosława Kaczyńskiego niezmiennie na prowadzeniu! Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w ten weekend, obóz rządzący zdobyłby 42,2 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 39,3 proc. głosów, a 6,1 proc. głosów uzyskałaby Wiosna Roberta Biedronia - wynika z najnowszego sondażu. Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wzrosło o 3,7 proc.

Najnowszy sondaż Estymator został zrealizowany dla DoRzeczy.pl. [polecam:https://niezalezna.pl/263727-prawo-i-sprawiedliwosc-odjezdza-opozycji-polacy-surowo-ocenili-brak-pomyslow-koalicji-obywatelskiej]

Jak dodano, próg przekracza jeszcze Ruch Kukiz'15, na który chce głosować 5,2 proc. badanych. Oznacza to spadek o 1,8 proc. poparcia w porównaniu z badaniem z lutego.

Wynik koalicji rządzącej stanowi poprawę w stosunku do tych badań, w których PiS uzyskał 38,5 proc. poparcia - ich poparcie wzrosło więc o 3,7 proc. Wynik Koalicji Europejskiej jest wyższy o 6,1 proc. w porównaniu z poprzednim sondażem. Z kolei Wiosna Biedronia od ostatniego sondażu straciła 4,1 proc. poparcia.[polecam:https://niezalezna.pl/263679-najnowszy-sondaz-prawo-i-sprawiedliwosc-zyskuje-koalicja-europejska-traci]

Pod progiem znalazła się Konfederacja: Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy z wynikiem 3,4 proc. (wzrost o 0,2 proc.), Lewica Razem z poparciem 1,9 proc. (wzrost o 0,1 proc) oraz Polska Fair Play Bezpartyjni, na którą głosować chce 1,1 proc.

"Gdyby wybory potoczyły się zgodnie z tymi prognozami, to Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 24 mandaty, a Koalicja Europejska mogłaby liczyć na 22 mandaty. Trzecia w zestawieniu Wiosna dostałaby 6 mandatów, a ruch Pawła Kukiza 3 mandaty" - czytamy na stronie.

Badanie przeprowadzono w dniach 20-21 marca 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaki komitet wyborczy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl