Początek roku na polskiej uczelni w Wilnie

zdjęcie ilustracyjne / Marian Paluszkiewicz Kurier Wileński

  

Wydział Ekonomiczno-Informatyczny Filii w Wilnie Uniwersytetu w Białymstoku zainaugurował 13. rok akademicki. W pierwszej zagranicznej filii polskiej uczelni studia rozpoczęło kilkaset osób, w tym 91 studentów pierwszego roku ekonomii, informatyki i europeistyki.

Prorektor UwB prof. Jarosław Matwiejuk podczas wtorkowej inauguracji roku wskazał, że „w ciągu 13 lat istnienia wileńskiej filii udało się wykształcić kilkuset znakomitych fachowców”.

- Na tym wydziale przekazywana jest elitarna wiedza, która pozwala funkcjonować w XXI wieku

- zaznaczył. Dodał, że tu się uczy „podstaw prawa, ale także ekonomii, także technik przyszłości, a wiedza uzyskana pozwoli znaleźć pracę i zajmować wszystkie stanowiska, także te najważniejsze”.

Dyrektor Filii w Wilnie UwB prof. dr hab. Adam Doliwa wskazał, że celem jej władz w nowym roku akademickim będzie wykorzystanie atutu interdyscyplinarności wydziału poprzez organizację wydarzeń naukowych poświęconych zagadnieniom wspólnym dla ekonomii, europeistyki i informatyki.

Zadaniem na najbliższy rok będzie też wzbogacenie księgozbioru biblioteki wydziałowej, aktywizacja studentów w zakresie praktyk zawodowych, a także współpraca i wymiana doświadczenia z uczelniami litewskimi.

W ocenie dyrektora wydziału jednym z najważniejszych zadań będzie również rozpoczęcie budowy nowej siedziby Filii UwB w Wilnie.

Filia dotychczas nie ma własnej siedziby, a zajęcia odbywają się w dzierżawionych pomieszczeniach. W 2018 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP podpisało umowę z UwB w sprawie budowy siedziby w Wilnie. Zakłada się, że nauka w nowym budynku rozpocznie się już w 2021 roku.

Ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska podczas wtorkowej inauguracji roku akademickiego przypomniała, że państwo polskie na budowę nowego budynku przeznaczyło 19 mln złotych. 

- Rzeczpospolita pamięta o studentach na Litwie, o Polakach na Litwie, o ich kształceniu

- podkreśliła ambasador.

Wydział Ekonomiczno-Informatyczny Filii w Wilnie Uniwersytetu w Białymstoku działalność rozpoczął w 2007 roku. W 2019 r. jedyną zagraniczną filię uczelni polskiej ukończyła dziesiąta promocja absolwentów studiów licencjackich oraz czwarta promocja absolwentów studiów magisterskich. Od początku działalności Wydziału studia na kierunku informatyki, ekonomii i europeistyki ukończyło 716 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kiedy rekomendacja ministra zdrowia ws. daty wyborów prezydenckich? Szumowski wyjaśnia

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Za tydzień lub dwa, kiedy poznam dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, będę mógł wydać rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich - poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia pytany na antenie TVN24 o to, czy rozmawiał z prezesem Prawa i Sprawiedlwiości Jarosławem Kaczyńskim o przełożeniu terminu wyborów prezydenckich, odpowiedział, że gdy będzie miał wiarygodne dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, to wtedy zarekomenduje premierowi, prezydentowi i marszałkom postępowanie w najbliższych tygodniach.

"To będzie pewnie za tydzień, za półtora tygodnia"

- mówił.

[polecam:https://niezalezna.pl/319847-czy-wybory-prezydenckie-powinny-odbyc-sie-10-maja-andrzej-duda-zabral-glos]

Prof. Szumowski zaznaczył, że jego "rekomendacje, jako ministra zdrowia, jako lekarza będą oparte na danych, na liczbach zakażonych, na ryzyku epidemicznym".

Podkreślił, że rekomendacje co do konkretnych działań gospodarczych, politycznych, społecznych czy legislacyjnych może wydawać na podstawie danych.

"Co do przebiegu krzywej i pytań o maj, będę mógł powiedzieć za tydzień lub dwa"

- zaznaczył minister zdrowia.

Odnosząc się do tego, że samorządowcy już teraz muszą przygotowywać się do wyborów, muszą znaleźć lokale wyborcze, członków komisji, powiedział, że on "rekomenduje to, czy przeprowadzić wybory, czy zrobić takie, a nie inne działanie, a nie czy się przygotowywać do nich".

"Teraz jest sytuacja, że nie mamy jeszcze wiedzy, co będzie w maju w związku z tym, tak jak powiedziałem, za tydzień lub dwa wydam rekomendację"

- powtórzył szef resortu zdrowia.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego. Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki mówił, że nie ma powodu, by przesuwać wybory prezydenckie.

Jedyną możliwością przełożenia wyborów jest wprowadzenie w Polsce jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts