Ministerstwo Finansów: Wioski o przekazanie funduszy na 500+ realizowane terminowo

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Wnioski o przekazanie pieniędzy na program 500+ są realizowane terminowo, środki na wypłaty świadczeń są ustawowo gwarantowane przez państwo – zapewnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik prasowy ministerstwa finansów Paweł Jurek

Według MF przekazanie tych pieniędzy z góry na wypłaty w następnych miesiącach nie byłoby właściwe z punktu widzenia zarządzania finansami publicznymi. Jurek wyjaśnił, że resort finansów przekazuje środki na 500+ zgodnie z wnioskiem, który do MF kieruje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po uzgodnieniu z wojewodami.

Resort finansów przekazuje środki na konta wojewodów, a następnie wojewodowie rozdzielają je między gminy z danego województwa Wszystkie wnioski, które do nas wpływają są terminowo realizowane, zgodnie z harmonogramem wypłat. Pieniądze są przekazywane zgodnie z zapotrzebowaniem wynikającym z tych wniosków”

– podkreślił.

Pytany, czy możliwe jest, że stolica nie dostała pieniędzy na czas, rzecznik MF powiedział, że trudno jest mu odnieść się do przypadku konkretnej gminy, bowiem jest to kwestia współpracy między samorządem a wojewodą. „My możemy zapewnić, że wszystkie środki, o które zawnioskowali wojewodowie, zostały na ich konta przekazane. W tej kwestii nie mamy bezpośredniego kontaktu z gminami” – wyjaśnił.

Pytany był także o to, czy resort finansów może przekazać pieniądze na kilka miesięcy z góry. „Pieniądze są wypłacane zgodnie z wnioskami, a wnioski dotyczą bieżących okresów. W związku z tym nie ma praktyki, aby środki na 500 + kierować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem” – poinformował. Dodał, że przekazanie pieniędzy z góry na wypłaty w następnych miesiącach nie byłoby właściwe z punktu widzenia zarządzania finansami publicznymi.

Jurek podkreślił ponadto, że świadczenie 500+ jest zapisane w ustawie. „Zatem środki na wypłaty świadczeń są ustawowo gwarantowane przez państwo” – zapewnił.

O tym, że brakuje środków na wypłaty "500 plus" w Warszawie, pisał m.in. piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Jak podkreślała gazeta, władze miasta twierdzą, że otrzymują za małe środki od rządu i apelują o zwiększenie dotacji, z kolei strona rządowa odpowiada, że pieniądze wypłacane są na czas, a wina leży po stronie miasta.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zatrzymano nożowników z Krakowa

zdjęcie ilustracyjne, / Andrzej Rembowski/policja.pl

  

Policjanci zatrzymali 19- i 21-latka, obywateli Ukrainy, którzy w nocy poważnie ranili nożem swojego rodaka - 21-letniego studenta. Do zdarzenia doszło na ul. Skarżyńskiego w Krakowie, w pobliżu akademików. O zatrzymaniu policja poinformowała dziś po południu.

Do ataku doszło we wtorek przed północą na ul. Skarżyńskiego w Krakowie w pobliżu akademików. 21-letni student z Ukrainy został ugodzony ostrym narzędziem i z ciężkimi obrażeniami ciała (rany kłute pleców i pośladków) trafił do jednego z krakowskich szpitali - informuje policja.

"Policjanci pod nadzorem prokuratury przez całą noc pracowali w miejscu zdarzenia: zabezpieczając ślady, przesłuchując świadków i przeglądając monitoringi"

- wyjaśnił rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Funkcjonariusze zatrzymali sprawców w środę ok. 14 godz. w ich krakowskich mieszkaniach. Śledczy ustalają rolę zatrzymanych w napaści, jak również motywy, którymi się kierowali.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl