Mocne zarzuty pod adresem prezydenta Warszawy. „Gra dziećmi, rodzinami, aby wywołać sztuczny kryzys”

- Warszawa wszystko dostała, pieniądze na konto wpłynęły, a Rafał Trzaskowski mówi, że tych pieniędzy nie ma. Albo jest to wyraz jakiejś nadzwyczaj frywolnej polityki finansowej, albo mamy tu do czynienia z bardzo brzydką grą przedwyborczą. Można zgadywać, że Rafał Trzaskowski chcąc pomóc swojemu obozowi politycznemu, gra dziećmi, rodzinami, próbując wywołać jakiś sztuczny kryzys, za który chce obarczyć rząd PiS - tak sprawę programu 500 plus w Warszawie komentował dzisiaj na antenie Radia Plus zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Fogiel.

Rafał Trzaskowski
fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Nie milkną echa sprawy wypłat środków w ramach programu Rodzina 500+ w Warszawie. Dzisiaj do tej kwestii odniósł się w Radiu Plus Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS.

- Używając języka Rafała Trzaskowskiego, kłamie on sam. Ponieważ od kilku dni trwa jakaś dziwna historia, najpierw są sygnały o rzekomych problemach z 500+ w Warszawie. Miasto sugeruje, że nie dostało pieniędzy. Wtedy wojewoda informuje, że przelew poszedł, wczoraj minister Borys-Szopa zapewniła, że wszystko jest zgodnie z planem, harmonogramem, z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez Warszawę, bo to samorządy oceniają, jakie kwoty są potrzebne na 500+

- mówił Fogiel.

- Warszawa wszystko dostała, pieniądze na konto wpłynęły, a Rafał Trzaskowski mówi, że tych pieniędzy nie ma. Albo jest to wyraz jakiejś nadzwyczaj frywolnej polityki finansowej, albo mamy tu do czynienia z bardzo brzydką grą przedwyborczą. Można zgadywać, że Rafał Trzaskowski chcąc pomóc swojemu obozowi politycznemu, gra dziećmi, rodzinami, próbując wywołać jakiś sztuczny kryzys za który chce obarczyć rząd PiS. To po prostu niegodne

- dodał.

O sprawie wypłąt środków z programu "Rodzina 500+" w Warszawie poinformował w piątek "Dziennik Gazeta Prawna" na swoich stronach internetowych. 

Gazeta cytuje pismo prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego z 13 września br., w którym informował premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra finansów, iż "aby zabezpieczyć wypłaty dla beneficjentów programu m. st. Warszawa do końca 2019 roku, należy zwiększyć plan [na okres sierpień - grudzień 2019 - red.] do wysokości 1,36 mld zł, tj. o kwotę 584 mln zł". W piśmie Trzaskowskiego - jak podaje DGP - zaznaczono, że obecny plan wydatków w wysokości około 776,9 mln zł "nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców Warszawy w zakresie realizacji programu Rodzina 500 Plus i już we wrześniu br. zabraknie środków na wypłatę świadczeń dla rodziców"

Cytowana przez DGP rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz wskazuje, iż "pieniądze Warszawa dostała na cały sierpień i na cały wrzesień". Ministerstwo Finansów poinformowało zaś DGP, że "pieniądze na 500 Plus zostały przekazane do wojewodów zgodnie z planem". 

W poniedziałek do sprawy odniósł się na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Bożena Borys-Szopa.

Minister Borys-Szopa zaapelowała do prezydenta Trzaskowskiego, aby "w kampanii wyborczej, która jest polityczną rozgrywką, nie używał polskich rodzin i nie straszył zagrożeniem realizacji tego sztandarowego programu naszego ugrupowania".

- Już 19 września na konto samorządu warszawskiego zostało skierowane 160 mln zł na wypłatę 500 plus. Następne transze, o które wnioskował prezydent Warszawy, zostały skierowane do miasta niezwłocznie

- dodała minister.

Prezes PiS  podczas tej samej konferencji ocenił, że prezydent stolicy "prowadzi operację, która zmierza do tego, żeby nie wypłacać 500 plus" W odpowiedzi, Rafał Trzaskowski napisał na Twitterze:

- Proszę nie kłamać, samorządy popierają i realizują 500 plus.

 


Źródło: 300polityka.pl, niezalezna.pl, Radio Plus

#Rodzina 500 plus #Radosław Fogiel #Rafał Trzaskowski

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo