Koniec zależności od Rosji. „Jesteśmy na dobrej drodze, by uniezależnić się od dostaw ich gazu”

Zdjęcie ilustracyjne / RIA Novosti archive, image #318542 / Ruslan Krivobok / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Dobre wiadomości przekazał na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Jesteśmy na dobrej drodze, by uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji - powiedział w rozmowie z Dorotą Kanią Naimski.

"Budujemy takie drogi przesyłu tego surowca gazu  do Polski, które będą zupełnie niezależne od Rosji, będą wolne i będą umożliwiały nam sprowadzenie gazu ze wszystkich możliwych kierunków. To jest strategia, która polepsza nasze bezpieczeństwo energetyczne, czy surowcowe"

- powiedział Naimski w PR24.

Podkreślił dalej, że "o bezpieczeństwo energetyczne trzeba dbać i inwestować"

Polska wygrała z Komisją Europejską w sądzie UE w sprawie decyzji dotyczącej umożliwienia Gazpromowi większego wykorzystania gazociągu OPAL.

Sekretarz stanu w KPRM ocenił, że Nord Stream to dominacja rosyjska w regionie przy pomocy niemieckiej.

Nordstream 1 to rosyjsko-niemiecka inwestycja, a Opal to jego przedłużenie na lądzie” – mówił.

Piotr Naimski odniósł się do podpisanego przez Waldemara Pawlaka w 2010 roku pakietu niekorzystnych porozumień dot. dostaw gazu z Rosji do Polski.

Podkreślił, że porozumienia były „skrajnie niekorzystne dla Polski i oprotestował je śp. prezydent Lech Kaczyński".

– Rządy PO-PSL obniżały poczucie bezpieczeństwa w Polsce. My budujemy takie możliwość importu gazu, aby być całkowicie niezależnym od Rosji

 – zaznaczył.

 

 

 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Amerykański sprzęt dotarł na Litwę

zdjęcie ilustracyjne / Beny Shlevich CC BY-SA 2.0

  

Na Litwę dziś przybył ponad 500-osobowy batalion amerykańskiej piechoty z ciężkim sprzętem wojskowym - czołgami i wozami bojowymi. Żołnierze dywizji Wojsk Lądowych USA z bazy Fort Hood w Teksasie będą tu ćwiczyli przez pół roku.

Na poligon w Podbrodziu (lit. Pabrade) przy granicy z Białorusią przerzucono już osiem czołgów Abrams i 21 bojowych wozów piechoty Bradley. Kolejne kilkadziesiąt czołgów zostanie dostarczonych w najbliższych tygodniach.

Minister obrony Litwy Raimundas Karoblis podkreślił, że przybycie żołnierzy USA do jego kraju „demonstruje fakt, że jest to możliwe”. 

- Przede wszystkim jest to sygnał dla Litwy i dla innych sąsiednich państw NATO, że w razie kryzysu sojusznicy będą z nami

– powiedział w rozmowie z agencją BNS. Dodał, że „jest to też sygnał dla Rosji i jeszcze jeden element odstraszający”.

Podczas pobytu na Litwie amerykańscy żołnierze będą współpracowali z żołnierzami litewskimi w ramach realizacji projektu mechanizacji Sił Lądowych Wojska Litewskiego. Litwa zapewni Amerykanom zakwaterowanie i wsparcie logistyczne, amerykańscy wojskowi będą też korzystali z infrastruktury poligonów litewskiej armii.

Karoblis wskazał, że podczas ćwiczeń żołnierze USA zapoznają się m.in. z nowymi dla nich warunkami geograficznymi i pogodowymi.

Od wiosny 2014 roku na Litwie odbyło się kilkanaście rotacji armii USA. Ostatnio żołnierze amerykańscy stacjonowali tu w 2017 roku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl