Czy nowy spot PiS wpłynie na frekwencję? Ekspert ocenia: „Wszyscy mobilizują elektoraty”

Zdjęcie ilustracyjne / screen ze spotu PiS

  

Z sondażu "Rzeczpospolitej" wynika, że wyborcy Prawa i Sprawiedliwości nie są wystarczająco zmobilizowani, aby iść na wybory 13 października. Jednocześnie dzisiaj partia rządząca opublikowała dzisiaj spot, który ma pomóc w mobilizacji ich elektoratu. Czy przyniesie to skutek? Zapytaliśmy dra Bartłomieja Biskupa - politologa z Uniwersytetu Warszawskiego.

PiS ma najwyższy odsetek wyborców, którzy czują się kampanią zachęceni do głosowania (67 proc.)

- informuje dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Prawo i Sprawiedliwość opublikowało dziś kolejny spot wyborczy - "Nie śpimy, idziemy na wybory". Jest to spot, w którym porównuje się możliwe efekty rządów PiS oraz Koalicji Obywatelskiej. Jest też element zachęcający do pójścia na wybory. Czyżby była to reakcja na doniesienia prasowe?

Skontaktowaliśmy się z politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, by zapytać czy spot wpłynie na mobilizację elektoratu i frekwencję wyborczą.

"Sam spot myślę, że nie, ale jest kilka czynników, które mogą wpłynąć na frekwencję. Spot jest jednym z tych czynników, które mogą zmobilizować tych, którzy by się bali rządów Platformy Obywatelskiej. Jest to też spot porównawczy, nie tylko profrekwencyjny. Porównuje dwa różne rządy i zazwyczaj takie spoty są po prostu takimi ciekawostkami w kampanii wyborczej"

- mówi dr Bartłomiej Biskup w rozmowie z Niezalezna.pl.

Politolog zauważa również, że wszystkie ugrupowania prowadzą bardzo intensywną kampanię, która ma na celu zwiększenie frekwencji w wyborach zaplanowanych na 13 października.

"Ten spot też o tym świadczy. Akurat w tych wyborach jest tak, że wszyscy mobilizują swoje elektoraty. Dlatego to inna kampania, niż niektóre poprzednie, bo przecież w niektórych kampaniach mieliśmy wręcz osłabianie, a tu mobilizacja wyborców. Politycy starają się ze wszystkich stron sceny politycznej, żeby ta frekwencja była duża"

- podsumowuje.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Greta Thunberg wraca na szkolny strajk

Greta Thunberg / By Anders Hellberg - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

  

Szwedzka aktywistka znów nawołuje do protestu i zapowiada, że dołączy do belgijskich obrońców klimatu, biorąc udział strajku szkolnym, organizowanym w Brukseli. Akcja jest planowana na 6 marca. Będzie to drugi taki strajk. Pierwszy odbył się w 2019 r.

„Chcemy, aby wszyscy ludzie w Belgii wyszli na ulice i strajkowali z nami”
- powiedziała Thunberg w nagraniu wideo opublikowanym na Instagramie Anuny de Wever, jednej z czołowych postaci belgijskiego, młodzieżowego ruchu klimatycznego.
[polecam:https://niezalezna.pl/311965-siostra-grety-thunberg-przerywa-milczenie-bylam-samotna-i-wycofana]

„Rok 2020 nie zakończy się nieambitnym Europejskim Zielonym Ładem i celem na 2050 r. 6 marca będziemy maszerować ulicami, ponieważ wiemy, że możemy wszystko zmienić dzięki presji.
- napisała De Wever na Instagramie, krytykując - jej zdaniem - zbyt mało ambitną unijną politykę klimatyczną.

Protest jest organizowany przez Youth for Climate Belgium oraz inne organizacje, takie jak Extinction Rebellion i Greenpeace.

Tysiące osób wyraziło już zainteresowanie udziałem w marszu na Facebooku. Protest odbędzie się około rok po ostatnim pojawieniu się Thunberg na ulicach Brukseli.
[polecam:https://niezalezna.pl/312594-groza-jej-bo-nie-wierzy-w-teorie-klimatyczne-antifa-zamowila-pod-jej-dom-karawan-pogrzebowy]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts