Rząd redukuje dług w obcych walutach. Zadłużenie u zagranicznych wierzycieli może być groźne

Zadłużenie w obligacjach skarbowych na rynku krajowym wzrosło o 1,2 mld zł, wobec inwestorów zagranicznych spadło zaś o 1,7 mld zł – poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak. To oznacza, że rząd powoli redukuje zagraniczny dług, dzięki czemu finanse państwa będą bezpieczniejsze.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jesteśmy bardzo zadłużeni, głównie u zagranicznych wierzycieli. To jest niebezpieczne. Musimy to zadłużenie zmniejszyć i jednocześnie budować własny, polski kapitał – powiedział blisko cztery lata temu ówczesny wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska”.

Dziś widać, że to nie były puste słowa, że rząd PiS potraktował tę zapowiedź poważnie. Świadczy o tym informacja, którą przekazał w tym tygodniu wiceminister finansów Piotr Nowak. Jak stwierdził, zadłużenie w obligacjach skarbowych na rynku krajowym wzrosło o 1,2 mld zł, natomiast wobec inwestorów zagranicznych spadło o 1,7 mld zł. To oznacza, że rząd powoli redukuje zagraniczny dług, dzięki czemu finanse państwa będą bezpieczniejsze.

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że jego strategia zakłada obniżenie udziału długu w walutach obcych w długu ogółem do poziomu poniżej 30 proc. Zadłużenie w zagranicznych walutach jest obecnie o ponad 5 mld zł mniejsze niż na koniec 2015 r., gdy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość. Wtedy dług zagraniczny odpowiadał za 34,4 proc. całości zadłużenia Polski.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Jan Kamieniecki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo