Polska jakość, polski potencjał. Współpraca firm-liderów w ramach programu jest szansą dla polskiego rolnictwa

Zdjęcie ilustracyjne / mat.pras.

  

Postawy współpracy polskich przedsiębiorstw i świadomego wyboru polskich produktów przez konsumentów to współczesny przejaw patriotyzmu. W ten sposób buduje się silną gospodarkę, a co za tym idzie – silne państwo oraz dobrobyt społeczeństwa.

Obszary wiejskie zawsze pozostawały w tyle, jeśli chodzi o jakość życia, dostęp do zdobyczy współczesnej cywilizacji, kultury, prawa do bezpieczeństwa. Stopniowa poprawa sytuacji na obszarach wiejskich już się dokonuje. Dzięki 500+ na pierwsze dziecko radykalnie zostały ograniczone obszary biedy. Teraz czas na rozwój szeroko rozumianej infrastruktury technicznej i społecznej, bo bez sieci połączeń drogowych i kolejowych, bez wodociągów i kanalizacji, szerokopasmowego internetu, przedszkoli i dobrze kształcących szkół, bez usług medycznych, bez dostępu do kultury itd. trudno mówić o normalnym funkcjonowaniu i realizowaniu własnych aspiracji. Drogą do wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu przetwórstwa rolno-spożywczego, w którym obecnie są jedynie dostarczycielami surowców, jest np. powołanie na bazie Krajowej Spółki Cukrowej „Polski Cukier” – Krajowej Grupy Spożywczej, która ma zostać dokapitalizowana, a następnie będzie poszerzona o inne zakłady.

Najważniejszym punktem w planie powołania firmy jest to, aby jej udziałowcami stopniowo stawali się pracownicy i rolnicy, i aby to oni w miejsce pośredników, przetwórców i handlowców czerpali zyski z działalności przedsiębiorstwa. Realną pomocą dla rolników sprzedających swoje produkty na konkurencyjnym rynku jest program „Produkt Polski”. Polega on na oznaczaniu polskich towarów specjalnym logo na biało-czerwonym tle. Program jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zaobserwowane u polskich klientów, wiadomo bowiem, że ponad połowa Polaków z zasady kupuje polskie produkty, identyfikując je z wysoką jakością. W wypadku żywności ten odsetek jest jeszcze wyższy.

Artykuły polskich firm cieszą się coraz większym zaufaniem i wypierają na liście zakupów statystycznego Polaka zagraniczne. Oznaczenie marką „Produkt Polski” gwarantuje klientom, że co najmniej 75 proc. surowców w produkcie pochodzi z Polski i został on w Polsce wyprodukowany. Czynny udział w projekcie „Produkt Polski”, wspierającym polskich rolników, są tacy czempioni polskiego przemysłu jak Polski Koncern Naftowy Orlen i Krajowa Spółka Cukrowa. O jakość i uczciwość w zaliczaniu produktów do programu zadba Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Wyeliminuje ona fałszerzy żywności, którzy wprowadzając w błąd co do jakości, uzyskują nieuprawnione zyski i okradają zarówno konsumentów, jak i uczciwych wytwórców.

– Wdrożyliśmy jedne z najlepszych w Europie przepisów dotyczących rolniczego handlu detalicznego, sprzedaży bezpośredniej oraz przetwórstwa na rynek lokalny. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom rolników i zbudowanie warunków do rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Wyzwolenie inicjatywy daje szansę na wzrost rolniczych dochodów, a konsumentom na łatwiejsze, często bezpośrednie zaopatrzenie w żywność wysokiej jakości

– podsumowuje minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kraków: W poniedziałek wyrok ws. brutalnego ataku w autobusie

zdjęcie ilustracyjne / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

W poniedziałek krakowski sąd rejonowy wyda wyrok w sprawie ośmiu sprawców brutalnego ataku w autobusie, do którego doszło na początku czerwca. Większość z nich to osoby młodociane; wszyscy chcą dobrowolnie poddać się karze.

Do ataku w autobusie komunikacji miejskiej doszło na początku czerwca w rejonie ul. Igołomskiej w Nowej Hucie. Ustalono, że podróżująca nim grupa dziewczyn pokłóciła się z innymi nastolatkami i zadzwoniła po pomoc do swoich znajomych. Kiedy pojazd zakończył trasę, kierowca zauważył, że na przystanku w okolicy Przylasku Rusieckiego czeka grupa agresywnych mężczyzn, którzy mają niebezpieczne przedmioty, m.in. maczetę oraz przedmiot przypominający broń. Siłą wtargnęli oni do środka i zaatakowali - za pomocą gazu, pięści i maczety.

O udział w pobiciu z użyciem tego niebezpiecznego narzędzia oskarżono w tej sprawie 21-letniego Adriana W. Pozostali sprawcy ataku: Rafał W., Marcin J., Dawid C., Paweł K., Norbert S. i Bartłomiej T. odpowiadali przed sądem za udział w pobiciu. Z kolei Jakuba G. oskarżono o pomocnictwo w popełnieniu przestępstwa.

Podczas piątkowej rozprawy, wszyscy oskarżeni przyznali się do winy, ale odmówili składania wyjaśnień. Z tych, które złożyli wcześniej wynikało m.in., że w autobusie podróżowała nastolatka, będąca siostrą Adriana W. i córką Rafała W., która miała być zaczepiana w pojeździe, więc zadzwoniła po pomoc do bliskich.

Oskarżeni chcieli dobrowolnie poddać się karze. Ich obrońcy wnioskowali o kary pozbawienia wolności od 10 miesięcy do 1,5 roku, a także o zapłatę pokrzywdzonemu, czyli nastolatkowi zaatakowanemu maczetą, nawiązek w wysokości od 100 do 1000 zł.

Wnioskom tym nie sprzeciwił się prokurator. Jak zaznaczał, większość sprawców to osoby młodociane i niekarane, a jedyny pokrzywdzony w wyniku ich ataku nastolatek nie doznał poważnych obrażeń. Oskarżonych obciążają jednak okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia, ponieważ uznane zostało ono za odwet. Podkreślono, że młodzi mężczyźni zaatakowali w ciągu dnia, kiedy w pojeździe było wiele osób, w tym dzieci.

Po ataku wszyscy agresorzy uciekli. Wytypowano ich m.in. na podstawie nagrań monitoringu. Materiały w sprawie sześciu nieletnich, którzy m.in. używali gazu oraz podżegali do przestępstwa zostały skierowane do sądu dla nieletnich.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl