Każdy Polak ma swoje archiwum

/ festiwalnnw.pl

  

Archiwum Akt Nowych przygotowało niezwykle interesującą prezentację o dokumentach i archiwach rodzinnych, które w ostatnich latach trafiło do AAN. Jak mówił wicedyrektor dr Mariusz Olczak to pierwsze archiwum sieci państwowej, które nawiązało kontakt ze społeczeństwem. Do początku lat 90. w AAN nie było żadnego dokumentu związanego z Armią Krajową. Dziś może pochwalić się m.in. archiwum Jana Dąbskiego z dokumentami z konferencji ryskiej z 1921 roku, archiwum Katelbacha czy Kornela Morawieckiego. „Dokumenty wielu organizacji są przeważnie przechowywanie przez osoby prywatne” – powiedział. AAN rozpoczęło także razem z innymi archiwami państwowymi akcję „Archiwa rodzinne Niepodległej”, dzięki tej akcji od specjalistów w archiwach państwowych można dowiedzieć się, jak bezpiecznie przechowywać, opisywać, digitalizować, lub też podzielić się z innymi pasjonatami historii swoimi rodzinnymi pamiątkami. Dzięki projektowi można będzie profesjonalnie zeskanować materiały z domowego archiwum, a najciekawsze z nich zostaną opublikowane na portalu działającym na potrzeby tego projektu. Można też przekazać je w darze jako cząstkę narodowego dziedzictwa, która zostanie zachowana dla przyszłych pokoleń.

Magdalena Wiercińska i Michał Witkowski z działu konserwacji AAN pokazali problemy, na jakie natrafić możemy w archiwach rodzinnych. Zaprezentowali film z podstawowymi działaniami konserwatorskimi takimi jak: sprawdzenie odporności występujących na papierze różnego rodzaju pieczątek, ołówków, zabezpieczanie tych nieodpornych, potem kąpiel, odkwaszanie papieru, sprawdzanie ubytków, przykrycie bibułką, suszenie, nawilżanie.

Szczególnie groźne dla archiwów rodzinnych są niewłaściwe warunki przechowywania, dokumenty źle reagują zmiany temperatury, ale najbardziej groźne są mikroorganizmy, one powodują ogromną destrukcję, której w dodatku nie widać gołym okiem.

Konserwatorzy przynieśli też i pokazali ostatni dar, który dostali – drewniane pudełko z diapozytywami, robionymi w latach 1943-44, w Gdańsku. Była to inwentaryzacja najważniejszych zabytków gdańskich w związku ze zbliżającą się Armią Czerwoną, którą zrobił wykładowca architektury w Gdańsku. Na odbitkach widać detale z wieży ratusza głównego, która kilka miesięcy później uległa zagładzie. Pudełko z diapozytywami AAN przekazało archiwum gdańskiemu.

Gośćmi specjalnymi byli dwaj byli stoczniowcy zaproszeni przez AAN, żeby pokazali swoje archiwum. Władysław Grabowski i Ireneusz Grabczak przynieśli zeszyt wypełniony archiwalnymi dokumentami, wycinkami z gazet, zdjęciami, ulotkami. Pan Grabowski pokazał też swoje nieprawdopodobnie pracochłonne i piękne prace hafciarskie m.in. polskie orły.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: festiwalnnw.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Prezydent o najtrudniejszej chwili po katastrofie smoleńskiej: "To był moment kompletnej pustki"

zdjęcie ilustracyjne, / faktysmolensk.pl

  

Najgorszym dla mnie momentem było, gdy powiedzieli, że wszyscy zginęli; to był moment kompletnej pustki - powiedział w TVP1 prezydent Andrzej Duda, wspominając wydarzenia 10 kwietnia 2010 r. "Dzisiaj nie można powiedzieć, co tam (w Smoleńsku) się stało i dlaczego, między innymi dlatego, że na samym początku podejmowano takie, a nie inne decyzje" - dodał.

Prezydent wspominał w TVP wydarzenia 10 kwietnia 2010 roku. Podkreślił, że tego dnia nie był w delegacji prezydenckiej i pojechał do swojego domu w Krakowie, gdzie tuż przed godziną 9. otrzymał telefon.

"Dzwoniła nasza znajoma, która kiedy usłyszała mój głos, rozpłakała się, ja zacząłem się pytać, co się stało? A ona powiedziała do mnie takim zapłakanym głosem, że spadł samolot z prezydentem. Nigdy tych słów nie zapomnę"

- wspominał prezydent.

Pytany, jakie emocje wtedy nim targały, Andrzej Duda odparł, że przede wszystkim wiedział, kto poleciał do Smoleńska.

"Więc największe emocje dla mnie, to był moment, w którym powiedzieli, że wszyscy zginęli. To był moment kompletnej pustki, takiej bezdennej rozpaczy, która powoduje, że człowiek czuje się jakby był wydrążony w środku"

- powiedział prezydent.

Dodał, że długo nie mógł się z tego otrząsnąć.

"A kto wie, myślę, że dużo z tego i do dzisiaj jest gdzieś tam w mojej głębokiej świadomości, jako po prostu pewien ból"

- zaznaczył Andrzej Duda.

"Dzisiaj nie można powiedzieć, co tam (w Smoleńsku) się stało i dlaczego, między innymi dlatego, że na samym początku podejmowano takie, a nie inne decyzje"

– powiedział prezydent.

Jako przykład prezydent podał "kompletnie niezrozumiałą decyzje o tym, żeby uznać, że lot polskiej delegacji do Smoleńska samolotem wojskowym (...) był lotem cywilnym, że w związku z tym nie będzie stosowana dwustronna umowa pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską dotycząca katastrof przy lotach wojskowych, tylko będzie stosowana konwencja chicagowska dotycząca lotów cywilnych".

To - według prezydenta - "znacząco pogorszyło naszą sytuację w całym śledztwie dotyczącym przyczyn katastrofy".

"To między innymi, w moim przekonaniu, spowodowało, że do dzisiaj nie mamy w Polsce czarnych skrzynek, do dzisiaj nie mamy wraku samolotu, tylko wszystko znajduje się w Rosji. To właśnie dlatego, że na początku podjęto takie, a nie inne decyzje. To były decyzje Donalda Tuska, jego rządu, to były bardzo poważne błędy"

– mówił prezydent.

"Ówcześnie rządzącym można za to postawić tylko i wyłącznie ocenę niedostateczną" – oświadczył Andrzej Duda. 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts