Uczczono pamięć żołnierzy wyklętych

/ Fot. uroczystość w Szaniawach/KGP

  

Dzisiaj przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej Warszawa, któremu przewodniczy Adam Borowski, uczcili modlitwą pamięć wszystkich żołnierzy wyklętych biorących udział w "Akcji Mitropa". Złożono wiązankę na grobie ppor. Antoniego Dołęgi pseudonim "Znicz", "Kulawy Antek" - ostatniego, najdłużej ukrywającego się żołnierza niezłomnego.

W tym bardzo ważnym wydarzeniu uczestniczyła także delegacja  Klubu GP z Francji.

W Szaniawach koło Trzebieszowa odbyły się uroczystości związane z 73 rocznicą akcji „Mitropa”. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 Mszą św. w miejscowym kościele parafialnym pod wezwaniem MB Nieustającej Pomocy.

Fot. uroczystość w Szaniawach/KGP

Ks. pułkownik Sławomir Niewęgłowski w wygłoszonej homilii podkreślił, że "ci którzy bronili tej ziemi, obronili swe imię i honor, walcząc i oddając swe życie, chociaż przez lata byli zapomniani i szkalowani". 

Dalsza część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK-WIN, gdzie zostały złożone wieńce i odbył się Apel Pamięci.

Fot. uroczystość w Szaniawach/KGP

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowa Zelandia: bilans ofiar wulkanu wzrasta

Biała Wyspa / twitter.com/@bobbyJM_

  

Liczba ofiar śmiertelnych wybuchu wulkanu na Białej Wyspie w Nowej Zelandii wzrosła do ośmiu - poinformowała nowozelandzka policja. Dziewięć osób nadal uważa się za zaginione, ale najprawdopodobniej one także straciły życie.

Policja uściśliła, że w środę dwie osoby zmarły w szpitalach w Auckland i Hamilton. W klinikach nadal pozostaje 29 poszkodowanych w czasie wybuchu wulkanu; większość z nich ma poparzone ponad 70 proc. powierzchni ciała.

Wulkan wybuchł w poniedziałek, a w momencie erupcji na Białej Wyspie przebywało 47 osób, głównie z Australii (24 osoby), a także z USA (9 osób), Nowej Zelandii (5 osób), Niemiec (4 osoby), Chin (2 osoby), Wielkiej Brytanii (2) i Malezji (1 osoba).

Biała Wyspa z aktywnym wulkanem jest popularną atrakcją turystyczną i celem wycieczek, mimo intensywnej emisji gazów wulkanicznych i szkodliwości środowiska w okolicy krateru. Wyspa znajduje się około 50 km od wschodniego wybrzeża Wyspy Północnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl