Po 21 latach skazany za zabicie żony

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/qimono/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Sąd Okręgowy w Słupsku dziś skazał 44-letniego Daniela M. na 15 lat więzienia za zabójstwo żony Angeliki Jakubowskiej, którego dokonał 21 lat temu w Debrznie. Wyrok nie jest prawomocny.

Przewodniczący SO sędzia Jarosław Turczyn ogłosił dziś wyrok w sprawie Daniela M. oskarżonego o zabójstwo swojej żony Angeliki Jakubowskiej (brat pokrzywdzonej, oskarżyciel posiłkowy wyraził zgodę na publikację jej danych osobowych) i wyłudzenie alimentów na córkę w kwocie ponad 14,8 tys. zł.

Sąd skazał Daniela M. na łączną karę 15 lat więzienia. Zasądził na rzecz pokrzywdzonej córki zamordowanej Magdaleny J. 100 tys. zł oraz 50 tys. zł na rzecz jej brata. Skazany ma zwrócić koszty poniesione przez oskarżyciela posiłkowego w kwocie ponad 1400 zł oraz pokryć koszty sądowe w kwocie ponad 92 tys. zł.

Wyrok nie jest prawomocny. Zapadł 21 lat po zabójstwie, do którego doszło 2 października 1998 r.

Prokuratura chciała dla oskarżonego kary dożywotniego pozbawienia wolności oraz zasądzenia nawiązki na rzecz pokrzywdzonej Magdaleny J., córki zamordowanej, w kwocie 100 tys. zł.

Brat ofiary, oskarżyciel posiłkowy, w imieniu swoim i drugiego z braci wnosił o dożywocie dla Daniela M., możliwość ubiegania się o warunkowe zwolnienie po 30 latach odbywania kary, odebranie praw obywatelskich na 10 lat, zakaz zbliżania się do córki zamordowanej na odległość mniejszą niż 50 m, zwrot kosztów pogrzebu siostry oraz zadośćuczynienie, nawiązkę i odszkodowanie w kwocie 5 mln zł.

Obrona chciała uniewinnienia dla swojego klienta. On sam stwierdził, że jest niewinny. Podczas procesu nie przyznał się do zabójstwa.

Zgodnie z ustaleniami śledztwa Angelika Jakubowska została zamordowana 2 października 1998 r. i była to zbrodnia zaplanowana. Daniel M. (przyjął nazwisko drugiej żony) po powrocie z pracy do domu miał zabić swoją żonę. Zaprosił znajomych, ale tylko do kuchni, by nie budzić śpiącej córki, a zyskać dla siebie alibi. Gdy poszli w przekonaniu, że Angelika wyjechała do rodziny do Piły, jej zwłoki umieścił w torbie podróżnej. Bez butów i bez biżuterii, z którą Angelika się nie rozstawała. Wieczorem torbę z ciałem zniósł do piwnicy, do nieużywanego pomieszczenia. Widziany przez sąsiadkę, późniejszą partnerkę, wyjaśnił jej, że idzie po węgiel. Zwłoki żony umieścił w pozostałościach średniowiecznej studni, wylał posadzkę, podłogę wyłożył cegłami. Zmienił kłódkę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

To już pewne. USA nałożą sankcje na Rosję za gazociąg Nord Stream 2

/ By Pjotr Mahhonin - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36805430

  

Projekt budżetu Pentagonu na nowy rok finansowy przewiduje sankcje na Rosję w związku z budową gazociągu Nord Stream 2, przedłuża plan wojskowej pomocy finansowej rzędu 300 mln dolarów i zawiera zapis, który "zabrania rządowi USA uznania aneksji Krymu przez Federację Rosyjską".

Komisje ds. sił zbrojnych Senatu i Izby Reprezentantów uzgodniły wczoraj, po wielomiesięcznych negocjacjach, rekordowy budżet w wysokości 738 mld dolarów. Określa go ustawa o wydatkach obronnych (National Defense Authorization Act - NDAA). Nowy rok budżetowy rozpoczął się 1 października.

Pomoc wojskowa dla Ukrainy po raz pierwszy przewiduje zakup pocisków rakietowych oraz rakiet przeciwokrętowych dla systemów obrony wybrzeża.

[polecam:https://niezalezna.pl/301250-beda-opoznienia-w-budowie-nord-stream-2-a-na-horyzoncie-jeszcze-amerykanskie-sankcje]

Dokument zawiera zapis o zakazie wojskowej współpracy z Rosją.

Ustawa zakazuje też przekazywania Turcji myśliwców F-35 i zawiera opinię Kongresu dotyczącą zakupu rosyjskich systemów obrony rakietowej S-400 przez Ankarę, który - jak czytamy w dokumencie - stanowi poważne pogwałcenie specjalnej ustawy o przeciwstawianiu się wpływom Rosji w Eurazji (CAATSA), a "prezydent powinien wdrożyć sankcje w myśl tej ustawy".

Projekt przeznacza 658,4 mld dolarów dla resortów obrony i energetyki na finansowanie programów obronnych i bezpieczeństwa, 71,5 mld - na wydatki związane z finansowaniem wojen poza granicami USA i 5,3 mld - na pokrywanie kosztów usuwania skutków klęsk żywiołowych.

Przewidziano też środki na finansowanie nowych inicjatyw obronnych związanych ze wzrastającym zagrożeniem ze strony Rosji i Chin. Personel wojskowy ma otrzymać podwyżki uposażeń w wysokości 3,1 proc.

Oczekuje się, że ustawa zostanie ostatecznie uchwalona przez obie izby Kongresu przed końcem roku

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl