Dyskusja o szkoleniu w polskiej armii

/ mat. SG WP

  

Szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P3/P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przeprowadził konferencję poświęconą kwestii szkolenia w Siłach Zbrojnych RP, podczas której omówiono aspekty dynamicznie zmieniającego się środowiska operacyjnego. Priorytetem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego są nowoczesne, wysoce mobilne siły zbrojne, gotowe do natychmiastowego podjęcia działań i zwycięstwa w wielodomenowej operacji połączonej. Aby zapewnić bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, a tym samym wspierać społeczeństwo, w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej musi być odpowiednio przygotowany system szkolenia.

Dyskusja oraz jej implikacje są niezbędne do właściwego budowania zdolności szkoleniowych, a w konsekwencji przygotowania jednostek do realizacji zadań w uwarunkowaniach nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia (SKiD).

W trakcie szkolenia określono główne kierunki doskonalenia systemu szkolenia wojsk oraz kształcenia zawodowego.

Istotną częścią spotkania była także praca w podgrupach, gdzie przeprowadzono szeroką debatę na temat proponowanych zmian w procesie przygotowania i prowadzenia treningów i ćwiczeń, adekwatnie do potrzeb zmieniającego się środowiska operacyjnego.

Aby stymulować proces szkolenia dowódcy zachęcani są do nieszablonowego wykorzystania ćwiczących jednostek oraz zapewnienia pełnego realizmu ćwiczeń, nierzadko z dala od macierzystych garnizonów. Jedną z istotniejszych kwestii, dyskutowanych podczas konferencji było przygotowanie do intensyfikacji szkolenia rezerw osobowych. Są one integralną częścią systemu bezpieczeństwa państwa, a ich wyszkolenie przekłada się bezpośrednio na efektywność prowadzonych przez siły zbrojne działań.

Rozmawiano także na temat wykorzystania zasobów szkoleniowych, w tym trenażerów i symulatorów, jako nowatorskich środków wsparcia szkolenia. Różnorodność scenariuszy oraz realizm współdziałania podczas realizacji zadań na symulatorach, a także możliwość szybkiej oceny efektywności zgrania zespołu pozwala osiągnąć maksymalizację efektu przy minimalizacji środków na szkolenie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: SG WP

Wczytuję komentarze...

Premier: dlaczego pan Putin nie wspomina o współpracy NKWD i Gestapo przeciw Polakom?

/ Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Dlaczego Putin nie wspomina o spotkaniu Mołotowa z Hitlerem i Ribbentropem w Berlinie w 1940 roku, czy współpracy NKWD i Gestapo przeciwko Polakom - napisał w sobotę wieczorem premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do grudniowych słów prezydenta Rosji Władimira Putina na temat przyczyn wybuchu II wojny światowej.

We wpisie zamieszczonym na Facebooku premier Mateusz Morawiecki podaje przykłady, jak Sowieci uzasadniali swoje imperialne zapędy oraz kieruje w stronę Władimira Putina pytania dotyczące wydarzeń związanych z II wojną światową.

"Związek Sowiecki usprawiedliwiał wkroczenie do Polski 17 września 1939 roku, do spółki z Niemcami, dokonując faktycznego rozbioru Polski, argumentując stwierdzeniem, że państwo polskie nie istnieje i Związek Sowiecki musi bronić ludności ukraińskiej i białoruskiej"

- pisze premier.

A jak Sowieci uzasadniali wywózki Polaków w 1940 roku? Że jest to "niepewny element", a więc potrzeba ten element przesiedlić. Dlaczego natomiast pan Putin nie wspomina o współpracy NKWD i Gestapo przeciwko Polakom, o wspólnych konferencjach i spotkaniach obu tych instytucji jesienią 1939 roku?

- pyta szef polskiego rządu.

Jak dodaje:

Dlaczego pan Putin nie wspomina o spotkaniu Mołotowa z Hitlerem i Ribbentropem w Berlinie 12–13 listopada 1940 roku, podczas którego zaproponowano Sowietom wejście do Paktu Antykominternowskiego? Co odpowiedział Mołotow? "Udział Rosji w pakcie trzech mocarstw jest całkiem do przyjęcia" - taka była odpowiedź sowieckiego ministra spraw zagranicznych, udzielona 25 listopada.

"Oczywiście można zadać kolejne pytania, np. dlaczego przez kilkadziesiąt lat nie przyznawali się do ludobójstwa Polaków w Katyniu, dlaczego nie przyznają się do ludobójstwa Polaków w latach 30. XX wieku itd. itd. To są oczywiście pytania rudymentarne i aż wstyd je zadawać wobec oczywistych faktów. Oczywistych dla historii i dla nas. A dla Rosji?"

- pisze Mateusz Morawiecki.

Premier zamieścił również historyczne fotografie oraz link do wywiadu przeprowadzonego przez Instytut Pileckiego z sowietologiem prof. Markiem Kornatem na temat przyczyn wybuchu II wojny światowej.

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent Rosji stwierdził m.in., że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, lecz pakt monachijski z 1938 r. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych wobec Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał". 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts