Kempa na konferencji prasowej w Lublinie podkreśliła, że Kanthak choć jest osobą młodą, to ma już duże doświadczenie.

„Mam wielką okazję i przyjemność w tej dużej polityce obserwować gigantyczną pracę pana Jana Kanthaka w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jako szef gabinetu politycznego styka się z bardzo wieloma prośbami obywateli, sama również te prośby na ręce pana Kanthaka przysyłałam i musiał z troską pochylać się nad wieloma bardzo trudnymi sprawami, które ludzie słali do ministra sprawiedliwości. Jest też bardzo aktywny, doskonale zorientowany jako samorządowiec. Myślę, że wszystkie te pola aktywności i jego doświadczenia są dzisiaj do wykorzystania w Sejmie”

– powiedziała Kempa.

Europoseł wyraziła nadzieję, że mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy „są bardzo zorientowani na pomyślność naszej ojczyzny, są bardzo propolscy” zdecydują, że „jak najwięcej kandydatów Zjednoczonej Prawicy będzie zasiadać w ławach Sejmu”.

Kanthak zapowiedział, że powoła komitet społeczny do spraw organizacji obchodów 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, która to rocznica przypadnie w przyszłym roku. „Lublin jest miastem św. Jana Pawła II. Karol Wojtyła był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przez 24 lata uczył młodzież, kształtował ich poglądy ich wartości.(…) Lublin jako miasto Jana Pawła II musi się na tę rocznicę przygotować, musi zorganizować odpowiednie uroczystości” – powiedział Kanthak.

Zaznaczył, że konsultował już tę sprawę z urzędem marszałkowskim.

„Jako kandydat tej ziemi zapowiadam, że zorganizuję to. Będę współpracował ze wszystkimi środowiskami, które będą gotowe i chętne, aby tę rocznicę w sposób godny i odpowiedni uczcić”

– zaznaczył.

Nawiązując do Marszu Równości, który ma się odbyć w sobotę po południu w Lublinie, Kanthak powiedział, że „nie ma to nic wspólnego z równością”.

„Te środowiska nawołują do tego, żeby mniejszość rządziła większością, dążą do tego, aby były małżeństwa homoseksualne, aby były adopcje homoseksualne” – mówił. „My się temu sprzeciwiamy” – dodał.

Kempa zadeklarowała swoje wsparcie dla organizacji obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Jej zdaniem należy przypominać o tym „jednym z najważniejszych kapłanów Polski, Europy i świata”, zwłaszcza w kontekście tego, co się w ostatnim czasie dzieje w Europie i Polsce, czyli – jak powiedziała Kempa – atakowania wartości, Kościoła katolickiego, ale też normalności.

„My szanujemy każdego, nawet jeśli ma inne poglądy, inną orientację, jak najbardziej musimy i możemy, i będziemy tutaj wszyscy ze sobą współistnieć i żyć. Ale jeśli dochodzimy do aktów afirmacji, do tego, by - tak jak sobie życzą pary jednopłciowe - adoptować dzieci, to temu mówimy nie, dlatego że dziecko to nie jest zabawka, to nie jest przedmiot, który można sobie wypożyczyć, wziąć, bo tylko tego brakuje do jakiegoś w cudzysłowie szczęścia. Nie ma na to naszej zgody”

– powiedziała Kempa.

Jan Kanthak ma 28 lat. W ostatnich wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego w radzie miejskiej Gdańska, z listy PiS. Jest rzecznikiem prasowym ministra sprawiedliwości i szefem gabinetu politycznego. O mandat posła ubiega się z ostatniego, 30. miejsca listy kandydatów PiS w okręgu nr 6, tzw. lubelskim.