Przemyśl – miasto tysiąca zabytków

Przemyśl - Renesansowy Zamek Kazimierzowski / Marcin Konsek; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

  

Przemyśli jest miastem o największej liczbie zabytków w stosunku do swojego obszaru. Jest jednym z najstarszych i najbardziej urokliwych miast Polskich. Kręte strome uliczki, przedwojenna zabudowa, piękne zabytki i zlokalizowane wokół starówki, klimatyczne kafejki i kawiarnie zachęcają do odwiedzenia.

Przemyśl jest miastem położonym na pograniczu Polski i Ukrainy – u podnóża Karpat Wschodnich w województwie podkarpackim, opleciony Sanem przy ujściu Wiaru. 

Jan Długosz podaje, że założycielem miasta był książę Przemysław i od jego imienia pochodzi nazwa miasta. Według legendy książę ruszył na polowanie i w miejscu, w którym upolował niedźwiedzicę założył osadę z niedźwiedzicą w herbie. Na obszarze dzisiejszego Przemyśla powstała osada i wielu ludzi zastanawiało się, jak ją nazwać – pewna starsza kobieta powiedziała: „Myśl, nie myśl, najlepszy będzie Przemyśl”.

W Przemyślu znajduje się największa liczba obiektów zabytkowych na obszarze województwie podkarpackiego oraz jedna z największych w skali ogólnopolskiej.

Przemyśl we wczesnym średniowieczu był jednym  z historycznych Grodów Czerwieńskich, od 981 był przedmiotem rywalizacji ze strony Polski, Rusi i Węgier. Następnie m.in. część Rusi Halickiej, a także stolica niezależnego księstwa. Po 1344 stolica rozległej ziemi przemyskiej. Po I rozbiorze Polski w zaborze austriackim, w okresie autonomii galicyjskiej jedno z miast Galicji, przekształcony w trzecią co do wielkości twierdzę w Europie (Twierdza Przemyśl) z garnizonem wojskowym. W latach 1920–1939 w województwie lwowskim, w latach 1945–1975 w województwie rzeszowskim, w latach 1975–1998 stolica województwa przemyskiego. Siedziba starosty powiatu przemyskiego, a także powiat grodzki. Siedziba dwóch metropolii kościelnych Kościoła katolickiego: obrządku łacińskiego oraz wschodniego. Obecnie położony 14 km od granicy z Ukrainą.

W 2018 r. zespół staromiejski Przemyśla oraz kompleks "Twierdzy Przemyśl" zostały wpisane na listę pomników historii.

Bogata historia miasta Przemyśl odbija się w jego architekturze. Przybywający do Przemyśla powinni zarezerwować sobie kilka dni na zwiedzenie całego miasta, włącznie ze zlokalizowanymi na jego terenie muzeami (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej,  Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Muzeum Archidiecezjalne, Muzeum Dzwonów i Fajek,  Muzeum Twierdzy Przemyśl)

Na pewno trzeba zobaczyć: renesansowy Zamek Kazimierzowski, gotycką Archikatedrę pw. św. Jana Chrzciciela, Kościół Franciszkanów,  skupione wokół Rynku zabytkowe kamienice z oryginalnymi podcieniami, forty Twierdzy Przemyśl.

Przemyśl to polska stolica fajek i ludwisarstwa. Przemyskie fajki znane są na całym świecie, a dzwony rozbrzmiewają na wszystkich kontynentach. Jedyne w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek znajduje się w Wieży Zegarowej Przemyślu.

Twierdza Przemyśl odegrała poważną rolę podczas I wojny światowej. Pozostałością tych wydarzeń są liczne w mieście cmentarze żołnierzy poległych w walkach. Twierdza dzisiaj, to 45-kilometrowe pasmo 15 głównych i kilkudziesięciu pomocniczych fortów wokół Przemyśla i kilkanaście mniejszych obiektów militarnych w granicach samego miasta.

Najwyższym punktem miasta jest Kopiec Tatarski, który wznosi się na wysokości 352 m n.p.m. Najstarsza legenda mówi o zniesieniu w I poł. XVI wieku zagonu tatarskiego, gdzie w czasie walk zginął chan. W miejscu śmierci chana wg wschodnich obyczajów usypywano kopiec – pomnik.

Ciekawostki:

Przemyśl podobnie jak Rzym leży na siedmiu wzgórzach. Miasto jest stolicą dwóch Arcybiskupstw rzymskokatolickiego i greckokatolickiego.

Kornel Makuszyński (autor m.in. Awantury o Basię i Koziołka Matołka), miewał kłopoty z ukończeniem edukacji na poziomie średnim - relegowano go z kilku liceów. Trafił w końcu do przemyskiego liceum im. J. Słowackiego, skąd go również wyrzucono. Wszystko się jednak dobrze skończyło, a liceum umieściło jego nazwisko na liście swych wybitnych absolwentów.

Pierwowzorem sienkiewiczowskiego bohatera - Jerzego Michała Wołodyjowskiego był stolnik przemyski Jerzy Wołodyjowski (ok. 1620-1672).

Przemyśl był pierwszym miastem, w którym postawiono pomnik Józefowi Piłsudskiemu. Stał on na placu Legionów, lecz został zniszczony w czasie II wojny światowej;

Przemyśl jest jedynym miastem w kraju do którego dochodzi szerokotorowa linia kolejowa z Ukrainy, obsługująca ruch pasażerski.

Północno-wschodnia baszta Zamku Kazimierzowskiego była budowana przez jeńców krzyżackich spod Grunwaldu.

Przemyśl był pierwszym miastem w którym postawiono pomnik Józefowi Piłsudskiemu. Stał on na placu Legionów, lecz został zniszczony w czasie II wojny światowej.

Przemyśl jest pierwszym w powojennej historii Polski miastem, w którym powstał nowy gmach muzeum, wybudowany od podstaw.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Nie siejmy paniki wśród chorych na raka”

zdjęcie ilustracyjne / DarkoStojanovic CC0

  

Nie siejmy paniki wśród pacjentów z chorobami nowotworowymi – powiedziała dziś w Sejmie senator PiS Dorota Czudowska. Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska dodała, że rząd PiS systemowo i konsekwentnie naprawia system ochrony zdrowia.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie Czudowska podkreślała wagę Narodowej Strategii Onkologicznej, którą rząd przyjął do realizacji na początku lutego.

- Strategia obejmuje problem całościowo od edukacji młodzieży i społeczeństwa, kładzenia nacisku na badania profilaktyczne i wczesną diagnostykę po leczenie, ale także rehabilitację i dbanie o jakość życia pacjentów z chorobą nowotworową

– mówiła.

Powoływała się na swoje doświadczenie jako lekarza i dyrektora Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej w Legnicy. Zwróciła uwagę, że obecnie to nie pieniądze są problemem służby zdrowia, ale brak lekarzy i dotyczy to każdej dziedziny w ochronie zdrowia. Wskazała, że o tym problemie PiS mówił już w czasach rządów PO-PSL.

- Któż mógł zrobić więcej dla ochrony zdrowia niż premier lekarz? Wtedy alarmowaliśmy, że za 10 lat będzie katastrofalna sytuacja z lekarzami, ponieważ wielu wyjechało

– powiedziała.

Czerwińska dodała, że rząd PiS, odkąd objął władzę, systemowo i konsekwentnie naprawia system ochrony zdrowia „zdewastowany przez poprzedników”.

- Przypominam postawę ówczesnego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który był skonfliktowany z lekarzami, doprowadził do tego, że wielu z nich opuściło Polskę, żeby móc swój zawód wykonywać za granicą. My musimy uzupełnić teraz te braki kadrowe. To my rozpoczęliśmy proces przywracania, zwiększania miejsc na studiach medycznych

– zaznaczyła.

- Dzisiaj, kiedy Arłukowicz drze szaty, to pokazuje ogromną hipokryzję i cynizm, bo wykorzystywanie dramatu chorych dla własnych korzyści jest nikczemne. Apelujemy, żeby zaprzestać takich działań kosztem chorych

– mówiła.

Wskazała, że 2019 r. był rekordowy pod względem nakładów na służbę zdrowia, w tym na onkologię. - Do 2024 dojdziemy do poziomu ponaddwukrotnych nakładów na służbę zdrowia wobec tego, co realizowała Platforma Obywatelska. Nawet Bartosz Arłukowicz szczycił się tym, że zaoszczędził na służbie zdrowia 2 mld zł, więc dzisiaj nie ma moralnego prawa, żeby grać dramatem pacjentów – powiedziała.

W ubiegłym tygodniu Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej, która zakłada rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia. Opozycja proponowała, aby te pieniądze przeznaczyć na onkologię.

W środę senatorowie KO zaproponowali, aby 1,95 mld zł na leczenie chorób onkologicznych znaleźć w ramach przesunięć w ustawie budżetowej na 2020 r. Zapowiedzieli złożenie stosownej poprawki podczas środowej senackiej komisji zdrowia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts