Prezydent z wizytą w Belgii. Weźmie udział w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie Flandrii

/ fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP / Twitter/@KancelariaPrezydenta

  

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli dzisiaj z trzydniową wizytą do Belgii, gdzie wezmą udział w obchodach 75-lecia wyzwolenia Flandrii przez I Polską Dywizję Pancerną. Prezydent spotka się też z premierem Belgii Charles'em Michelem.

"Prezydencka wizyta zbiega się w czasie z setną rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Belgii, a także z 75. rocznicą wyzwolenia Flandrii przez Pierwszą Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Okoliczności wizyty prezydenckiej są zatem wyjątkowo doniosłe, a komponent historyczny jest nie mniej ważny od politycznego"

– ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Głównym punktem wizyty będzie udział pary prezydenckiej w niedzielę w oficjalnych uroczystościach upamiętniających wyzwolenie Flandrii przez siły pod dowództwem gen. Maczka. W obchodach na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Lommel weźmie udział także król Belgów Filip I.

Na miejscu prezydent wraz z małżonką spotkają się z weteranami walk o Flandrię; obecni będą ponadto syn i wnuczka generała Maczka.

"W swoim wystąpieniu pan prezydent między innymi wyrazi wdzięczność dla lokalnej społeczności i belgijskich władz za pamięć o ofierze polskich żołnierzy we Flandrii" – zapowiedział Szczerski.

Prezydencki minister ocenił, że oprócz wymiaru historycznego wizyta będzie miała ważny aspekt polityczny - będzie okazją do podkreślenia bardzo dobrych relacji dwustronnych między Polską a Belgią oraz współpracy obu krajów w UE i NATO.

W sobotę polski prezydent spotka się z Michelem, który w grudniu obejmie stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

"Tematem rozmów na pewno będą między innymi kwestie bieżącej agendy unijnej, negocjacji budżetowych UE oraz priorytetów politycznych nowego przewodniczącego Rady na najbliższe lata"

– mówił Szczerski.

Również w sobotę prezydent i pierwsza dama spotkają się z przedstawicielami Polonii. Andrzej Duda nada odznaczenia zasłużonym działaczom polonijnym, a także podziękuje belgijskim władzom za to, że umożliwiają mieszkającym w Belgii Polakom kultywowanie polskiej tradycji, promowanie polskiej kultury, a także naukę języka polskiego i zachowanie poczucia tożsamości narodowej.

W poniedziałek belgijska para królewska wyda na cześć polskiej pary prezydenckiej uroczysty lunch w królewskiej rezydencji w Laeken.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

TVN24 chciała wydobyć od naszego dziennikarza... nazwiska świadków ws. Grodzkiego

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Afera związana z marszałkiem Senatu ma niecodzienną odsłonę. Do dziennikarza portalu Niezalezna.pl zwrócono się o podanie nazwisk osób oskarżających prof. Tomasza Grodzkiego o przyjmowanie pieniędzy. To nie była sugestia, pytanie padło wprost.... - Zadzwoniła do mnie kobieta, podająca się za pracownicę TVN24 i poinformowała, że przygotowują materiał do programu „Czarno na Białym”. Poprosiła mnie o rozmowę na temat ujawnianych przeze mnie relacji świadków, a także o ich „namiary” - relacjonuje Tomasz Duklanowski. Gdyby red. Duklanowski zgodził się je ujawnić, byłoby to jaskrawe pogwałcenie etyki dziennikarskiej.

Kolejne relacje świadków, którzy informują o skandalicznych praktykach w szczecińskim szpitalu, podczas gdy ordynatorem był tam Tomasz Grodzki, spowodowały ogromną nerwowość wśród polityków opozycji.

[polecam:https://niezalezna.pl/306694-siedem-tysiecy-za-operacje-dla-prof-grodzkiego-nowy-swiadek-w-aferze-kopertowej]

Po ujawnieniu w sobotę przez portal Niezalezna.pl relacji mężczyzny, który zarzucił Tomaszowi Grodzkiemu przyjęcie koperty z pieniędzmi w związku z leczeniem jego ojca, marszałek Senatu zaatakował dziennikarzy i świadka.

Dziś w Radiu ZET Grodzki zamiast odnieść się do informacji, którą podała Niezalezna.pl, zaczął obrażać.

- Bardzo proszę bezkrytycznie nie kupować relacji kolejnych portali. Zastanawiam się, czy ta osoba jest przekupiona, zastraszona, czy kieruje się pobudkami ideologicznymi, nienawiścią do kogoś innego niż PiS

- powiedział Tomasz Grodzki.

[polecam:https://niezalezna.pl/306849-grodzki-obraza-swiadka-portalu-niezaleznapl-przekupiony-zastraszony-nienawistnik]

To nie koniec poniedziałkowych niespodzianek. Tomasz Duklanowski, dziennikarz Radia Szczecin i portalu Niezalezna.pl, który zajmuje się skandalem i dociera do byłych pacjentów Grodzkiego, odebrał zaskakujący telefon.

- Zadzwoniła do mnie kobieta, podająca się za pracownicę TVN24, i poinformowała, że przygotowują materiał do programu „Czarno na Białym”. Poprosiła mnie o rozmowę na temat ujawnianych przeze mnie relacji świadków, a także o ich „namiary”

- opowiada Tomasz Duklanowski.

To nie tylko zdumiewająca prośba - bo reporterzy TVN24 chyba wiedzą, co to jest "tajemnica dziennikarska". Według Duklanowskiego, jest to również próba podważenia jego wiarygodności poprzez skłonienie go do ujawnienia informatorów.

- Ja tego oczywiście nie zrobię. Chronię swoich informatorów. Dziennikarz, który przekazywałby swoje źródła informacji, byłby skończony. Takich rzeczy nie można robić

- podkreśla Duklanowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts