Elektrownia atomowa w Polsce i koniec z węglem? To możliwe - przekonuje minister środowiska

Minister środowiska Henryk Kowalczyk w rozmowie z "Wprost" wyraził opinię, że "w perspektywie 10 lat powinna w Polsce powstać elektrownia atomowa". Dopytywany o przyszłość węgla stwierdził, że Polska musi od niego odchodzić stopniowo, ale szacuje, że w roku 2050 będzie mogła całkowicie odejść od tego surowca.

zdjęcie ilustracyjne,
pixabay.com/hangela

Minister zapytany o przyszłość węgla powiedział: "jest oczywiste, że musimy od niego odchodzić. Trzeba to jednak robić rozsądnie i stopniowo, rozbudowując inne źródła energii, w tym - co wywołuje pewne kontrowersje - także energię jądrową. Nie wiem jak ekolodzy, ale ja nie widzę innego wyjścia".

Kowalczyk dopytywany o to, kiedy Polska będzie mogła całkowicie zrezygnować z węgla, stwierdził: moim zdaniem ok. 2050 r., ale jest to mój pogląd, nie twarda deklaracja".

Na stwierdzenie tygodnika, że Polacy boją się elektrowni atomowej minister odpowiedział: "bo ciągle żywa jest pamięć o Czarnobylu. Z awariami elektrowni atomowych jest trochę tak, jak z katastrofami lotniczymi - są niezwykle rzadkie, ale spektakularne. Musimy jednak pamiętać, że poza Czarnobylem i Fukushimą, w historii energetyki jądrowej nie mieliśmy żadnych istotnych problemów ekologicznych. Jest to energetyka zdecydowanie bezpieczna".

Wprost w rozmowie z ministrem twierdzi, że dla wielu działania, które minister zapowiada są zbyt wolne. Tygodnik poprosił Kowalczyka o komentarz do Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, którego uczestnicy zarzucają rządzącym bierność.

Minister powiedział: "nie ukrywam, że obecność tysięcy młodych ludzi w dziesiątkach polskich miast, którzy wyrażają swoje zaniepokojenie zmianami klimatycznymi, to niezwykle ważny głos w debacie publicznej. Ze strony rządu oraz resortu środowiska młodzi ludzie mogą liczyć na nasze wsparcie w tej słusznej i szczytnej idei ochrony klimatu".

- Przekazaliśmy jak do tej pory miliardy złotych na poprawę jakości powietrza i będziemy to robić nadal. Stawiamy również na inwestowanie przez domy jednorodzinne w odnawialne źródła energii. Przygotowaliśmy wiele programów wsparcia rządowego w tym zakresie. Naszym głównym celem jest zniwelowanie niskiej emisji - przyczyny smogu, który przekłada się także na zmiany klimatu

- dodał minister.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#węgiel #energia atomowa #kopalnia #Henryk Kowalczyk

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo