Dyskusja o szkoleniu w polskiej armii

/ mat. SG WP

  

Szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P3/P7 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przeprowadził konferencję poświęconą kwestii szkolenia w Siłach Zbrojnych RP, podczas której omówiono aspekty dynamicznie zmieniającego się środowiska operacyjnego. Priorytetem szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego są nowoczesne, wysoce mobilne siły zbrojne, gotowe do natychmiastowego podjęcia działań i zwycięstwa w wielodomenowej operacji połączonej. Aby zapewnić bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, a tym samym wspierać społeczeństwo, w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej musi być odpowiednio przygotowany system szkolenia.

Dyskusja oraz jej implikacje są niezbędne do właściwego budowania zdolności szkoleniowych, a w konsekwencji przygotowania jednostek do realizacji zadań w uwarunkowaniach nowego Systemu Kierowania i Dowodzenia (SKiD).

W trakcie szkolenia określono główne kierunki doskonalenia systemu szkolenia wojsk oraz kształcenia zawodowego.

Istotną częścią spotkania była także praca w podgrupach, gdzie przeprowadzono szeroką debatę na temat proponowanych zmian w procesie przygotowania i prowadzenia treningów i ćwiczeń, adekwatnie do potrzeb zmieniającego się środowiska operacyjnego.

Aby stymulować proces szkolenia dowódcy zachęcani są do nieszablonowego wykorzystania ćwiczących jednostek oraz zapewnienia pełnego realizmu ćwiczeń, nierzadko z dala od macierzystych garnizonów. Jedną z istotniejszych kwestii, dyskutowanych podczas konferencji było przygotowanie do intensyfikacji szkolenia rezerw osobowych. Są one integralną częścią systemu bezpieczeństwa państwa, a ich wyszkolenie przekłada się bezpośrednio na efektywność prowadzonych przez siły zbrojne działań.

Rozmawiano także na temat wykorzystania zasobów szkoleniowych, w tym trenażerów i symulatorów, jako nowatorskich środków wsparcia szkolenia. Różnorodność scenariuszy oraz realizm współdziałania podczas realizacji zadań na symulatorach, a także możliwość szybkiej oceny efektywności zgrania zespołu pozwala osiągnąć maksymalizację efektu przy minimalizacji środków na szkolenie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: SG WP

Wczytuję komentarze...

Ponad 30 protesty wyborcze w SN

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Do poniedziałkowego popołudnia do Sądu Najwyższego wpłynęły 34 protesty wyborcze - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Jak przypomniał protesty te można wnosić do północy we wtorek, 22 października.

"Na miejscu w SN protest można złożyć jutro do godz. 16, zaś na poczcie nadać do północy, byleby była jutrzejsza data stempla pocztowego" - przekazał Michałowski.

Jak informował SN protesty przeciwko ważności wyborów do Sejmu i do Senatu wnosi się na piśmie w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez PKW w Dzienniku Ustaw RP, a nadanie w tym terminie protestu w polskiej placówce pocztowej (Poczta Polska) jest równoznaczne z wniesieniem go do SN.

W proteście wyborczym należy sformułować konkretne zarzuty wskazujące, jakie przepisy Kodeksu wyborczego i w jaki sposób zostały naruszone albo jakie przestępstwo przeciwko wyborom zostało popełnione. "Wnoszący protest powinien w nim również przedstawić lub wskazać konkretne dowody, na których opiera swoje zarzuty" - informował SN.

Zespół prasowy SN podkreśla, że Kodeks wyborczy ustala pisemną formę wniesienia protestu, nie jest zatem możliwe wniesienie go w innej formie, czyli na przykład w postaci elektronicznej. Protesty wniesione za pośrednictwem poczty elektronicznej nie będą rozpoznawane.

Protest przeciwko wyborom w okręgu wyborczym lub przeciwko wyborowi posła lub senatora może wnieść wyborca, którego nazwisko w dniu wyborów było umieszczone w spisie wyborczym w jednym z obwodów głosowania na obszarze danego okręgu wyborczego.

Rozpatrywanie protestów wyborczych należy do kompetencji nowo utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

Wśród 34 protestów, które dotychczas złożono do SN, w poniedziałek poinformowano o dwóch złożonych przez PiS dotyczących dwóch okręgów w wyborach do Senatu: nr 75 (Katowice, obejmującym miasta Tychy i Mysłowice oraz powiat bieruńsko-lędziński) i nr 100 (Koszalin). W ramach protestów wnioskodawca złożył wnioski o oględziny kart wyborczych na rozprawie, porównanie kart wyborczych z protokołami poszczególnych komisji wyborczych, ponowne przeliczenie głosów na rozprawie oraz o umożliwienie wnioskodawcy wypowiedzenia się na rozprawie - w szczególności, co do kart do głosowania, które zostały zakwalifikowane jako głosy nieważne.

Rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski ocenił w mediach, iż w przypadku wyborów do Senatu dwa kwestionowane mandaty mają "kapitalne znaczenie dla większości". Tymczasem w okręgu senackim nr 100 różnica między kandydatami wyniosła 320 głosów przy ponad 136 tys. wszystkich oddanych głosów, a w okręgu nr 75 różnica wyniosła 2 tys. 349 głosów na ponad 129 tys. oddanych głosów. W okręgu nr 100 głosów nieważnych było 3 tys. 344, a w okręgu nr 75 liczba głosów nieważnych wyniosła 3 tys. 749.

Zgodnie z procedurą SN zwrócił się już do PKW i okręgowych komisji w Koszalinie i Katowicach o wyjaśnienia i materiały w tej sprawie; SN zwrócił się także do Prokuratora Generalnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl