Prezydent z wizytą w Belgii. Weźmie udział w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie Flandrii

/ fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP / Twitter/@KancelariaPrezydenta

  

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli dzisiaj z trzydniową wizytą do Belgii, gdzie wezmą udział w obchodach 75-lecia wyzwolenia Flandrii przez I Polską Dywizję Pancerną. Prezydent spotka się też z premierem Belgii Charles'em Michelem.

"Prezydencka wizyta zbiega się w czasie z setną rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Belgii, a także z 75. rocznicą wyzwolenia Flandrii przez Pierwszą Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Okoliczności wizyty prezydenckiej są zatem wyjątkowo doniosłe, a komponent historyczny jest nie mniej ważny od politycznego"

– ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Głównym punktem wizyty będzie udział pary prezydenckiej w niedzielę w oficjalnych uroczystościach upamiętniających wyzwolenie Flandrii przez siły pod dowództwem gen. Maczka. W obchodach na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Lommel weźmie udział także król Belgów Filip I.

Na miejscu prezydent wraz z małżonką spotkają się z weteranami walk o Flandrię; obecni będą ponadto syn i wnuczka generała Maczka.

"W swoim wystąpieniu pan prezydent między innymi wyrazi wdzięczność dla lokalnej społeczności i belgijskich władz za pamięć o ofierze polskich żołnierzy we Flandrii" – zapowiedział Szczerski.

Prezydencki minister ocenił, że oprócz wymiaru historycznego wizyta będzie miała ważny aspekt polityczny - będzie okazją do podkreślenia bardzo dobrych relacji dwustronnych między Polską a Belgią oraz współpracy obu krajów w UE i NATO.

W sobotę polski prezydent spotka się z Michelem, który w grudniu obejmie stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

"Tematem rozmów na pewno będą między innymi kwestie bieżącej agendy unijnej, negocjacji budżetowych UE oraz priorytetów politycznych nowego przewodniczącego Rady na najbliższe lata"

– mówił Szczerski.

Również w sobotę prezydent i pierwsza dama spotkają się z przedstawicielami Polonii. Andrzej Duda nada odznaczenia zasłużonym działaczom polonijnym, a także podziękuje belgijskim władzom za to, że umożliwiają mieszkającym w Belgii Polakom kultywowanie polskiej tradycji, promowanie polskiej kultury, a także naukę języka polskiego i zachowanie poczucia tożsamości narodowej.

W poniedziałek belgijska para królewska wyda na cześć polskiej pary prezydenckiej uroczysty lunch w królewskiej rezydencji w Laeken.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...


Podlaskie: 4 nowe przypadki koronawirusa

/ geralt

  

Cztery kolejne przypadki zachorowania na COVID-19 potwierdzono w Podlaskiem. Łącznie w województwie odnotowano dotychczas 131 przypadków koronawirusa - podał w środę w komunikacie Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

Koronawirusa potwierdzono u trzech starszych osób (dwóch kobiety i mężczyzny) z powiatu bielskiego i jednej młodej kobiety z Białegostoku. Spośród tych osób tylko starsza kobieta z powiatu bielskiego jest hospitalizowana (w szpitalu w Bielsku Podlaskim), pozostałe osoby są w izolacji domowej - podano w komunikacie wojewody podlaskiego i wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

"Osoby z najbliższego kontaktu zostały objęte opieką epidemiologiczną. Prosimy o uszanowanie ich prywatności"

- podano w informacji. Dodano, że łącznie dotychczas w województwie podlaskim potwierdzono 131 przypadków zakażeń koronawirusem.

Urząd wojewódzki informował już wcześniej, że, dotąd w regionie jest jedna ofiara śmiertelna z powodu COVID-19, pięć osób wyzdrowiało. Z prezentowanej we wtorek wieczorem mapy zakażeń koronawirusem w regionie wynika, że 39 osób jest hospitalizowanych, 3 tys. 890 jest w kwarantannie, a 204 pod nadzorem epidemiologicznym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts