Warszawa: Zatrzymania i areszty w związku z praniem brudnych pieniędzy

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com / stevepb

  

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie tzw. prania brudnych pieniędzy przez osoby reprezentujące spółki z o.o. - przekazał dzisiaj PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Dwie osoby zostały zatrzymane.

Jak przekazał prokurator Łapczyński prowadzone śledztwo jest w sprawie prania brudnych pieniędzy przez osoby reprezentujące spółki z o.o., "poprzez przyjmowanie na rachunki bankowe wyżej wymienionych podmiotów środków pieniężnych, a następnie ich dalszy transfer na rachunki zagranicznych podmiotów. Między innymi w Hongkongu, na Cyprze oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich".

Prokurator dodał, że z ustaleń śledczych wynika, że "podmioty nie prowadziły rzeczywistej działalności gospodarczej, a założone na ich rzecz rachunki bankowe były wykorzystywane jedynie do przyjmowania i przekazywania środków finansowych za granicę". W tym przypadku chodzi o kwoty rzędu kilkudziesięciu milionów złotych.

Według śledczych podmioty te posiadały tak zwane wirtualne biura których kapitał zakładowy wynosił 5000 zł i był nieadekwatny do obrotu na prowadzonych dla nich rachunkach bankowych. Zawiadomienie o tym nielegalnym procederze do prokuratury złożył Generalny Inspektor Informacji Finansowej oraz jeden z banków, którego pracownik otrzymał propozycję udziału w praniu brudnych pieniędzy.

"Pod koniec września 2019 r. zatrzymano dwie osoby zaangażowane w przestępczy proceder" - dodał Łapczyński. Byli to członkowie zarządów spółek biorących udział w transferze środków. To właśnie te osoby, zdaniem śledczych, zgłosiły się do jednego z warszawskich banków i zaproponowały pracownikowi banku w zamian za korzyści majątkowe udział w procederze prania brudnych pieniędzy. Według ustaleń prokuratury tenże pracownik banku miałby monitorować transakcje przelewów wartości dewizowych zaksięgowanych na rachunkach spółek biorących udział w procederze oraz udzielać porad uniemożliwiających zabezpieczenie środków przez odpowiednie organy.

Obaj zatrzymani usłyszeli w prokuraturze zarzuty podżegania pracownika banku do popełniania przestępstwa udziału w praniu brudnych pieniędzy. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Grozi im do 10 lat więzienia. "Sprawa ma charakter rozwojowy" - przekazał prokurator Łapczyński.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Liban: Będą reformy i nowe wybory!

Protestujący w Libanie / twitter.com @jnjcasper

  

W obliczu bezprecedensowych protestów premier Libanu Saad Hariri ogłosił dzisiaj przyjęcie reform i budżetu na 2020 r., opóźnionych i blokowanych dotąd przez podziały w koalicji rządowej. Poparł pomysł wcześniejszych wyborów, których chcą demonstranci.

Kroki te ogłoszono na koniec nadzwyczajnego posiedzenia rządu.

[polecam:https://niezalezna.pl/293742-kolejny-dzien-protestow-w-libanie]

Premier podkreślił, że przyjęcie kluczowych reform przez jego rząd nie miało na celu zakończenia bezprecedensowego ruchu protestacyjnego, który wstrząsał Libanem przez pięć ostatnich dni. "Decyzje te nie zostały podjęte w celu negocjacji" - powiedział Hariri na konferencji prasowej. Rząd nie próbuje "prosić was, byście przestali demonstrować czy wyrażać swój gniew" - dodał.

Hariri poparł pomysł przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych, czego domagają się manifestanci. "Wasz głos jest słyszany, a jeśli domagacie się wcześniejszych wyborów (...), ja, Saad Hariri, jestem z wami" - oświadczył.

[polecam:https://niezalezna.pl/293798-wojsko-polskie-rusza-do-libanu-w-porcie-szczecin-rozpoczal-sie-zaladunek-wojskowych-pojazdow]

Ostatnie wybory parlamentarne w Libanie odbyły się w maju 2018 r. Od czwartku demonstranci domagali się odejścia rządzących, uznanych za skorumpowanych i niezdolnych do znalezienia rozwiązania w obliczu poważnego kryzysu gospodarczego i społecznego - wskazuje agencja AFP.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl