Warszawa: Zatrzymania i areszty w związku z praniem brudnych pieniędzy

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com / stevepb

  

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie tzw. prania brudnych pieniędzy przez osoby reprezentujące spółki z o.o. - przekazał dzisiaj PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Dwie osoby zostały zatrzymane.

Jak przekazał prokurator Łapczyński prowadzone śledztwo jest w sprawie prania brudnych pieniędzy przez osoby reprezentujące spółki z o.o., "poprzez przyjmowanie na rachunki bankowe wyżej wymienionych podmiotów środków pieniężnych, a następnie ich dalszy transfer na rachunki zagranicznych podmiotów. Między innymi w Hongkongu, na Cyprze oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich".

Prokurator dodał, że z ustaleń śledczych wynika, że "podmioty nie prowadziły rzeczywistej działalności gospodarczej, a założone na ich rzecz rachunki bankowe były wykorzystywane jedynie do przyjmowania i przekazywania środków finansowych za granicę". W tym przypadku chodzi o kwoty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych.

Według śledczych podmioty te posiadały tak zwane wirtualne biura których kapitał zakładowy wynosił 5000 zł i był nieadekwatny do obrotu na prowadzonych dla nich rachunkach bankowych. Zawiadomienie o tym nielegalnym procederze do prokuratury złożył Generalny Inspektor Informacji Finansowej oraz jeden z banków, którego pracownik otrzymał propozycję udziału w praniu brudnych pieniędzy.

"Pod koniec września 2019 r. zatrzymano dwie osoby zaangażowane w przestępczy proceder" - dodał Łapczyński. Byli to członkowie zarządów spółek biorących udział w transferze środków. To właśnie te osoby, zdaniem śledczych, zgłosiły się do jednego z warszawskich banków i zaproponowały pracownikowi banku w zamian za korzyści majątkowe udział w procederze prania brudnych pieniędzy. Według ustaleń prokuratury tenże pracownik banku miałby monitorować transakcje przelewów wartości dewizowych zaksięgowanych na rachunkach spółek biorących udział w procederze oraz udzielać porad uniemożliwiających zabezpieczenie środków przez odpowiednie organy.

Obaj zatrzymani usłyszeli w prokuraturze zarzuty podżegania pracownika banku do popełniania przestępstwa udziału w praniu brudnych pieniędzy. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia. "Sprawa ma charakter rozwojowy" - przekazał prokurator Łapczyński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Macron przyjedzie do Polski

/ Foundations World Economic Forum [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

  

Prezydent Francji Emmanuel Macron złoży państwową wizytę w Polsce w dniach 3-4 lutego - poinformował Pałac Elizejski. W trakcie wizyty francuski przywódca będzie przebywał w Warszawie i Krakowie.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski pod koniec grudnia powiedział, że w lutym spodziewana jest wizyta w Polsce prezydenta Francji.

"Mogę wstępnie zakomunikować, że spodziewamy się w lutym wizyty prezydenta Macrona w Polsce" – przekazał Szczerski. Przypomniał, że Macron i Duda spotkali się na marginesie posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej w Londynie na początku grudnia.

"Efektem tej rozmowy jest przygotowywana wizyta prezydenta Macrona w lutym. Mam nadzieję, że dojdzie ona do skutku i będziemy mogli ją oficjalnie potwierdzić" – powiedział Szczerski

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts