Lubnauer o Kornelu Morawieckim

Katarzyna Lubnauer / By Łukasz Kamiński - Sent to OTRS by Lubnauer MP office, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65072322

  

Kornel Morawiecki to postać zasłużona dla Polski z lat 80-tych, cenię go za ówczesną odwagę - mówiła dziś Katarzyna Lubnauer w TVP1. Zaatakowała też Prawo i Sprawiedliwość. Oceniła, że choć jest szansa na zgodę narodową, ale będzie to trudne, gdyż politycy PiS grają na podziałach.

Katarzyna Lubnauer mówiła w programie "Kwadrans polityczny" w TVP1, że Kornel Morawiecki to "postać zasłużona dla Polski z lat '80, wtedy kiedy walczyliśmy o odzyskanie wolności". Jak mówiła, założyciel "Solidarności Walczącej" miał inną niż ona, "bardziej wojowniczą" wizję, jak powinniśmy tę niepodległość odzyskiwać. Jak mówiła, choć nie zgadzała się z poglądami Kornela Morawieckiego na dzisiejszą polską politykę, to ceni go za dokonania z czasów PRL, gdy "trzeba było odwagi".

Liderka Nowoczesnej i kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu pytana była także o szansę na wypracowanie zgody narodowej, o co miał prosić przed śmiercią Morawiecki senior.

"Myślę, że da się. Zawsze jak byliśmy podzieleni jako naród, to najwięcej na tym traciliśmy. (...) Społeczeństwo, które nie potrafi ze sobą rozmawiać, które nie potrafi tworzyć w dłuższej perspektywie np. reform, które następni kontynuują po poprzednikach niestety na tym traci"

- oceniła.

Zaznaczyła jednak, że w Polsce mamy w tej chwili do czynienia z "ogromnym społecznym hejtem ze względu na to, że internet otworzył przestrzenie, które pozwalają najgorszym instynktom wyjść na jaw".

"Będzie bardzo trudno połączyć polskie społeczeństwo, dlatego że są tacy politycy PiS, którzy grają na podziałach społecznych"

- podkreśliła atakując PiS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus sieje spustoszenie. W Azji widać to najbardziej: "To jest jak trzecia wojna światowa"

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

- To jest jak trzecia wojna światowa - tak jeden z pracowników apteki w Hongkongu mówi o epidemii koronawirusa. W rozmowie z "New York Times" przyznaje, że w kraju wybuchła panika, a ludzie czekali godzinami w kolejce do jego apteki, by kupić maski na twarz, środki dezynfekujące, a nawet... papier toaletowy.

- Jesteśmy zmęczeni - tak ludzie z Hongkongu najczęściej mówią o rozprzestrzenianiu się koronawirusa i konsekwencjach choroby. Tym bardziej, że ludzie wciąż pamiętają wybuch śmiercionośnej choroby SARS. Dlatego zaczęli gromadzić towary z aptek, co doprowadziło do zmniejszenia zapasów leków i wzrostu ich cen. 

Przykładowo, w Hongkongu przed nowym rokiem pudełko 50 masek na twarz kosztowało 6,50 dolarów - obecnie nawet dwa razy więcej, choć najczęściej... takiego towaru w ogóle nie ma. A może w internecie? Tu także spotka wszystkich niemiła niespodzianka. 

- Ceny rosną z każdą minutą

- przyznaje rozmówca "NYT".

Farmaceuci doradzają, by kupować zapasy tylko dla siebie, nie zbierać ich za dużo. Zachęcają też pacjentów z gorączką, by poddali się testom na obecność koronawirusa. Niestety, nie wszyscy słuchają. Być może z obawy przed wykryciem choroby? Wczoraj koronawirusa wykryto u 61 obywateli Hongkongu, jedna osoba zmarła. 

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach kontynentalnych zwiększyła się dziś o 98 osób do 1.886. Bilans zakażonych w całych Chinach wzrósł do ponad 72 tys. osób. Według lekarzy chińskich ponad 8 tysięcy pacjentów jest w stanie ciężkim, a 1700 w krytycznym. Obserwacją medyczna objętych jest w prowincji Hubei 71,6 tys. mieszkańców, którzy mieli bezpośredni kontakt z chorymi. Wyleczono 6639 osób. Epidemia koronawirusa rozprzestrzeniła się też na ok. 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię a także na USA. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd pięć zgonów – w Japonii, Filipinach , Hongkongu, Tajwanie i we Francji
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: NY Times, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts