Biała plama w historii polskiego rocka. Jak komuna spacyfikowała zespół Stress

/ Fot. Hieronim Dymalski

  

Nosili długie włosy i naśladowali Black Sabbath, Deep Purple oraz Jimiego Hendrixa. W czasie gdy w telewizji i radiu były Alibabki oraz koncerty życzeń, oni jako pierwsi w Polsce grali hard-rocka. W 1971 r. wygrali Jarocin i wybrani zostali najpopularniejszym zespołem w Wielkopolsce, a w rok później zajęli piąte miejsce w ogólnopolskim plebiscycie popularności „Non Stopu”. A potem był telefon z KW PZPR. Henryk Tomczak, basista Stressu, będzie dziś o 22.30 gościem Piotra Lisiewicza w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika.

Najbardziej dziś znanym utworem Stressu jest hymn Lecha Poznań, nagrany na melodię „Żółtej łodzi podwodnej” zespołu The Beatles, po awansie tego klubu do I ligi w 1972 r. Natomiast listy przebojów podbiła wówczas piosenka „Ciężką drogą”.

Niektóre poznańskie media pisały o zespole przychylnie, jednak po pojawieniu się piosenek w ogólnopolskim Polskim Radiu pojawiły się problemy.

- Zadzwonił do mnie Andrzej Kosmala i mówi: „Słuchaj, był telefon, wiesz skąd?”. „No wiem” – odpowiedziałem. „Mamy już was nie puszczać na antenie” - usłyszałem. Telefon był z Komitetu Wojewódzkiego PZPR

– wspomina Henryk Tomczak.

Władzom nie odpowiadał styl zespołu rodem ze „zgniłego Zachodu”, ale nie tylko. - Właściwie wszystko - nasz wygląd, rodzaj muzyki i oczywiście teksty – wspomina Henryk Tomczak.

Niektóre teksty, które zdobyły ogromną popularność, był dalekie od sielanki i mogły być interpretowane jako politycznie niewłaściwe.

- Była najpopularniejsza piosenką „Ciężką drogą”, ale także utwór „Wśród krzyży z ramionami”. Myśmy śpiewali o tych krzyżach, co później zostały na Placu Mickiewicza postawione, dla upamiętnienia Czerwca 1956. No to uznali, że to tak trochę niepolitycznie

– mówi Henryk Tomczak.

Artysta, który ma w swoim środowisku status legendy, występuje do dziś. Niedawno obchodził 50-lecie swojej pracy artystycznej.

Obecnie gra na gitarze basowej w zespole Izotop, którego nazwa to zabawna przeróbka nazwy amerykańskiej grupy ZZ Top. Izotop jest stałym gościem imprez motocyklowych w Polsce.

Siedzibą Izotopu był niegdyś kultowy klub Blues Club – Stary Browar, zburzony po przejęciu działki przez Grażynę Kulczyk, która zbudowała tam centrum handlowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Włochy: nie żyje już 66 lekarzy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/Engin_Akyurt

  

Do 66 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała we wtorek krajowa federacja lekarzy rejestrująca kolejne zgony w czasie epidemii. W ostatnich godzinach zmarło trzech następnych pracowników służby zdrowia.

Ostatnie zgony zanotowano w Mesynie na Sycylii, w Como w Lombardii i w Rzymie.

Zakażonych koronawirusem jest 8956 przedstawicieli całego personelu medycznego we Włoszech.

W wydanym komunikacie federacja podkreśliła: "Wśród ludności rośnie wdzięczność wobec pracowników służby zdrowia, którzy narażają własne życie, by ratować innych, w nierównej walce gołymi rękoma z wirusem".

Jak dodano, wdzięczność ta wyrażana jest we Włoszech codziennie w różny sposób, także na ręce tej organizacji, która otrzymuje wiadomości, listy i wiersze dedykowane lekarzom. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts