XI Festiwal Filmowy „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” to już historia. Podczas festiwalu wręczano nagrody "Drzwi do wolności". Laureatem został m.in. Kornel Morawiecki.

Jedną z nagród - "Źródło" - otrzymał Adam Borowski - prawdziwa legenda antykomunistycznej opozycji. W Gdyni stawił się osobiście, by odebrać zasłużone wyróżnienie.

"Nie znam go prywatnie zupełnie. Ilekroć go spotykałam, to była demonstracja, pikieta, promocja niezależnego albumu, promocja jakiejś wystawy... Czy to była kwestia walki o wolność za czasów komuny, Solidarność, Solidarność Walcząca, czy potem Liga Republikańska, Komitet Polska-Czeczenia, teraz Klub Gazety Polskiej, bitwa o wolne słowo - zawsze Adam był. Ilekroć gdzieś się zaplątałam, czy jako studentka, czy jako reporterka, czy potem jako twórczyni filmów - Adam był. Zastanawiałam się przed chwilą z panem ministrem Macierewiczem, jak w krótkim słowie powiedzieć o Adamie Borowskim, zaczęłam mówić: to jest uparciuch. Uparty na wolność! I to już tyle lat"

- powiedziała tuż przed wręczeniem nagrody poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka.

Adam Borowski, jak zawsze skromny, podziękował za nagrodę i zobowiązał się do dalszej pracy na rzecz Ojczyzny.

"Polska historia to moja miłość i tak już zostanie, dopóki pan Bóg da siłę, to naszych bohaterów będę wynosił na piedestał"

- zapewnił.

"Źródło" to nagroda dla pasjonatów historii, którzy swoją pracą, wiedzą oraz doświadczeniem inspirują twórców filmowych do podejmowania tematyki historycznej.

Ponadto Adam Borowski otrzymał także - wraz z Maciejem Pawlickim oraz Tomaszem Łysiakiem - nagrodę "Drzwi do wolności". Twórcy "Legionów" zostali nagrodzeni za "zrealizowane marzenie o wielkim polskim filmie historycznym".

Adam Borowski od września 1980 r. był członkiem NSZZ "Solidarność". W latach 80. czynnie zaangażowany w organizację licznych akcji, w tym uwolnienia ze szpitala na ul. Banacha w Warszawie postrzelonego przez milicjantów Jana Narożniaka. W lipcu 1982 r. został aresztowany, a następnie skazany na 6 lat więzienia przez komunistyczne władze. Zwolniony warunkowo w 1984, rok później przystąpił do Solidarności Walczącej, zaangażowany w działalność wydawniczą, także po 1989 r.

W latach 90. założył Komitet Polska-Czeczenia, jest honorowym konsulem Czeczeńskiej Republiki Iczkerii. Adam Borowski pełni funkcję przewodniczącego warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej". W wyborach parlamentarnych ubiega się o mandat posła z list Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 19 (Warszawa).