Londyn zapowiada ustawę Magnitskiego

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere/CC0 Public Domain

  

Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania wprowadzi własną wersję ustawy Magnitskiego - zapowiedział w niedzielę szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab. Zapewnił też, że Londyn nie będzie bezczynnie patrzeć na używanie siły wobec protestujących w Hongkongu.

"Wprowadzimy w życie brytyjską ustawę Magnitskiego, zakazującą wydawania wiz i zamrażającą aktywa osobom uznanym za odpowiedzialne za poważne naruszenia praw człowieka, w tym tortury"

- oświadczył Raab podczas pierwszego dnia konferencji programowej Partii Konserwatywnej w Manchesterze.

Ustawa Magnitskiego to przyjęte w 2012 roku przez amerykański Kongres prawo zakazujące wjazdu do USA oraz korzystania z amerykańskiego systemu bankowego osobom podejrzewanym o związek z pobiciem i śmiercią w moskiewskim więzieniu Siergieja Magnitskiego, rosyjskiego prawnika zaangażowanego w walkę z korupcją. W 2016 roku rozszerzono ją w ten sposób, że dotyczy obywateli nie tylko Rosji, ale wszystkich państw świata, którzy podejrzewani są o łamanie praw człowieka bądź korupcję.

Wielka Brytania jest jednym z kilku krajów UE, które mają już podobne rozwiązania prawne. W 2018 roku brytyjski parlament przyjął tzw. poprawkę Magnitskiego do ustawy o sankcjach i przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, która daje rządowi prawo do nakładania sankcji na osoby dopuszczające się rażących naruszeń praw człowieka.

Raab nie podał żadnych dalszych szczegółów dotyczących planów rządu, które wyjaśniłyby, czym nowe przepisy mają się różnić od istniejących.

Szef brytyjskiej dyplomacji zapowiedział także, że Londyn nie będzie bezczynny wobec używania przemocy wobec uczestników pokojowych demonstracji w Hongkongu.

"Nie będziemy odwracać wzroku, kiedy mieszkańcy Hongkongu są bezlitośnie bici w pociągach podmiejskich za to, że korzystają z prawa do pokojowych protestów"

- mówił Raab.

W Hongkongu, byłej brytyjskiej kolonii zwróconej Chinom w 1997 roku, policja po raz kolejny użyła w niedzielę gazu łzawiącego wobec uczestników trwających od czerwca antyrządowych protestów. Ich pierwotną przyczyną była projekt ustawy o ekstradycji, zezwalający na przekazywanie podejrzanych Chinom kontynentalnym, ale niepokój mieszkańców Hongkongu budzi coraz silniejsze ingerowanie przez Pekin w sprawy tego terytorium, które zgodnie z brytyjsko-chińskim porozumieniem miało zachować szeroką autonomię.

Rozpoczęta w niedzielę konferencja Partii Konserwatywnej potrwa do środy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

54 delegacje przybędą do Polski

zdjęcie ilustracyjne / Arkadiusz Lawrywianiec/Gazeta Polska

  

54 delegacje państwowe i reprezentujące organizacje międzynarodowe potwierdziły dotychczas udział w uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która 27 stycznia odbędzie się w Miejscu Pamięci. Oficjalne dane na temat potwierdzenia udziału w uroczystościach podało Muzeum Auschwitz.

Placówka poinformowała, że udział ostatnio zapowiedziały delegacje: Bośni i Hercegowiny z członkiem prezydium tego kraju Szefikiem Dżaferoviciem na czele, Bułgarii pod przewodnictwem premiera Bojko Borisowa, a także Republiki Korei, którą będzie reprezentował ambasador Sun Mira.

Wcześniej przyjazd na ceremonię rocznicową potwierdziły: Albania, Argentyna, Australia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Irlandia, Izrael, Kanada, Kazachstan, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Mołdawia, Monako, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry i Wielka Brytania.

Reprezentowane będą również Rada Europejska, Rada Europy, Organizacja Nardów Zjednoczonych oraz UNESCO.

Gospodarzem uroczystości będzie prezydent RP Andrzej Duda.

O składzie delegacji decyduje każdy kraj z osobna.

Zgodnie z informacją Muzeum Auschwitz najważniejszymi gośćmi będą byli więźniowie i ocaleni z Holokaustu, których z całego świata przyjedzie ponad 200.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada 27 stycznia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts