Broniarz znowu straszy strajkiem. O tym, jaką formę przyjmie protest - zdecyduje sondaż

Sławomir Broniarz / Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Decyzja o tym, czy ponownie odbędzie się strajk nauczycieli, zapadnie najprawdopodobniej jutro - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Dodał, że o decyzji tej ZNP poinformuje w środę. Planowany jest też kolejny sondaż wśród nauczycieli, który ma zdecydować o formie protestu. Czy tym razem nie ucierpią na tym dzieci?

Sławomir Broniarz powiedział w Radiu Zet, że jeśli odbędzie się ponowny strajk nauczycieli, to na pewno stanie się to po wyborach parlamentarnych. O tym, jaką przybierze formę - dodał - zadecyduje wynik sondażu, który przeprowadzany jest od 1 do 30 września wśród nauczycieli.

Szef ZNP poinformował, że sondaż zawierał trzy pytania. Dotyczyły one tego, co nauczyciele sądzą o polityce edukacyjnej, jaka jest ich ocena systemu edukacyjnego oraz pytanie o formę protestu. "Ocena (polityki edukacyjnej) wypadła bardzo negatywnie. Jeśli chodzi o to, co chcielibyśmy zmienić, to w pierwszej kolejności jest jednak to, co dotyczy zasad finansowania - w tym płace, zmiana podstawy programowej czy też więcej autonomii w szkole" - powiedział Broniarz. Dodał, że "jeżeli chodzi o formy protestu, to oczywiście pojawia się strajk".

"Dominuje jednak taka forma protestu, która jest odzwierciedleniem tego, co mówi prawo oświatowe, czyli tylko czynności, które nauczyciel ma wykonywać, byłyby domeną naszych zadań"

- podkreślił Broniarz. Dodał, że ten rodzaj strajku wykluczałby wszelkie inne zajęcia, jak np. zajęcia dodatkowe czy wycieczki.

"Żadnych innych dodatkowych czynności, które nie są zapisane w ustawie karty nauczyciela, a spadają na barki nauczycieli"

- zaznaczył.

Dodał również, że "jest także mowa o demonstracjach, pikietach, okupacjach budynków. To jednak cała kolorystyka różnego rodzaju propozycji, które się pojawiają".

Sławomir Broniarz powiedział, że do ZNP na razie dotarły informacje zwrotne z sondaży w czterech województwach. "Jeśli mielibyśmy opierać się o te cztery województwa, to ten strajk włoski, przyjmując umowną formę, jest rzeczą dominującą" - podkreślił. Jak jednak dodał, sondaż trwa do dzisiaj.

"Decyzja (o strajku) zapadnie najprawdopodobniej jutro, zakomunikujemy ją w środę"

- powiedział szef ZNP.

8 kwietnia rozpoczął się strajk w oświacie, zorganizowany przez ZNP i FZZ. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Trwał do 27 kwietnia, kiedy został zawieszony do września.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...


Tragiczny bilans w Wielkiej Brytanii

/ geralt

  

260 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co jest największą do tej pory liczbą od początku epidemii - podało brytyjskie ministerstwo zdrowia.

W efekcie łączna liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 1019.

Jednocześnie podano, że liczba wykrytych zakażeń wzrosła do 17 089. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts