Podczas czwartego dnia XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbyła się debata "Historia na dużym ekranie", w której udział wzięli wiceminister kultury Paweł Lewandowski, producent Maciej Pawlicki, scenarzyści Tomasz Łysiak i Jarosław Sokół oraz Piotr Derewenda z Agencji Kreacji Filmu i Serialu TVP.

Na koniec debaty prowadzący Maciej Chmiel zapytał panelistów, kogo chcieli przedstawić w filmie, by ta opowieść dotarła do widza zagranicznego.

Pracuję nad filmem o Marianie Rejewskim i polskich matematykach, którzy w 1932 r. złamali szyfr enigmy, jeszcze przed dojściem Hitlera do władzy. Swój pomysł przekazali w 1939 r., przed wybuchem wojny, Francuzom oraz Brytyjczykom. To piękne zwycięstwo polskiego intelektu, które ocaliło kilka milionów istnień ludzkich

- powiedział scenarzysta Tomasz Łysiak.

Piotr Derewenda wspomniał, że zachwyciła go historia Andrzeja Kołodzieja, jednego z liderów "Solidarności Walczącej", Paweł Lewandowski widziałby na ekranie historię Meriana C. Coopera, jednego z organizatorów Eskadry Kościuszkowskiej, zaś Maciej Pawlicki chciałby opowieści o Kazimierzu Pułaskim.

Patronem medialnym XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci jest portal niezalezna.pl.