Podczas konwencji w Katowicach premier Mateusz Morawiecki przedstawił i podpisał Pakiet dla Przedsiębiorców. To pięciopunktowy program przewidujący m.in. ulgę w ZUS średnio w wysokości 500 zł dla małych firm i utrzymujący ryczałtowy ZUS bez zmian dla firm o przychodach powyżej 10 tys. zł

Uścińska pytana była w niedzielę w Radiu Zet, jakie będą koszty i czy ZUS jest w stanie je udźwignąć. Wyjaśniła, że z wyliczeń wynika kwota około 1,2 mld zł.

"Ta granica ostatecznie stanęła na przychodach 120 tys. rocznie, 10 tys. miesięcznie. Natomiast generalnie zachowano to, na czym nam zależało, żeby ta składka (...) nie była mniejsza od tego minimum, czyli nie może być mniejsza od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia i nie większa od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia"

- mówiła.

"Generalnie chodzi o to, że to muszą być rozwiązania bezpieczne też dla systemu, muszą być to rozwiązania takie, które w przyszłości jednak dają jakąś podstawę później do ustalania prawa do emerytury. Wydaje mi się, że ta teraz przedstawiona propozycja spełnia te wymagania tego bezpieczeństwa" - powiedziała prezes ZUS.

Podkreśliła również, że jest "cały katalog tych ulg, zwolnień, które pozostają".